A mûtrágyázás hatása egy tartamkísérlet talajának néhány kémiai tulajdonságára

Agro Napló
Közismert tény, hogy a különbözõ kémiai összetételû mûtrágyák ható-, illetve kísérõ anyagai a talajba dolgozásukat követõen kapcsolatba lépnek a talaj folyadék fázisával, oldatba kerülnek, aminek eredményeként lejátszódó kémiai, fiziko-kémiai reakciók révén hosszabb távon lényeges változások következhetnek be a talaj egyes kémiai tulajdonságaiban.

Meg kell azonban jegyezni, hogy a talaj puffer rendszerei (pl. CO32-–HCO3-–CO2 rendszer), illetve fiziko-kémiai folyamatai (pl. kemoszorpció, oldódási-kicsapódási folyamatok) jelentős mértékben tompíthatják e trágyahatások érvényre jutását, és késleltethetik az egyes kémiai tulajdonságok jelentős mértékû megváltozását. Fontos szem előtt tartanunk azt is, hogy a tartós mûtrágya használat következtében bekövetkező talajkémiai változások egy része kedvező lehet a gazdálkodók számára, amelyek többek között a hozamok, a termésbiztonság, illetve az egyes termesztési ráfordítások hatékonyságának növekedését, a termékminőség javulását eredményezhetik. Más részük azonban kedvezőtlen mellékhatásként tartható számon, ami főként a talajdegradációs folyamatok felgyorsulásában, illetve a trágya eredetû szennyeződések (pl. nitrát akkumuláció, toxikus fémszennyezők feldúsulása) fellépésében ölthet testet. Erre elsősorban szak- és okszerûtlen trágyázási gyakorlat megvalósítása esetén számíthatunk.

A Debreceni Egyetem ATC Karcagi Kutató Intézetében immár negyven éve vizsgáljuk mûtrágyázási tartamkísérletekben (OMTK) az NPK mûtrágyák talajra, a gazdasági növények hozamára, illetve minőségére, valamint a termésbiztonságra gyakorolt hatását. Jelen dolgozatban a főbb talajkémiai tulajdonságok mûtrágyázás okozta változásának vizsgálata terén elért eredményeinkről szeretnék egy rövid, összefoglaló esettanulmány jellegû, figyelemfelkeltő ismertetést nyújtani az olvasó számára mélyebb szakmai okfejtés nélkül.



A kísérleti talaj savanyodási folyamata

A Kutató Intézet által 1967 óta mûvelt Országos Mûtrágyázási Tartamkísérletek eredményei elsősorban a N-mûtrágyák talajsavanyító hatását igazolták, de egyben felhívják a figyelmet arra is, hogy mûtrágyázás nélkül is elsavanyodhatnak a szántóföldi mûvelés alatt álló, a savanyodásra érzékeny talajaink (nem karbonátos ásványi talajok). E változások az egyéb savanyító tényezők (száraz- és nedves légköri ülepedés, bázikus kationok kilúgzása, bázikus kationok növény általi felvétele és a terméssel történő elszállítása, gyökérsavak hatása, növényi maradványok mikrobiológiai bomlása stb.) hatására következnek be, amelyekhez társul egyes mûtrágyák esetleges savasító hatása. Ez utóbbi eredményeként természetesen felgyorsulhat a talajok elsavanyodásának folyamata. Ez a kísérleti eredmény felhívja a figyelmet arra, hogy a mûtrágyák használatát mellőző ökológiai gazdálkodási gyakorlatban is számolnunk kell a feltalaj elsavanyodásának veszélyével és ebben a termelési rendszerben is szükséges foganatosítanunk az ellene való technológia szintû védekezés rendszabályait, illetve eljárásait a savanyodásra kisebb-nagyobb mértékben érzékeny talajainkon. E talajok részaránya hazai viszonylatban a felmérések szerint 50%-ra tehető.

A fentieknek alátámasztására szolgálnak az 1. táblázat adatai, amelyek a nagyadagú (200 kg N/ha) N-trágyázás jelentős talajsavasító hatását jelzik, amely hatás a 100 kg N/ha dózishoz viszonyítva is jelentősnek ítélhető.








Természetesen tekintetbe kell vennünk, hogy a kimutatott talajsavanyodás nem kizárólag a mûtrágyázásból adódott, ahhoz a fent felsorolt, egyéb talajsavasító tényezők hatása is hozzájárult. Nem elhanyagolható azonban az a tény, hogy a nagy adagok alkalmazása mellett már olyan mértékû talajsavasságot tapasztaltunk, ami nagymértékben elősegítheti a káros fémvegyületek oldódását és a növények általi felvételét. A gazda mindenkori feladata hogy megakadályozza e káros kationok táplálékláncba való kerülését, aminek egyik legalapvetőbb eszköze a talaj melioratív meszezése.

