2024. november 22. péntek Cecília

Néhány gondolat a növényvédelem gépeirõl

Agro Napló
A mai termesztéstechnológiában a vegyszeres növényvédelem szerepe meghatározó. Ma nem az a kérdés, hogy használjunk-e vegyszert, hanem az, hogy milyen technikát, technológiát válasszunk ahhoz, hogy a növényvédelmet a lehetõ legkisebb vegyszermennyiséggel, veszteséggel és környezeti terheléssel végezzük.

Ez nagymértékben függ a permetezőgépek felszereltségétől, mûszaki állapotától, szakszerû üzemeltetésétől, ezért ezeket a ható tényezőket célszerû áttekinteni.

A permetezőgépek felszereltsége

A permetezőgépek felszereltsége tegye lehetővé az alábbiakat:

• egyszemélyes kezelhetőség;

• a kezelőülésből minden folyamat ellenőrizhető és szabályozható;

• a beállított adatok tartása, korrekciója a sebesség függvényében;

• az áramlási rendszerben jelentkező hiba azonnali jelzése;

• a növény sortávhoz igazodó méretek;

• kedvező cseppspektrum;

• a környezetvédelmi előírások betartása;

• 14°-os lejtőig a szabványban előírt munkaminőségi követelmények betartása;

• függesztett gépeknél az erőgép elsőtengely-terhelése nem lehet kisebb az összes tömeg 25%-ánál;

Az agrotechnikai követelmények közül a legfontosabb, hogy a szert a gép a kezelt felületre az alábbi feltételek szerint juttassa ki:

• a kívánt időben;

• egyenletes eloszlásban;

• megfelelő fedettséget/cseppszámot biztosítva;

• a biológiai hatás eléréséhez megfelelő mennyiségben;

• kis veszteséggel, a környezetet minél kevésbé terhelve.

A fenti feltételek csak jó mûszaki állapotú, pontosan beállított géppel valósíthatók meg.

A permetezőgépek mûszaki állapota

A gépek rossz mûszaki állapota, helytelen beállítása jelentős környezeti terhelést okozhat, és kedvezőtlen hatással lehet a termesztés költségére és a termények minőségére. Ezért számos európai országban kötelező a növényvédő gépek rendszeres mûszaki felülvizsgálata. Hazánkban az új gépek kötelező típusvizsgálatára van törvény, és megtörténtek az előkészületek a rendszeres mûszaki felülvizsgálat bevezetésére, amely során az alábbi ellenőrzéseket végzik el:

Adagolásegyenlőtlenség

A permetezőgépek áramlási rendszerében lezajló folyamatokat befolyásolja a gép adagolásegyenletessége. Hibás, kopott szivattyú, sérült vagy tömődött szûrők, elhasznált tömlők, hibás nyomásszabályzó okozhat azonos beállítás mellett is időben változó folyadékáramot. Az adagolásegyenlőtlenség meghatározása – egy szórófej teljesítményének mérésével – folyamatosan mûködő gépnél kalibrált edénnyel, kézi átfolyás mérővel vagy rotaméterrel, 4 bar nyomáson történik. Az ismétlések során felfogott folyadékmennyiségekkel számítják ki az átlagtól való eltérést, aminek megengedett értéke ± 5%.

Keresztirányú szórásegyenlőtlenség

A keresztirányú szórásegyenlőtlenséget mérőpadon mérik, amely 100 mm osztású vályúsor, alatta a felfogott folyadék gyûjtésére szolgáló mérőhengerekkel. A permetezőkeret a vályúsor felett, permetezési magasságban helyezkedik el. A mérést megelőzően ellenőrzik a szórófejek térfogatáramát [dm3/min], amely kevesebb, mint 10%-kal térhet el a katalógusban az adott szórófejre és nyomásra megadott értéktől. A szórófejek tömegáramának egymáshoz viszonyított eltérése nem lehet nagyobb, mint 5%.

