2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab

Levadásszuk a gyomokat!

Agro Napló
A Cheminova kukorica-gyomirtási technológiái

Ennek függvényében, valamint a munkaszervezési és időjárási tényezők figyelembevételével tudjuk kiválasztani a megfelelő technológiát (preemergens, korai posztemergens, posztemergens, késői posztemergens). A készítmény kiválasztásánál fontos szempont az ár, de azt is el kell ismernünk, hogy nem minden esetben az olcsó kategória jelenti a biztonságos és eredményes megoldást!


A kukoricatermesztés sikerességének egyik alappillére a helyesen megválasztott gyomirtási technológia. A gyomok okozta fertőzés és a helytelenül megválasztott, vagy elhibázott gyomirtás a kukorica több mint 50%-os terméscsökkenését eredményezheti, ezért nagyon fontos a gyomkonkurencia mielőbbi kiiktatása és hatástalanítása. Természetesen termőhelyi adottságoktól függően a kukorica gyomirtási technológiájának helyes kiválasztása nem könnyû feladat! Figyelembe kell vennünk, hogy a területen milyen gyomfajok jellemzőek, melyek okoznak kiemelkedő fertőzési nyomást, kiemelt figyelemmel az egyszikûek okozta fertőzésre!?  

 



2011-től a Cheminova a kukorica gyomirtásában gyomproblémától függetlenül teljes lefedettséget tud biztosítani, amelyben kiemelt hangsúlyt fektetett a cég az egyszikûek okozta fertőzési problémák megoldására. Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés eredményei is bizonyítják, hogy a kukorica gyomosodásában a kakaslábfû (Echinochloa crus-galli), muhar- és köles fajok (Setaria spp., Panicum spp.) kiemelt jelentőséggel bírnak, de nem szabad elfeledkeznünk az egyre nagyobb teret hódító fenyércirokról (Sorghum halepense) sem. Mivel a 2010-es év rendkívül csapadékos időjárása komoly meglepetéseket eredményezett a kukorica-gyomirtási technológiákban (folyamatos újrakelések), valójában ismét bebizonyosodott az alapkezelések kiemelkedő szerepe.





Preemergens (vetés után, kelés előtt) lehetőség



A Successor T 4 l/ha-os dózisával preemergensen kiváló hatékonyságot és hosszan tartó hatást tudunk biztosítani a magról kelő egy- és kétszikûek által erősen fertőzött területen. Az eredményesség feltétele a kezelést követően a 20–30 mm bemosó csapadék, amely már a kukorica csírakori indulásakor gyommentes területet biztosít.



Posztemergens (állománykezelési) lehetőségek



A Successor T előnye, hogy a kukorica kelése után is alkalmazható. Kölessel, kakaslábfû­vel, muharfélékkel erősen fertőzött területen kiváló kombinációs partnere a szulkotrion (klórmezulon) hatóanyagú Shado. A készítmények virtuális csomagként kereskedelmi forgalomban Successor Top Pack (20 ha) és Shado Gold (13,3 ha) néven is elérhetők. A kombinációk tökéletes hatást biztosítanak a magról kelő egy- és kétszikû gyomnövények ellen.



Korai kijuttatás esetén (kukorica 2–4 leveles állapotáig) hosszabb talajon keresztüli tartamhatásra van szükségünk, ezért a Shado 1 l/ha-os dózisát a Successor T 3 l/ha-os alkalmazásával kombináljuk (Successor Top Pack) (1. ábra).

 


 

 

A kezelés későbbi időpontra tolódása esetén (időjárás, munkaszervezési okok) posztemergensen (kukorica 5–7 leveles állapota) a Shado és a Successor T dózisát is egyaránt 1,5 l/ha-ra változtatjuk (Shado Gold) (2. ábra).

 


 

 

Ebben az esetben meg kell említenünk azt a tényt, hogy a Shado egyedülállóan szelektív kukorica gyomirtó szer, amely az áru és silókukoricán kívül csemege- és hibridkukoricában is felhasználható. Utóbbi esetekben azonban mérvadó a fajtafenntaró véleményének kikérése a szer használatára vonatkozóan. Aszályosabb gyomirtási körülmények között ne hagyjuk figyelmen kívül a Hyspray 0,5 l/ha-os alkalmazásának lehetőségét, amely nagymértékben segíti a készítmények tökéletesebb felszívódását és hatásfokozását (3. ábra).

 


 





A fenyércirokkal erősen fertőzött területeken a Cheminova egyedien magas hatóanyagtartalommal ellátott Nic-It (240 g/l nikoszulfuron) készítménye kínál 0,2 l/ha dózisban megoldást (4. ábra).

 


 

 

A Nic-It a kukorica 7-leveles állapotáig kijuttatható, szükség szerint osztott kezelés formájában is, rugalmassá téve a gyomirtási technológiát. Abban az esetben, ha a magról kelő gyomok mellett az évelő kétszikûek is erős fertőzést okoznak a Nic-It Turbo (Nic-It 0,2 l/ha + Imperial (6,25 g/l floraszulam + 452 g/l 2,4 D) 0,8 l/ha + Hyspray 0,5 l/ha) alkalmazása jelenti a komplex megoldási lehetőséget.





Dr. Varga Zsolt

+36-20/943-8622


Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Hogyan tovább terbutilazin?

Hogyan tovább terbutilazin?

Az Európai Unió Bizottsága a 2021/824 (2021. 05. 21.) számú végrehajtási rendeletében módosította a terbutilazin hatóanyagra vonatkozó felhasználási e...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!