2025. január 10. péntek Melánia

Ígéretes az új gyomirtószer-kombináció

Agro Napló
A szákszendi Hartmann Farm példás gazdálkodásával tavaly a „Komárom-Esztergom megye agrárvállalkozása” címet is elnyerte. Az 500 hektárnyi szántójukon évrõl évre meghatározó növény a kukorica, mellette búzát, napraforgót és repcét termesztenek. A szántóföldeken igyekeznek a maximális hozamokat elérni, ezért ebben a gazdaságban minden részletre odafigyelnek a jövedelmezõség érdekében. A gyomirtásra különösen nagy gondot fordítanak, mert jól tudják, hogy az elgyomosodott területeken, például a kukoricában akár 20-25 százalékkal is csökkenhet a termés.  

A Hartmann Farm igazi családi vállalkozás. A családfő, Hartmann Imre mellett a fia, a lánya és a veje is kiveszi részét a munkából.





– Nálunk a kukoricára épül a gazdaság – mondja a családfő. – A termőterület minden évben 300 hektár körül alakul. A többi szántón általában őszi búzát, napraforgót és repcét termesztünk. Ma már az értékesítésben sem vagyunk kiszolgáltatottak, a biztonságot a saját szárítónk és a 3000 tonna termény befogadására alkalmas tároló jelenti. Egyébként a kukoricatermesztésnek hagyománya van ezen a vidéken, nem véletlenül erre alapozunk. A termésátlagokról csak annyit, hogy tíz évből 7-ben 10 tonnánál magasabbak a hektáronkénti átlaghozamaink.

 


Hartmann Imre

 

 



Az elhangzottak sejtetik, hogy itt mindent megkap a kukorica.



A jó vetőmagválasztás mellett elsősorban a tápanyag-utánpótlásnak és a gyomirtásnak köszönhetők az említett eredmények – folytatja Hartmann Imre. – Mi például a búzaszalmát is a tarlón hagyjuk, amire baktériumtrágyát juttatunk ki és csak azt követően jöhet a tárcsa. Természetesen a tavaszi fejtrágyázás sem maradhat el. Arra ugyancsak odafigyelünk, hogy háromévente minden táblánkon elvégezzük az altalajlazítást.



A gyomirtás fontosságát nem véletlenül emelte ki a tapasztalt gazda. Mint mondja, még mindig olcsóbb egy jól időzített kezelés, mint a gyomok által felvett tápanyag és víz pótlása, de ha csak a többlettermés árbevételéit számoljuk, abból is bőségesen megtérül. A gyakorlat bebizonyította, hogy ha a gyomok valamilyen okból eluralkodnak, akkor akár 20-25 százalékkal is kevesebb lesz a termés. Ezért pedig már érdemes gyommentesen tartani a táblákat.



– Mi gyakorlatilag a tarlókezeléssel kezdjük a gyomirtást. Tavasszal két alkalommal kultivátorozzuk és töltögetjük a kukoricát. Először amikor 3-4 leveles, majd amikor eléri a 40-45 centiméteres magasságot. Így az első, frissen kelő gyomokat is kiírtjuk. Erre nagy szükség van, mert ez az időszak különösen kritikus a kukorica életében, mert például már 7 leveles állapotában kialakulnak a csőkezdeményei. Ráadásul a gyomok a legtöbb kárt a keléstől a kukorica 50 centiméteres állománymagasságának eléréséig okozzák, például több lesz a meddő tövek száma, s a kukoricaszemek tömege, illetve a morzsolási százalék is jelentősen csökkenhet. Így azután a kukorica komplex növényvédelmében elengedhetetlen a gyommentesség biztosítása, tehát nem mindegy, hogy a fejlődésének ebben a korai szakaszában milyen körülményeket teremtünk neki.



A gazdaság földjein található legfontosabb gyomokról, a szükséges beavatkozásokról még többet megtudtam, amikor a földekről haza érkezett Takács András, aki nem csak vőként, hanem Mosonmagyaróváron végzett ifjú szakemberként is oszlopos tagja a gazdaságnak.