A mérőpad szélessége optimális esetben megegyezik a permetezőgép szórásszélességével. A gépek munkaszélességének növekedésével azonban ez egyre nehezebben teljesíthető, ezért lehetőség van a keretet szakaszonként (3–4,5–6 m-es szakasz) mérni. Ma inkább a számítógéppel vezérelt mérőberendezést helyezik előtérbe. A berendezés a szórókeret alá lefektethető sínpályán mozgó, 1 m széles felfogó vályúsor, amely meghatározott ideig a szórókeret adott szakasza alatt tartózkodik, és a 100 mm-es osztású vályúkban összegyûlt folyadékot megméri, a mért adatokat számítógépbe táplálja (1. kép). A berendezés léptetését számítógép vezérli. A keret teljes szélességében összegyûjtött adatok segítségével számítógép kiszámítja és megjeleníti a keresztirányú szórásképet és meghatározza az eloszlás egyenlőtlenségét, amely új gépnél 7%, használt gép esetén 10% lehet.








A berendezés mérőpaddal szembeni előnye, hogy változó keretszélességû gépek méréséhez csak a sínpálya hosszát kell változtatni, nem helyhez kötött és viszonylag kis helyigény mellett szállítható.

Követelményként meghatározzák a névleges kijuttatott értéktől való eltérést, amely 6% lehet, a variációs együttható megengedett értéke 3%. A hosszirányú szórásegyenlőtlenség értékét nem mérik, közismert azonban, hogy permetezőgépek haladási irányba eső permetléeloszlását lényegében két tényező befolyásolja, az adagolásegyenlőtlenség, és a sebességváltozás. A sebesség változása általában nagyobb, mint a hosszirányú szórásegyenlőtlenség megengedett értéke, ezért csak sebességfüggő permetléadagolással érhető el megfelelő eredmény.

A szórófejek kiválasztása

A szórófejek kiválasztáshoz ismerni kell a gép munkaszélességét

B [m], a hektáronként kijuttatandó mennyiség Q [dm3/ha], és a permetezés közbeni sebességet v [km/h]. Az üzemi sebesség meghatározásánál figyelembe kell venni a kezelés célját, a talaj egyenetlenségét, a permetezőgép mûszaki jellemzőit. Ajánlott értéke 5–8 km/h.

A szórókeretre jutó folyadékmennyiséget qö [dm3/min] az alábbi összefüggéssel határozzuk meg:

 

Ahol qö = a kereten lévő összes szórófej együttes teljesítménye [dm3/min].

Amennyiben a qö értékét elosztjuk a szórófejek számával, megkapjuk egy szórófej teljesítményét (q1). A permetezés célja és az alkalmazott szer ismeretében meghatározható a kívánt nyomás, aminek ismeretében katalógus alapján meghatározható a szórófej mérete. A beállításhoz természetesen vannak segédeszközök, pl. beállító lécek, beállító tárcsák stb., amelyek megkönnyítik a szórófej kiválasztását.   

Ültetvénypermetező gépek speciális beállításai

Az ültetvénypermetező gépek szórófejteljesítményének meghatározásánál a szórófejek tömlőkkel kapcsolódnak a mérőhengerekhez és az összes szórófej teljesítménye egyszerre mérhető. Ezzel a módszerrel az adagolásegyenlőtlenség is meghatározható. Az alkalmazott nyomás ebben az esetben célszerûen 20 bár. Az ültetvénypermetező gépeknél a szórófejek ellenőrzése különösen fontos, hiszen a nagyobb üzemeltetési nyomás miatt (10–30 bar) jelentős a kopás.

A qö meghatározása a fent leírt módon történik, azonban a gép munkaszélessége itt az ültetvény sortávolsága. A szórófejek nagysága a szóró íven változó lehet. Figyelembe kell venni, hogy hagyományos telepítésû ültetvényeknél a permetlémennyiség 50%-át a szóró ív közepén, 30%-át a szóró ív felső részén, 20%-át a szóró ív alsó részén kell kijuttatni. Intenzív ültetvényekben, szőlőben más eloszlás lehet célravezető. Gyakorlati tapasztalatok alapján a legkisebb veszteség közepes folyadékmennyiség esetén adódik. A ventilátor kiválasztásánál fontos:

• a teljesítménye és a légáram iránya;

• a kikapcsolás lehetősége;

• a féloldalas kezelés lehetősége;

• a legnagyobb érintő légsebességek szőlőben 30 m/s, gyümölcsösben és komlóban 40 m/s;

• a légáramának szimmetria eltérése nem lehet nagyobb 10%-nál;

• szállító képessége a megadott értéktől nem térhet el nagyobb mértékben, mint 10%.

