A kalászosok legfontosabb gyomirtási problémái, az ellenük alkalmazható lehetõségek

Agro Napló
A kalászos gabonák gyomfaj összetétele jelentõs változásokon ment keresztül, amelyeket az V. Újvárosi Miklós Országos gyomfelvételezés (2007–2008) adatai is híven tükröznek. A privatizációval, a kárpótlással átalakuló birtokstruktúra, a nagyüzemek átalakulása és a kisparcellák megjelenése jelentõsen befolyásolta a kalászosok gyomviszonyait, területegységre viszonyítva nõtt a gyomnyomás, hiszen a parlagon maradt területek évekre biztosítják a gyommag-utánpótlást. Egyre kisebb arányú a fémzárolt, minõségi vetõmag vetése, aminek szintén szerepe van a gyommagvak terjesztésében.  





A nem optimális talajmûvelésen, talaj- előkészítésen, a talajok fokozódó mértékû elsavanyodásán, a nem kellően átgondolt mûtrágyázáson túlmenően az egyes gyomfajok felszaporodásában nagy szerepet játszott az egyoldalú vegyszerhasználat. Az ún. „hagyományos” hormon bázisú gabona gyomirtó szerek a fenoxi-ecetsavak (MCPA, 2,4-D) széles körû alkalmazása okozta a Galium aparine, Matricaria spp., Anthemis spp., Viola spp., Veronica spp., Fumaria spp., Sisymbrium spp., Bilderdykia convolvulus, Galeopsis spp. Myosotis arvensis gyomfajok felszaporodását. A fenoxi-propionsavak (MCPP, 2,4-DP) piaci előretörése enyhítették a problémákat, de a fenti gyomnövények ellen az igazi áttörést a speciális hatóanyagok (készítmények) bevezetése (pl. Galium aparine ellen a Starane 250 EC) hozta meg.



A szulfonilkarbamid típusú gabona gyomirtó szerek egyre szélesebb körû felhasználása is szerepet vállalt egyes gyomfajok előretörésében, mások visszaszorulásában. A mezei acat (Cirsium arvense) ma már országos szinten általános probléma, nem véletlen, hogy a szulfonilkarbamidok mellé kombinációs partnerként ellene a hormon bázisú készítmények javasoltak, a Galium aparine elleni hatékonyság fokozására pedig a fluroxipir hatóanyagú készítmények.



A magról kelő egyszikû gyomnövények közül országos szinten az elsődleges problémát továbbra is az Apera spica-venti jelenti. Sajnálatos tény, az Avena fatua évről-évre való terjedése, különösen az ország azon részein (Borsod-Abaúj-Zemplén megye), ahol az amúgy is alacsony termésátlagok miatt a búza ezt a plusz ráfordítást már nehezen bírja el.





A kalászosok gyomirtásának tervezése



Magyarországon a nagyüzemi búzatáblák 75–80%-án végeznek vegyszeres gyomirtást. A földterületek privatizációjával az 1990 előtti évekhez viszonyítva jóval nagyobb számban jelentek meg a pár hektáros búzatáblák, amelyeken összességében sem éri el a gyomirtás az 50%-ot.



Az eredményes és gazdaságos gyomirtásnak alapfeltétele a gabonavetések gyomfertőzöttségének táblaszintû ismerete, mert a megfelelő herbicid csak ennek ismeretében választható ki.



A gyomfelvételezést már ősszel a fiatal állományban el kell végezni, ennek alapján dönthető el, hogy szükséges-e az őszi kezelés. Amennyiben a veszélyes, nehezen irtható T1-T2-es gyomfajok (pl. ragadós galaj, ebszékfû, nagy széltippan) kelése nagymérvû, úgy ősszel egy korai posztemergen gyomirtásra lehet szükség. A klasszikus gyomfelvételezés időpontja március közepe-vége ennek eredménye alapján kell döntést hoznunk az alkalmazandó készítményről.



Az agrotechnikai elemek erőteljesen meghatározzák a gyomirtásunk sikerességét, vagy sikertelenségét. A vetésforgó fontos kérdés, maximum két év termesztés a kalászosoknál saját maga után. Őszi búza után következhet őszi árpa, fordítva kevésbé ajánlott. Az előveteményből esetlegesen maradt szermaradék problémát okozhat. Száraz nyár után figyelni kell a napraforgó előveteményből megmaradhatott trifluralin hatóanyag maradékokra. A fajtához igazodó vetésidő szintén fontos kérdés. A lassú kezdeti fejlődésû, kevésbé télálló búzákat korábban célszerû elvetni, míg a gyors fejlődésû, erőteljesen bokrosodó, jól télálló fajtákat később vethetjük. Túl korai vetés esetében, főleg csapadékos őszön erős galaj, ebszékfû, tyúkhúr, nagy széltippan fertőzés alakulhat ki, a gabona felnyurgulhat, télen könnyebben kifagyhat. Túl kései vetés esetén a gyengén fejlődött állományt szintén fokozott fagyveszély fenyegeti, a gyengén fejlett állományok jobban ki vannak téve a tavaszi elgyomosodásnak.



