- Mielőtt igennel, vagy nemmel válaszolnék a kérdésre, az olvasónak el kell szenvednie egy kis történeti áttekintést, azért, mert e nélkül nehezen lenne megérthető az állásfoglalásom.
- Az almaecet jótékony hatására évtizedekkel ezelőtt dr. Czövek László nyíregyházi állatorvos figyelt fel. Észrevette, hogy azokban a tehenészetekben, amelyekben almatörkölyt etetnek az állatokkal, kevesebb a megbetegedés, igen alacsony a borjú elhullás aránya, ami abban az időben nem volt kis szó, és nem utolsó sorban a tej bakteriológiai tisztasága is kiváló, jelentősen csökkent a tejben lévő szomatikus sejtszám. Ezt követően végezte a kutatásait, amelyek eredményeként megállapította, az almaecet hatásmechanizmusát, amit közérthetően úgy foglalhatunk össze, hogy az almaecet savassága folytán nem engedi az állati bélflórában kialakulni a káros baktérium-telepeket. Megalkotta az Alfa-Elixir nevû takarmány kiegészítőt, ami az almaecet mellett mézet, s különféle vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Sajnos Czövek doktor halálával átmenetileg megszakadtak a kutatások.
- Évekkel később, amikor a közismert egészségvédelmi okok miatt betiltották az antibiotikumok takarmányokba való keverését, hírtelen előtérbe kerültek a hasonló hatású természetes anyagok. Így az almaecet is. Korábban azért keverték kis mennyiségben a takarmányba az antibiotikumokat, hogy ezzel mintegy megelőzzék a betegségek kialakulását, illetve roboráló szerként, javítsa a takarmányhasznosulást. Nos, ezeket a hatásokat az almaecettel, mint természetes anyaggal is el lehetett érni. Mivel nem voltak egzakt tudományos kísérleti eredmények, az almaecet gyártója, a BUSZESZ Élelmiszeripari Rt. finanszírozása mellett dr. Bárdos László tanszékvezető egyetemi tanár irányításával a gödöllői Szent István Egyetemen megindultak az újabb, átfogó kutatások. A több éves kísérletek most már mérésekkel és számokkal alátámasztva egyértelmûen igazolták az almaecet hatását. Azóta is folynak az egyetemen hasonló kísérletek, s az egész szakma Bárdos dr. méréseire hivatkozik, s használja megállapításait.
Mit igazoltak ezek a mérések?
- Egy hosszas tudományos kísérlet sorozatot egyszerûen nem lehet ilyen rövid formában közölni, csupán a legfontosabb megállapításokra szorítkozhatom. A valódi, vagyis természetes úton erjesztett almaecetet, amit a BUSZESZ Condixír néven hoz forgalomba, a szarvasmarha, a sertés, a nyúl, a baromfi takarmányozásában vizsgálták.
- Többek között vérvizsgálatot is végeztek, mely során az összkoleszterin szintet és a triglicerid koncentrációt nézték, s ezek rendre alacsonyabbak voltak a kontroll csoportban mértekhez képest. A vérminták összfehérje tartalma alapján az almaecettel kezelt állatok vérplazma vasredukciós képessége is (FRAP) magasabb lett. Ezzel magyarázzák az almaecettel itatott állatok jobb stressztûrését, valamint a szervezet káros oxidativ hatásokkal szembeni védekező képességét. Ez az állapot biztos, hogy nem az adalék savi karakterét adó ecetsav, hanem az almából származó összetevők: vitaminok, flavonoidok, kéntartalmú szabad aminosavak és származékaik miatt alakultak ki.
- Összességében megállapítható, hogy a Condixír azzal, hogy az emésztőrendszer ph-értékét a savasabb irányba tolja, megakadályozza a belekben a káros baktériumok megtelepedését. Ezért rendszeres használatával az emésztőszervi betegségek nagy része megelőzhető, ilyen például a baromfik szalmonellózisa, a különféle streptococcus fertőzések, vagy a fiatal malacok hasmenése. Természetes, hogy jó emésztés következtében javul a takarmányhasznosítás, vagyis kedvezőbb lesz a súlygyarapodás. A hízólibáknál például igazolhatóan nagyobb és szerkezetében jobb minőségû lesz a máj. Tehát a jobb egészségi állapot, és a jobb emésztés következtében, javul az állatok ellenálló képessége, ezáltal a kondíciója. Jól mutatja ezt, például, hogy a madarak tollazata kifényesedik, egészséges lesz. Különösen most, a madárinfluenza terjedésének idején fontos, hogy a Condixír itatásával javul az állatok stressz-tûrő képessége. Márpedig, ha a baromfik esetében például elrendelik a zárt tartást, akkor a stressz és a kannibalizmus kialakulásának esélyét minimálisra csökkenthetjük ezzel a szerrel. És még lehetne sorolni a kísérletekkel igazolt hatásokat.
Mindez hogyan függ össze azzal, hogy milyen szert vásároljunk, illetve itassunk?
- Most kapcsolnék vissza az elején feltett kérdésre. Ha ilyen kedvező hatású az almaecet, és várhatóan növekszik a piaca, akkor nyílván lesznek, és vannak olyan emberek, cégek, akik például nem almából erjesztett, vagy más módon előállított olcsóbb ecetet próbálnak almaecet néven eladni.
Előfordulhat az is, hogy hamisítják?
- Bármi előfordulhat. Én már találkoztam olyan anyaggal, ami nem állta meg a helyét.
De akkor hogyan lehet megismerni a valódit?
- Először nézzük meg a márkajelzést: a Condixír és az Alfa-Elixír az a két szer, amelyek alapja az az almaecet, amellyel az igazolt kísérletek folytak. Másik szempont: azt szokták mondani a fogyasztóvédők, hogy ha egy virsli nagyon olcsó, legyen gyanús. Ugyanez vonatkozik az almaecetre is. De mondok egyebet is. A kutatások most abba az irányban folynak, hogy a szûrletben fennmaradó anyag mennyire hatásos. Kell-e egyáltalán szûrni. Vannak olyan tapasztalatok, hogy kedvezően befolyásolja a hatást, ha némely anyag bennmarad az ecetben. Tehát lehet, hogy hatásosabb, ha nem annyira „tiszta, tükrös”. És semmiképpen nem kell, hogy dőljön belőle a – mondjuk mesterséges - almaillat, elegendő, ha az ecet érzik. Visszatérve a fogyasztóvédők tanácsaira, ha egy almaecet fényes, nagyon is almaillatú és olcsó, legyen gyanús.
Megjelent 2005. novemberben, a Kistermelők Lapja, 11. számában
A cikk szerzője: L.Z.