Maul Vanda: Az elmúlt 18 évből mik azok az események, amik jelentősek a cég számára?
Pintér Zsolt: Elsőként mindenképp a vállalkozás 1991-es megalakulását emelném ki. A betéti társaság létrejöttét követően három évig kizárólag ZETOR alkatrészek értékesítésével foglalkoztunk, míg nem 1994-ben bővítettük alkatrészkínálatunkat, szem előtt tartva az akkori mezőgazdasági igényeket. 1995-ben gépüzletágunk létrejöttével elindult a mezőgazdasági gépértékesítés és vele párhuzamosan szervizszolgáltatásunk.
A következő nagy fordulópont az Axiál életében, hogy 1996-ban a Bt. 50 millió forintos törzstőkével Kft-vé alakult.
Az ezredfordulón, 2000. november 7-én kezdődött meg az Axiál Kft. és a CLAAS együttmûködése. A kizárólagos importőri és hazai forgalmazói jogot biztosító megállapodás aláírása egy újabb meghatározó lépést jelentett a vállalat életében, mivel addig kombájn és önjáró silózó nem szerepelt az Axiál kínálatában. A bérgépeket és bérmunkát biztosító Manax Kft. 2001-es létrejöttével egy időben alakult meg a cégen belül 2003 óta önálló szervezeti egységként mûködő használtgép-üzletág.
Az építőipari gépek iránt megnöve-kedett igények kiszolgálása érdekében kínálatunkba 2004-ben felvettük a Hyundai teljes munkagép kínálatát, míg egy évvel később a Hyundai targoncákkal egy új terület, az anyagmozgatás irányába nyitottunk. 2007-ben került sor a bajai központunkban található Alkatrész Logisztikai Központ átadására. A tavalyi évben pedig az Axiál Kft. elnyerte az „Év vállalata díjat” a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) jóvoltából.
M.V.: Mik a terveik a jövőre nézve?
P. Zs.: Mint eddig is, most is az a célunk, hogy az értékesített gépek mellett a lehető legmagasabb színvonalú alkatrészellátást és szervizszolgáltatást biztosítsunk. Hisszük, hogy ez a színvonal biztosítja a hosszú távú partnerkapcsolatok alapját.
Számítunk rá, hogy 2009-ben csökkenni fog a mezőgazdasági gépberuházások száma, ugyanakkor az üzemeltetett gépeknek az elvégzendő munkához alkatrészre és szervizre van szükségük. Partnereinknek a túléléshez, illetve a környező országok mezőgazdasági termelőivel és vállalkozóival való versenyképesség megőrzéséhez üzembiztos és megfelelő mûszaki színvonalú eszközök és gépek szükségesek. Akik ebben a helyzetben versenyképesek akarnak maradni, azoknak lépniük, fejleszteniük kell! Akik pedig lépnek, azoknak nem csak a legkorszerûbb mûszaki megoldásokból álló gépekre, de az azokhoz kapcsolódó magas szintû szolgáltatásra is szükségük van.
M.V.: Hogy élik meg a válságot?
P. Zs.: Rövid távon a tervünk a jelenlegi gazdasági helyzeten, – a cég több, mint 550 dolgozójával együtt – túljutni.
Azt gondolom, hogy a válság kapcsán megtettük azokat az intézkedéseket, melyek szükségesek voltak. 2003-2004-ben hasonló helyzetben volt Magyarország a gépértékesítés lehetőségeit tekintve. Míg 2003-ban 32,5 milliárd volt a cég összforgalma, addig 2004-ben 20-21 milliárd forintra esett vissza, de abból a helyzetből is pozitívan jöttünk ki mind a szolgáltatások, mind pedig a gépértékesítések tekintetében. Mindehhez az kellett, hogy önmagunktól elvettünk minden olyan dolgot, ami addig „elkényeztetett” minket. Takarékosság, költséghatékonyság, ez a mostani lehetőség is. Emellett a gépértékesítést, a szolgáltatásokat, a szervizt és az alkatrész-kereskedelmet még tovább kell fejleszteni.
www.agronaplo.hu/hirek/2612