 


Takács András

 

 



– Mivel maga a kukorica nagy térközû kapásnövény, ezért gyorsan és erőteljesen gyomosodik. Köztudott az is, hogy a különféle gyomnövények eltérő mértékben károsítanak a kultúrnövény vegetációs idejében. Ezért rendszeresen ellenőrizzük a gyomflóra összetételének változásait, s ehhez, valamint a gyomok fejlettségéhez igazítjuk a gyomirtó kezelés idejét, valamint az alkalmazott készítményt – magyarázza a fiatalember. – Az időjárási körülményekhez alkalmazkodva általában a posztemergens technológiát részesítjük előnyben. Ezzel ugyanis a már kikelt gyomok ismeretében célzott kezelések végezhetők, pontosabban megválasztható a leghatékonyabb hatóanyag, illetve szerkombináció. Nálunk a leggyakrabban előforduló gyomok a vadköles, a kakaslábfû, a fenyércirok, a csattanó maszlag, a libatop, a szőrös disznóparéj. Az acattól a tábláink többségén már sikerült megszabadulnunk az elmúlt évek technológiájának köszönhetően. Általában egy kezelést végzünk a kukorica 7 leveles koráig. Szükség esetén egy második permetezést is beiktatunk, de erre elvétve kerül sor.



Milyen készítményeket használnak?

Mivel a tábláinkon eltérő a gyomflóra, ezért több készítményt is alkalmazunk, olykor kombináljuk őket. Példaként említhető a Monsoon, Akris, Laudis, Ordax, Hurrikán, Titus® Plus Gold. Az utóbbi különösen bevált, mert jól használható a kukorica 7 leveles és a gyomok viszonylag tág fejlettségi állapotáig, s nem utolsó sorban az ár-érték aránya is kedvező. Ez a DuPont szer a magról kelő egyszikûek esetében 1-3 leveles, a magról kelő egyéves kétszikûek esetében 2-4 leveles fenológiai állapotban, míg az évelő egyszikûeknél 20-30 centiméteres magasságig, a mezei acatnál a tőlevélrózsás fejlettség állapotában a leghatékonyabb. Ahol túlfejlettek a gyomok, vagy olyan nehezen irthatók találhatók, mint például a csattanó maszlag, ott a Titus® Plus Gold normál dózisát – Titus® Plus DF 383 g/ha + Successor® T 1 l/ha + Trend® 0,1% – hektáronként 1 liter Sucessor® T-vel egészítjük ki. Ezzel növeljük a tartamhatást és bemosódás után akár 2 hónapig is hatékony a kezelés. Ezzel a kombinációval az egyik legszélesebb gyomirtási spektrumú keveréket kapjuk, ami az egyszikû és a magról kelő kétszikû gyomfajok mellett az évelő kétszikûek ellen is tökéletes.



Idén egy bemutató területen a DuPont új kombinációját is kipróbálták. Milyen eredménnyel?



Látványos a kezelt terület, az egy- és kétszikû magról kelő és évelő gyomok ellen egyaránt hatékony volt. Gyakorlatilag gyommentesek a kukoricasorok, miközben a kontroll parcellák tele vannak különféle gyomokkal. Ebben a kombinációban lényegében a Principal® 50 DF-ben található nikoszulfuron és rimszulfuron hatóanyagok mellett a dikamba is megtalálható. Ebből a kombinációból a hektáronkénti dózis 90 gramm, amit 1 liter Successor® T-vel és 0,2 liter Trend®-del egészítettünk ki. Mindezt hektáronként 250 liter vízzel juttattuk ki, amikor a kukorica 4 leveles állapotban volt. A kombinációról csak jót mondhatok: a dikambával még a szulák elleni hatékonyságot is stabillá tették, a Successor® T pedig a tartamhatást növelte. Ismerve az említett hatóanyagokat tartalmazó készítmények hatékonyságát, ez az új kombináció ígéretes, komplett megoldás lehet a kukoricában – mondta befejezésül a fiatal szakember.



A. Gy.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A kukoricaaratás még messze van

A kukoricaaratás még messze van

A kukoricaaratás még messze van, a napokban nőtte ki magát a kapálásból, így még a termésről nem sok mindent lehet mondani. A napokban olvasható, előr...

Újdonságok a Portfólió Farmokon

Újdonságok a Portfólió Farmokon

A hagyományokat nem megszakítva, a szigorú biztonsági előírásokat betartva idén Szarvason és Dombóváron tekinthették meg az érdeklődők a vetésidő- és...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2025. január 10. 13:29