Az őszi alaptrágyázások elhagyása, a tavaszi nitrogén fejtrágyázás elmaradása, vagy az elégtelen „spórolós” dózisok már komoly következményekkel járnak. Az állandósult nitrogénhiány miatt az állomány rosszul bokrosodik, ami a természetes gyomelnyomó képesség rovására megy, az ilyen tábla szintén könnyebben elgyomosodik.

A talajmûvelésnek fontos szerepe van a gyomosodás szempontjából is, sekély mûvelés mellett könnyen teret nyernek a mélyen gyökerező tarackos évelők mint a mezei acat, nád.





A gabonatáblák vegyszeres gyomirtásának lehetőségei



Alapvetően az őszi kalászosok tekintetében a gyomirtás kivitelezésére három lehetőségből választhatunk:

1. Az őszi kalászos vetése után, kelése előtt elvégzett (preemergens) gyomirtás

2. Az őszi korai posztemergens gyomirtás

3. A tavasszal elvégzett hagyományos posztemergens gyomirtás.





Az őszi kezelések Magyarországon jóval kisebb mértékben elterjedtek, mint a hazánknál jóval csapadékosabb nyugat-európai régióban. Nálunk is vannak viszont olyan domborzati adottságokkal, éghajlati tulajdonságokkal rendelkező területek, amelyek tavasszal nehezen járhatóak, és gyomstruktúrájuk is szükségessé teszi az őszi gyomirtást. Az őszi kezelések sok esetben a tavaszi munkacsúcs mérséklésében is fontos szerepet játszanak. Országos szinten a gabonák mintegy 8–10%-án végeznek ősszel gyomirtást. Az őszi kezelés előnye az is, hogy a csirázó gyomnövények elleni hatásával már korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, ezzel elősegítve a kalászos töretlen fejlődését.



Az őszi kezeléseket olyan hatóanyagokra kell alapozni, amelyek a kora tavaszi időszakra is átnyúló talajon keresztüli tartamhatással rendelkeznek (pl. metszulfuron-metil, triaszulfuron, izoproturon, klórtoluron, pendimetalin).

A tavaszi kezelések az ún. hagyományos posztemergens gyomirtás, Magyarországon a kalászosok gyomirtásának ez a leginkább elterjedt formája.



Igen széles szerválaszték biztosítja ezt a munkát, a kijuttatás időpontját tekintve (az alkalmazott herbicidtől függően) a kalászosok 3 leveles állapotától egészen a betakarítás előtti 10–14 napig lehetőségünk van a herbicides beavatkozásra. Az állománykezeléseknél mindig törekedjünk arra, hogy a kijuttatás időpontját a megcélzott gyomfajok legérzékenyebb fenológiai stádiumához igazítsuk. Ez nagy általánosságban a magról kelő kétszikû gyomnövények 2–4 valódi leveles, a ragadós galaj 3–5 levélörvös, a nagy széltippan, vadzab 1–3 leveles, az aprószulák 10–15 cm-es, a mezei acat tőlevélrózsás állapotában van.





A főbb hatóanyagcsoportok rövid jellemzése



1. A klasszikus hormonhatású hatóanyagok:

a.) fenoxi-ecetsavak (2,4-D, MCPA),

b.) fenoxi-propionsavak (diklórprop-P, mekoprop-P),

c.) piridiloxi-ecetsavak (fluroxipir),

d.) aromás-karbonsavak (dikamba, klopiralid).



Ezen hatóanyagok nagy előnye, hogy a növényben a sejtosztódás fiziológiai mechanizmusába több ponton kapcsolódnak be inhibítorként, a hajtáscsúcs, gyökércsúcs, axiláris rügyek, valamint a nóduszok merisztéma régióiban fejtik ki hatásukat. Akkor hatnak amikor a gyomnövény gyors növekedési szakaszban van, pl. gyökérváltáskor, bokrosodáskor. Másik nagy előnyük, hogy rezisztenciatörő vagy rezisztenciát megelőző készítményekként használhatóak, a nagy rezisztencia-nyomással bíró szulfonilkarbamid hatóanyagok mellett.



Az egyszikû gyomnövények szelektívek ezekre a hatóanyagokra, a kétszikû gyomfajok, mind a magról kelők, mind az évelők viszont rendkívül érzékenyek minden fenofázisukban.



A 2,4-D, MCPA, diklórprop-P, mekoprop-P, dikamba, klopiralid hatóanyagú készítmények felhasználása viszonylag behatárolt, a kalászosok bokrosodásának vége, szárba indulásának kezdete felhasználásuk végső időpontja. A fluroxipir hatóanyagú készítmények kijuttatásának időpontja független a kalászosok fenológiai állapotától.