Fontos tudni, hogy a szükségesnél kisebb légmennyiséggel nem érjük el a kívánt fedettséget, nagyobb légmennyiség esetén a levegő a permetcseppeket a lombon átfújja és csökkent fedettség mellet nő a veszteség és ezzel a környezetterhelés. A ventilátor által szállított levegő mennyisége egyes ventilátoroknál a fordulatszám módosításával, másoknál a lapátszög változtatásával, esetenként e két lehetőség kombinációjával szabályozható. Szükséges felhívni a figyelmet arra is, hogy a menetsebesség növelése csökkenti a permetléfüggöny hatótávolságát, ezzel a permetezés hatékonyságát, ezért a javasolt sebesség 4-5 km/h.

A permetezőgépek gondos beállításával és ellenőrzésével megteremtjük az esélyt a hatékony, költség- és környezetkímélő növényvédelemhez.

A környezetkímélő növényvédelem gépei

A korszerû, költségtakarékos és környezetkímélő növényvédelem a felhasznált vegyszer mennyiségének csökkentésére, a kijuttatás hatékonyságának növelésére helyezi a hangsúlyt. A cél elérhető:

• a felhasznált vegyszer mennyiségének csökkentésével;

• a kis cseppek elsodródásának megakadályozásával;

• a nagy cseppek célfelületen tartásával;

• vegyszermentes kezelési eljárások alkalmazásával.

A felhasznált vegyszer mennyiségének csökkentése

A kapás növények termesztése során jelentős vegyszermegtakarítás érhető el a sávos permetezés és a mechanikai gyomirtás kombinációjával. A vegyszerkijuttatás ebben az esetben csak a kultúrnövénysorra történik kisebb szögû szórófejjel (pl. 90°), elsősorban vetőgéppel, vagy kultivátorral kombináltan. A sávszélesség korrekt tartása érdekében a nyomás 1–4 bar.

A sávos kezelés egyik speciális változata az ültetvények sorközeinek gyomirtása. Itt a mechanikusan kezelhető felületet nem vegyszerezik, a lombkorona alatti terület egy részét és a fasávot azonban a fasort érintő és kitérni képes, mechanikus és hidraulikus vezérlésû fasávpermetező gépekkel kezelik.

A kultúrnövénysorok sávos kezelésére vegetáció közben is lehetőség van. Ekkor levél alá permetezést alkalmaznak. Ebben az esetben célszerû aszimmetrikus szórófejet (pl. OC-fúvóka) és levélterelő (védő) ernyőt alkalmazni. Az alacsony, védőernyő alatti szórófejelrendezés és a kis nyomás (1,5–4 bar) nagymértékben csökkenti a vegyszerveszteséget és növeli a védekezés hatékonyságát.

Jelentős vegyszermegtakarítás érhető el a szakaszos permetezéssel. Itt optikai, infravörös vagy ultrahangos szenzor folyamatosan érzékeli a növényzet felületét és aktivizálja a felület irányában álló szórófejet. A szórófej csak addig mûködik, amíg a szenzor növényfelületet észlel. Ezeket a szakaszos permetezőgépeket ültetvénypermetezésre már üzemi szinten alkalmazzák. A vegyszermegtakarítás hiánymentes ültetvényben 10–20%, fiatal gyümölcsösnél 30–70%. Előrehaladott vizsgálatok folynak a képelemzéses gyomfelismerésre alapozott gyomirtással.

A vegyszer hasznosulásának növelésére lehetőséget nyújt a cseppképzés nélküli vegyszeres kezelés, az úgynevezett felkenő vegyszerezés. A vegyszert henger keni fel a kezelt felületre. Felhasználási területe kiterjedhet a szántóföldi termesztésen túl sportpályák, útpartok, folyópartok, erdők ápolására is. Vannak sorkezelő megoldásai és alkalmazzák gyepek ápolásánál is. A felkenő hengert az erőgép akkumulátoráról táplált villanymotor forgatja. A henger bevonata a vegyszert magába szívja, de a folyadékot akkor sem engedi megcseppenni, ha a gép áll. A felkenő hengert ebben az esetben egy forgó, a folyadékot átengedő henger táplálja. Természetesen készülhet a gép központi tartállyal is, ahol a felkenő hengerre szórófejek permetezhetik a vegyszert. Mivel a szórófejek zárt házban helyezkednek el, a vegyszer elsodródása kizárt. A berendezések általában nagy töménységû vegyszerrel dolgoznak, pl. 10 dm3 vízben 5–6 dm3 gyomirtó szert oldanak. A nagy töménység azonban nem okoz gondot, hiszen vegyszer csak a gyomok felületére jut, nem kerül sem a talajra, sem a környezetbe. A technológia nagy előnye, hogy a kezelést a légmozgás nem zavarja és az alkalmazott kezelési sebesség akár 15 km/h is lehet.

