2024. november 22. péntek Cecília

Árvíz utáni helyzetkép a Kapos völgyében

Agro Napló
Egyik szántóföldi bemutató alkalmával beszélgettem Halvaksz Béláné Terikével, aki mintegy 1200 hektáron végez növényvédelmi szaktanácsadást Dombóváron és környékén, több gazdálkodó munkáját segítve ezzel. A szakember nap mint nap szembesül a vízerózió talajromboló, termés tönkretevõ hatásaival. (a szerk.)  


Magyarországon nem volt jellemző olyan mértékben a legeltetéses szarvasmarhatartás, mint az EU más államaiban. A réti széna a savanyított tömegtakarmányok kiegészítője volt. Így a folyók melletti ősgyepeket már a nagyüzemek idején kezdték feltörni, majd a kárpótlás után az állatállomány csökkenésével még kevesebb gyepterület maradt.



Környezetünkben a folyók mellett kotu és öntéstalajok vannak. A jobb területek tudtak 10 tonna feletti kukoricaterméseket produkálni, búzából 9,3 tonna/ha-t. A szójának is kedvező volt a párás klíma, a repce jobb években 4 tonna körüli termést adott. Korábban napraforgó termesztésére nem a legideálisabb területek voltak ezek, mert a gyomoktól nem lehetett megvédeni a napraforgót. Amióta a gyomirtó szer toleráns napraforgók megjelentek, már a napraforgó is könnyebben termeszthető. Az utóbbi években több területen volt cukorrépa is.



2010-ben jött az árvíz. Az elmúlt 40 évben is előfordult, de ritkán, évente csak egy-egy alkalommal. Most többször volt árvíz és egyes területekről egyáltalán nem vonult le. A Kapos vízgyûjtő területén Somogyban és Tolna megye nyugati részén savanyú a talaj. A dombokról lezúduló víz is nagyrészt savas kémhatású volt, melyhez a Baranya csatorna az erdők talajából szintén ilyent hozott. A sok völgyzáró gátas halastó vize az iszapgázoktól lúgos kémhatású. A túlfolyásból, gátszakadásból valamennyi jutott az „árvízbe”, de nem tudta semlegesíteni. Az árvíz, belvíz fél évig a területen maradt, több helyen a víz mélysége elérte a 2,5 métert. Ezt a növényzet nem tudta elviselni. A nyárfatelepítések, az energiafûz, a fekete bodza kipusztult. A magasabban fekvő területek időnként foltokban kiemelkedtek a vízből és soha nem látott gyommennyiség volt rajtuk. Az első árvíz után még próbálkoztak a gazdák a másfél méteres gyomtenger kiirtásával ahol meg lehetett közelíteni, hogy legalább a magja ne érjen be. Hamarosan jött az újabb árvíz. A vízi madarak paradicsoma télen apránként visszahúzódott. A gazdák fokozatosan próbálták felszántani a területeket, majd többnyire kukoricát vetettek. Május elején jött a hideg, a 3 leveles kukoricák elfagytak. Szerencsére a tenyészőcsúcs ilyenkor még a föld alatt van, így ezt kiheverték. A diófák tetőtől talpig elfagytak, de egyetlen gyomot sem láttam, hogy elfagyott volna.



Mi változott az árvíz után? A talaj az öntés talajokon és a mélyebb fekvésû kotu talajokon levegőtlenné vált. Ahol szántás nélkül történt a talaj-előkészítés, most siralmas a kép. Inkább kiszáradt tófenékhez hasonlít a terület, mint kukoricaföldhöz. A kukoricák kicsik, sárgák és sülnek ki.



A talaj savanyodott. Még az ősgyepek savanyú füves részein is, ahol tovább víz alatt volt a terület, a növényzet teljesen kipusztult és fehér kalcium karbonát kiválás tapasztalható. Ilyen van a szántóként mûvelt területeken is. A talajok változására a kibővített talajvizsgálat feleletet tud adni. A jobb talajok képesek pufferolni, így nem biztos, hogy az értékekben változást tapasztalunk.



A talajlakó kártevők a tartósan vízzel borított területeken elpusztultak, beleértve a kukoricabogár tojásokat. Kimaradt egy év, tavaly nem is tudtak tojást rakni, kukorica sem volt. Az elöntött területeken soha nem látott mennyiségû gyommag kelt ki korábban, akármilyen eredményes is volt a gyomirtás. A fenyércirok rizómás alakja a tartósan vízzel borított területeken elpusztult. Korábban a fenyércirkot az árvíz hozta, most „elvitte”. Felszaporodtak a szántó területeken a mocsári növények: nád, sás stb. Szárazabb körülmények között esetleg szálanként fordul elő belőlük. Most nem volt lehetőség tarlókezeléssel védekezni ellenük, Focus toleráns kukorica vetésével megoldható lett volna a probléma.

 


Kálcium karbonát kiválás ősgyepen

 



Azok a területek, melyeken biogazdálkodást folytattak, mûtrágyával, növényvédő szerrel telítődtek. Az ilyen mély fekvésû földek biogazdálkodásra alkalmatlanok. Még árvíz sem kell ahhoz, hogy a szomszéd mûtrágyáját, növényvédő szerét egy megemelkedett talajvíz a biogazdálkodásra bejelentett területre vigye.



Az árvíz után sok védett növénnyel és állattal lettünk szegényebbek. Az árvíz és belvíz veszélyes területeken bármikor lehet katasztrófa, ennek ellenére az altalajlazítást el kell végezni a mostani árvíz után, mert e nélkül a levegőtlen talajok nem teremnek.



Halvaksz Béláné

A cikk szerzője: Halvaksz Béláné

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Készítsük fel talajainkat!

Készítsük fel talajainkat!

A fenntartható fejlődés két fontos alapeleme Magyarországon talajkészleteink észszerű hasznosítása, védelme, állagának megőrzése, sokoldalú funkciókép...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?