A kísérletben végrehajtott meszezést követő 5. évben még jelentős mészhatásokat tapasztaltunk (2. táblázat) a talaj kémhatása terén. A meszezett és meszezetlen parcellák talajának pH(KCl) értékében 1,61 egységnyi, pH (H2O) értékében 1,53 egységnyi különbség volt megfigyelhető, ami igen jelentősnek minősíthető és jelzi, hogy a kísérlet talajának meszezését követően öt évet meghaladó időszakra terjed ki a hazánkban elfogadott eljárás szerint számított mennyiségû meszezőanyag kedvező talajkémiai hatása.








 A korábbi vizsgálataink szerint a kísérlet körülményei között a talaj meszezését megközelítően 8 évente szükséges megismételni abban az esetben, ha időközben fenntartó meszezést nem végzünk a területen.

A hidrolitos aciditás (y1) mutatójában rendkívül nagy eltéréseket tapasztaltunk. Meg kell jegyeznünk, hogy e paraméter értéke a meszezést követő 5. évben a meszezett parcellákon már újra elérte a meszezés szükségességét jelző 8-as határértéket.



A mûtrágyázás hatása a feltalaj néhány könnyen oldható elemtartalmára

Közismert, hogy a növényállomány igényét meghaladó nagyságú mûtrágya adagok rendszeres talajba juttatásának hatására megnövekszik a talaj könnyen oldható tápelemtartalma (feltöltődés), amely szabályszerûség megnyilvánult a tartamkísérlet talajának könnyen felvehető tápanyagtartalmában is (3. táblázat).








 A talaj AL-oldható P2O5 tartalmának növekedése és az alkalmazott P mûtrágya dózis között többek között (a K-hoz hasonlóan) szoros pozitív korrelációt tapasztaltunk. A meszezés az irodalmi adatokkal egyezően növelte a talaj AL-oldható P2O5 tartalmát, ami a P-feltáródást eredményező mikrobiológiai folyamatok meszezés következtében megvalósuló intenzifikációjának köszönhető. Ezzel ellentétben a talaj AL-oldható K2O tartalma a meszezés hatására az azt követő 5. évben 20 mg K2O/ha értékkel lecsökkent, ami az adszorpciós viszonyokban a meszezést követően kialakuló új egyensúlyi állapottal hozható összefüggésbe. Amíg az AL-oldható Ca-tartalmat a nagyadagú N-,

illetve a K-trágyázás egyaránt csökkentette, addig a P-trágyázás jelentősebb mértékben megnövelte azt. Ez annak tulajdonítható, hogy a P-trágyázásra használt szuperfoszfát a monokalcium-foszfát mellett kísérőanyagként jelentős mennyiségû gipszet (CaSO4) tartalmaz, aminek Ca-tartalma az évek során a talaj AL-oldható Ca-tartalmának megnövekedését eredményezte.

Az AL-oldható Mg-tartalom változása az alkalmazott mûtrágyázás hatására nagyfokú hasonlóságot mutatott a Ca-tartalom alakulásával, a N-, és a K-trágyázás, valamint a meszezés csökkentette azt. A P-trágyázás a Ca-nál tapasztaltaktól eltérően csökkentette a talaj AL-oldható Mg-tartalmát, mivel a szuperfoszfát jelentősebb mennyiségû Mg-ot nem tartalmaz. A könnyen oldható Mn-tartalmat az NK-trágyázás növelte, a P-trágyázás nem befolyásolta. A meszezés csökkentette e paraméter értékét a Mn-vegyületek oldhatóságát befolyásoló kémhatás lúgos irányban történő megváltoztatása révén. A KCL+EDTA oldható Cu- és Zn-tartalom nem változott a trágyakezelések és a meszezés eredményeként sem. Ez némi ellentmondásban van azzal a korábbi megfigyeléssel, ami szerint a fiatal kukorica-

állományok kifejezett Zn-hiánytüneteket mutattak a nagy P-adaggal trágyázott parcellákon. Úgy tûnik, hogy nem elsősorban a felvehető Zn-formák talajbani mennyiségének lecsökkenése okozta a növények Zn-ellátási problémáit, mint ahogy az várható lenne, hanem a Zn növények általi felvétele volt gátolt a talajoldat nagy foszfát-, illetve Ca-ion aktivitása esetén.