Az apró cseppek elsodródásának csökkentése

A talajra és a környezetbe került vegyszer mennyiségének csökkentésével komoly eredmények érhetők el. A permetcseppek irányíthatósága elsősorban a 100 µm alatti cseppméret esetén nehéz. Ezek az apró cseppek a környezeti légmozgás hatására sodródnak. Az elsodródás kedvezőtlen esetben km nagyságrendû is lehet. Az elsodródott cseppek rontják a permetezés hatékonyságát, költségnövelő tényezőként jelentkeznek, terhelik a környezetet.

A szántóföldi permetezőgépeknél a menetszél a függőleges irányban indított cseppeket vízszintes irányba tereli, azok méretüknél fogva különböző ideig tartózkodnak a levegőben, és a környezeti levegő mozgása a kisebb cseppeket könnyen elsodorja. A nyomás alatti cseppképzés nem teszi lehetővé, hogy megakadályozzuk az apró cseppek keletkezését, azok sodródását kell megelőzni. Erre ma a leghatékonyabb módszer a légfüggönyös permetezés. A légfüggöny – amellett, hogy az állományt megnyitja –, felfogja a menetszelet, nem engedi az apró cseppek elsodródását, sőt helyes szórófej beállítása esetén azokat belekényszeríti az állományba. Ezt a hatást úgy érik el, hogy a szántóföldi kerettel megegyező szélességû légvezető tömlőt szerelnek a keretre (2. ábra). A légvezető tömlőt ventilátorral táplálják. A légáram a tömlő alján kiképzett furatokon, vagy végighaladó résen jut ki. A légfüggöny iránya lehet függőleges, de állítható előre, illetve hátra, a célnak megfelelően. A légáram mennyisége és sebessége szabályozható, így megakadályozható, hogy alacsony, vagy ritka állományban a cseppeket a légáram a talajra fújja. Az alkalmazott szórófejek iránya lehet párhuzamos a légfüggönnyel, de szögben is állhatnak, ebben az esetben a légfüggöny segíti a cseppek állományba jutását és bármelyik helyzetben, hatásosan csökkenti az apró cseppek elsodródását. Ennek következtében nagyobb nyomással, kisebb szórófejmérettel dolgozhatunk, csökkentve ezzel a felhasznált permetlé mennyiségét és növelve a fedettséget és ezzel a permetezés hatékonyságát. A kisebb méretû szórófejek alkalmazása miatt a hagyományos 50 cm-es szórófejosztáshoz képest csökkenhet, pl. 25 cm-re. A megváltozott szórófejosztás nem rontja a permetcseppek keresztirányú eloszlását, mert azt a légáram oszlató hatása kompenzálja. További előnye a rendszernek, hogy nagyobb környezeti légmozgás (4–5 m/s) mellett is alkalmazható elsodródási veszély nélkül.








Szőlő- és ültetvénypermetező gépek esetén szóba jöhet a védőernyős ültetvénypermetező gépek alkalmazása. A térpermetező gépeknél gyakori jelenség, hogy a permetezőgép a permetcseppeket az állományon átfújja és azok az állomány másik oldalán a földre rakódnak le. Különösen jelentős a veszteség, ha a lombozat nem zárt. A védőernyős permetezésnél az állomány egyik, vagy mindkét oldalán védőernyőt helyeznek el. A szórófejek a védőernyő irányába permeteznek és az állományon áthaladó cseppek az ernyő felületén lecsapódnak. Az ernyőn lecsurgó permetlevet vályúban gyûjtik, majd szûrőn keresztül szivattyú juttatja vissza azt a tartályba. Az így elérhető vegyszermegtakarítás a 30–40%-ot is elérheti. További előnye, hogy a szokásosnál nagyobb szélsebesség (4–5 m/s) mellett is biztonságosan végezhető a kezelés.

