A fiatal növény gyakran nem képes hasznosítani a talaj foszfát- és kálitartalékait. Ehhez társulhat az alacsony hőmérséklet miatti korlátozott foszfátfelvehetőség, de a téli csapadék következtében a szántott réteg káli-elszegényedése is. Több, mint 200 kísérlet eredményei mutatnak jelentős többlethozamot tavaszi vagy vetéskor végzett NPK-trágyázásnak köszönhetően (1. grafikon). A komplex mûtrágya használata legtöbbször már a felhasználás évében megtérül, mivel a többlethozam fedezi a mûtrágya költségeit.
A komplex mûtrágya igazán fontos hatása azonban könnyen elkerülheti a figyelmünket, ha az eredményeket rövid távon vizsgáljuk. A talaj termőképessége tisztán nitrogénnel történő trágyázás során szinte észrevétlenül vész el. Ugyanakkor a hosszú távú kísérletek azt mutatják, hogy a veszteségek 10–20 év elteltével jelentős mértékben összeadódnak (2. grafikon)!
Ha a hozamszint leesik, ezt követően az emelt szintû, pl. foszfáttal történő trágyázás hatására már nem áll vissza a hozam az eredeti szintre. Először újra fel kell tölteni a talaj tápanyagkészleteit; csak ezáltal emelkednek meg ismét a hozamok.
„Ma a csökkentett foszfát- vagy kálimennyiséggel történő trágyázás a hozamról és bevételről történő lemondást jelenti, illetve a mûtrágyakiadások elhalasztását az elkövetkező időszakra.”
A cikk szerzője: Dr. Zorn