2. Szulfonilkarbamid hatóanyagok (klórszulfuron, metszulfuron-metil, szulfoszulfuron, tifenszulfuron-metil, tribenuron-metil, amidoszulfuron, jodoszulfuron-metil-nátrium, triaszulfuron, tritoszulfuron)



Acetolaktát-szintetáz mûködést gátló herbicidek (ALS gátlók).

Az ide tartozó készítmények levélen, és gyökéren keresztül is hatékonyak, a gyomnövénybe bejutva a xylem és floem rendszerben egyaránt jól transzlokálódnak, az aminósav bioszintézisen keresztül a fehérje anyagcserét zavarják, gátolván azok szintézisét. A szulfonilkarbamidok degradációját nagymértékben befolyásolja a talaj pH-ja, a hőmérséklet, és a készítmény vízoldékonysága. A talajba került szulfonilkarbamid detoxifikációja kétlépcsős folyamat, amelynek első fázisa a hidrolízis, majd ezt követi a molekula mikrobiológiai bontása.



Elsősorban a kalászosokban előforduló magról kelő kétszikû gyomfajokat, valamint az évelő kétszikûeket irtják. A triaszulfuron, jodoszulfuron-metil-nátrium, szulfoszulfuron hatóanyagú készítmények ezen túlmenően a gabonákban károsító egyszikû gyomnövények ellen is hatékonyak.



3. PROTOX-gátlók protoporfirinogén-IX-oxidáz inhibítorok (karfentrazon-etil, piraflufen-etil, cinidon-etil)



Hatásukra visszafordíthatatlanul károsodnak a sejtmembránok, lipidek, elpusztul a klorofill, elszárad a gyomnövény. Hátrányuk, hogy nem abszolút szelektívek, gyakorta apró tûszúrásszerû perzseléses foltokat okoznak a kalászosok levelein.



Az ide tartozó hatóanyagok nagy előnye, hogy a hormonhatású szerekre toleráns gyomfajokat (pl. ragadós galaj, árvacsalán fajok, mezei árvácska, veronika fajok, poloskafû) jól irtják.



Kijuttatásuknál fontos kritérium, hogy apró cseppekben jó permetlé borítással kell ezeket a készítményeket kipermetezni, amikor a kalászosok még nem fedik be a gyomnövényeket, és a gyomok sem túlfejlettek. Hatásuk kifejtéséhez a fény feltétlenül szükséges, nem hőmérséklet függőek, már 2–3°C-on jól mûködnek.



4. Triazolpirimidin-szulfonanilid származékok (floraszulam, piroxszulam)



A szulfonilkarbamidokhoz hasonlóan ezek a hatóanyagok is acetolaktát-szintetáz (ALS) gátló herbicidek. A floraszulam hatóanyag a kétszikûek ellen hatékony, a piroxszulam pedig a kalászosokban károsító nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, vadzab gyomfajok ellen alkalmazható.



5. Ariloxi-fenoxi-propionátok (fenoxaprop-P-etil)



Acetil-koenzim-karboxiláz (ACC) gátlást okozó herbicidek

A xylemben és a floemben egyaránt jól transzlokálódnak, majd a merisztémákban akkumulálódnak, a növénybe jutva a zsírsav-bioszintézist megakadályozzák, ennek következtében számos növényélettani folyamatban zavar támad.



A fenoxaprop-P-etil hatóanyag speciális egyszikû irtó, kalászosokban nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, vadzab, kanári köles ellen eredményesen alkalmazható, önmagában kell kijuttatni, nem kombinálható más gyomirtó szerekkel.



6. Dimetil-karbamidok (izoproturon, klórtoluron)



A növény anyagcseréjébe történő beavatkozás során a fotoszintézis folyamatában a Hill-reakciót (a víz fotolízise) gátolják. Kalászosokban preemergensen, vagy korai posztemergensen kijuttatva elsősorban a nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit ellen hatékonyak. Posztemergens kijuttatás esetén a fenti gyomfajok 1–3 leveles korukban a legérzékenyebbek a készítményekre. Vadzab, és rozsnok fajok ellen nem hatékonyak.



Szentey László

MGSZH Központ Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ősszel az ősziek ellen

Ősszel az ősziek ellen

Az elmúlt években jómagam is számtalan szakcikket olvastam különböző elektronikus és nyomtatott sajtóban, ami az őszi kalászosok őszi gyomirtásával vo...

Éled a határ!

Éled a határ!

A tél fogságából kiszabadulva végre ébredezik a határ, mozgásba lendülnek a traktorok. A sok esetben későn elvetett őszi búza vagy a vöröslő, liluló r...

Tavaszi nagytakarítás a repcében

Tavaszi nagytakarítás a repcében

Az elmúlt évek őszi időjárása nagymértékű ingadozást mutat. Egyértelmű tendencia a hőmérséklet emelkedése és a csapadék mennyiségének csökkenése. Az ő...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?