Az apró permetcseppek elsodródásának megakadályozására és a fedettség növelésére fejlesztették ki az elektrosztatikus feltöltést. Ma már inkább csak ültetvénypermetező gépek tekintetében folyik részben fejlesztés, részben üzemi alkalmazás. A permetcseppek 30–70 kV feszültségû árammal ionizált levegőben (koronafeltöltés) vagy speciális szórófej belsejében közvetlenül a permetlé feltöltésével (kontakt feltöltés) pozitív töltést kapnak, és a negatív töltésû célfelületen lerakódik, így csökken az elsodródás veszélye.

A nagy cseppek célfelületen tartása

A hidraulikus cseppképzéssel létrehozott csepphalmazban három cseppméretcsoportot különböztetünk meg. A 150 µm alatti cseppek elsodródásra hajlamosak. A 150–350 µm közötti cseppek a jelenlegi technikával jól kezelhetők, a 350 µm feletti cseppek a célfelületről könnyen lecsurognak, növelve ezzel a veszteséget és a környezeti terhelést. Ezért fontos a nagyobb cseppek célfelületen tartása. Ez a légbeszívásos és a légbefúvásos szórófejekkel érhető el. A légbeszívásos szórófejek esetén a szórófejben kiképzett injektor hatására a permetléáram egy nyíláson át levegőt szív be és egy célszerûen kiképzett kamrában a permetcseppek légbuborékot vesznek fel. A légzárványos, nagyméretû cseppek kevésbé sodródnak, ugyanakkor a célfelületen szétpattannak és vékony filmként szétterülnek. A hatékonyság növelhető, ha a levegőt nyomás alatt juttatjuk a szórófejbe. Nagyobb nyomás (8–15 bar) alkalmazható a kisebb cseppek keletkezésének veszélye nélkül. Biztonságosabb lesz a nagyobb energiájú cseppek állományba hatolása. Javul a fedettség az állomány minden régiójában. Elmarad a veszélyes permetköd.

Vegyszermentes növényvédelmi eljárások

A legfontosabb a mechanikai gyomirtás. Célszerû kiváltani a vegyszeres kezelést mechanikai gyomirtásra, ahol erre lehetőség van. Hatásos gyomirtást végeznek a különböző gyomfésûk és küllős kapák.

Speciális technológiája a termikus gyomirtás, ahol a fiatal gyomok levelét 60–80 °C-ra melegítik, aminek következtében a sejtfolyadék kitágul, átszakítja a sejtfalat, fehérjekicsapódás történik, ami a növény teljes vagy részleges elhalásához vezet. A kezelt növényfelület 1-2 nap alatt elszárad. A kezelést célszerû 10–15 cm gyommagasságnál végezni. Ebben az esetben 3–4 ismétléssel egész évben biztosítható a kezelt felület gyommentessége. A berendezés palackos propán-bután gázzal mûködik. A palackokból szabályzó rendszeren keresztül gázégőkhöz jut a gáz és a célszerûen beállított égők, a szükséges gázáram és a haladási sebesség összhangja biztosítja a kezelés eredményességét. Alkalmazható fa sorközök mechanikailag nem kezelhető sávjának gyomtalanítására, burgonya deszikkálására, szőlő levelezésre, parkok, útszegélyek stb. kezelésére. A technológia környezetbarát, alkalmazását környezetvédelmi és gazdaságossági megfontolások döntik el.

A vegyszermentes védekezés gépe a biokollektor, amely burgonyabogarak és lárvák gyûjtésére alkalmas. A hidromotorokal hajtott ventilátorok által keltett légáram a bogarakat és lárvákat a növényről lefújja és azok egy alul elhelyezett felfogó vályúba esnek, ahonnan szükség szerint üríthetők és megsemmisíthetők. A berendezés a bogarak ~95%-át és a lárvák ~85%-át képes begyûjteni. A kezelés után általában csak a fiatal lárvák maradnak a növényen.

A vegyszermentes talajfertőtlenítés lehetősége a gőzölés, ahol egy bura alatti talajfelületet, vagy talajmûvelő gép által mozgatott talajt forró gőzzel kezelnek.

A cikk szerzője: Dr. Csizmazia Zoltán

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Tűzelhalás ellen is permetezni kell

Tűzelhalás ellen is permetezni kell

Idén a megszokotthoz képest kissé korábban virágoznak az almatermésűek, amihez kellemes meleg, és most már többnyire csapadékos idő is társul. Ha ezek...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?