Mérföldkőnek tekinthetőek a 2006. évi eredmények amiatt, hogy első ízben volt statisztikailag is kimutatható mértékû a különbség a nagyadagú N-trágyázásban részesített parcellák, illetve nem trágyázott parcellák talajának humuszanyagainak mennyisége terén. Megítélésünk szerint azonban a megfigyelt különbség nem elsősorban a N trágyázás eredményeként megnövekedett humusztartalomnak köszönhető, hanem annak, hogy a rendszeres trágyázás hiányában lecsökkent a kontroll parcellák talajának szerves kolloid tartalma.



A mûtrágyázás hatása a talaj humuszanyagainak minőségére

A kísérletek jó lehetőséget biztosítottak a különböző színvonalú mûtrágyázás, illetve a melioratív meszezés humuszminőségre gyakorolt hatásának elemzésére. A vizsgálatok során meghatároztuk a különböző méretfrakciójú humuszanyagok gyakorisági eloszlását. A kapott adatok alapján megállapítottuk, hogy a meszezett, nem mûtrágyázott parcellák talajában az ≈50 (5. frakció), illetve a 15–20 ezer (12. frakció) D átlagos molekulatömegû huminsavak fordultak elő legnagyobb mennyiségben (1. ábra).








A rendszeres, nagyadagú mûtrágyahasználat hatásának eredményeként a mûtrágyázatlan kezeléseknél tapasztaltakkal ellentétben a kisebb molekulatömegû huminsavak (9., illetve 16. frakciók) irányába tolódott el a humuszanyagok eloszlása. A nagy molekulatömegû (≈50 ezer) huminsavak mennyisége jelentősen lecsökkent, a 10 ezer D móltömegûek relatív gyakorisága azonban nagymértékben megnövekedett. A melioratív meszezésben nem részesült parcellák talajában a meszezettekhez képest kisebb molekulatömegû humuszsavak nagyobb arányú előfordulása volt igazolható, ami jól alátámasztja a meszezésnek a humuszanyagok minőségére gyakorolt kedvező hatását. Meszezés nélkül az ≈50 ezer D móltömegû huminsavak csak töredéknyi mennyiségben voltak kimutathatók a meszezett talajoknál tapasztaltakhoz képest, mûtrágyázás nélkül.

Mindez szemléletesen jelzi a talaj mészállapotának rendezésére irányuló törekvések létjogosultságát még olyan termőhelyi viszonyok mellett is, ahol a melioratív meszezés közvetlen termésnövelő hatására – egyéb okok miatt – nagy valószínûséggel nem számíthatunk.

Ki szeretném fejezni azirányú reményemet, hogy e rövid ismertető révén sikerült felhívnom az olvasó figyelmét arra, hogy a rendszeres mûtrágyázás milyen széles körû talajkémiai hatással rendelkezhet. Úgy kell a tápanyag-gazdálkodási gyakorlat rendszerét kialakítanunk egy-egy termőhelyre vonatkozóan, hogy a kedvező trágyahatások érvényesülését elősegítsük, a kedvezőtlen mellékhatások fellépését pedig háttérbe szorítsuk. E feladat megvalósításához nyújthatnak pótolhatatlan információkat a trágyázási tartamkísérletek. Be kell látnunk, hogy a trágyázási kutatások jelentőségét, az elért eredmények gyakorlati alkalmazását napjainkban sem szabad mellérendeltként kezelni, hanem – véleményem szerint – kiemelten hangsúlyozni szükséges azok fontosságát jelenünk megváltozott társadalmi-gazdasági viszonyai között. Az ökológiai, ökonómiai és a társadalmi feltételekhez alkalmazkodó növénytermesztési technológiák kidolgozásának és alkalmazásának egyik alapvető feltétele a gazdasági növények harmonikus tápanyagellátását biztosító, a termésbiztonságot, illetve a talaj tápanyag-szolgáltató képességét megfelelő szinten tartó, annak degradációját megakadályozó, illetve a degradáció ütemét mérséklő, a környezetet jobban kímélő, de hatékony termőhely-, illetve fajtaspecifikus trágyázási eljárások kifejlesztése és a gyakorlatnak történő átadása.

A cikk szerzője: Zsigrai György

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Készítsük fel talajainkat!

Készítsük fel talajainkat!

A fenntartható fejlődés két fontos alapeleme Magyarországon talajkészleteink észszerű hasznosítása, védelme, állagának megőrzése, sokoldalú funkciókép...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?