A gyeptelepítés agronómiai alapjai

Agro Napló
Magyarországon az elmúlt idõszakban érzékelhetõen megnõtt az igény új gyepek telepítésére, a leromlott, alacsony termõképességû gyepterületeink felújítására. Egyre többen ismerik fel a gyep vidékfejlesztésben betöltött többirányú szerepét, a gyepre alapozott természetszerû állattartás elõnyei mellett a talaj- és tájvédelemi (ökológiai) funkcióját. Jelentõsen növekedett a díszgyepek, pázsitok és sportgyepek telepítési aránya a korábbi évekhez viszonyítva.

E tendencia az elkövetkező években még felerősödik, mivel a kedvezőtlen termőhelyi adottságú szántóföldi területek újragyepesítése nem csupán az extenzív állattartás bővítését teszi lehetővé, de egyúttal a talaj termékenységének fenntartását, az élővilág biológiai sokféleségének (biodiverzitás) megőrzését is szolgálja, növelve nemzeti értékeinket.



A sikeres gyeptelepítés agronómiai alapja egy minden részletében átgondolt, az adott területre megtervezett sokirányú információra alapozott szigorú technológiai, melynél különösen a következőket kell figyelembe venni:

  • a tervezett gyepterület használati célját (legeltetés, kaszálás, széna, szilázs, szenázs készítés, talajvédelem, díszgyep, sportgyep stb.)



  • a gyephasználat tervezett idejét (2-3 éves rövid életû intenzíven hasznosított gyepes szakasz, vagy 8-12 éves gyep, rét, legelő)



  • a talajadottságokat, a talaj tulajdonságait (típus, szerkezeti állapot, tápanyag ellátottság színvonala stb.)



  • a terület fekvését, vízviszonyokat (400-600, vagy 700 -1000 mm természetes csapadék, öntözött, vagy öntözetlen körülmény



  • a domborzati viszonyokat (erózió, kitettség)



  • az előveteményt, annak értékét (szántóföldi kultúra után, vagy gyeptörésbe)



  • a talajmûvelés, talajelőkészítés minőségét, a gyomosodás mértékét



  • a telepítés időpontját (nyárvégi-őszi vagy tavaszi).

A telepítés céljának megfelelő tartós gyep kialakításához elengedhetetlen a telepítésre kiválasztott termőhely ökológiai viszonyainak, vízellátottságának alapos ismerete (10 éves meteorológiai adatok összevetése). Ismerni kell a tervezett gyepet alkotó fûfajok (aljfüvek, szálfüvek), pillangósok ökológiai igényeit, valamint a termesztés és hasznosítás adott színvonalával szemben támasztott igényeit (tápanyag hasznosító képesség, vízigény). Mindezen ismeretek alapvetően befolyásolják, esetenként megszabják az alkalmazandó fûfajokat- esetenként még azok fajtáját is, a kialakítandó összetevők számát, a vetőmag mennyiségét.



A gyeptelepítés- és felújítás sikerét részben az adott termőhelyhez igazítottan összeállított magkeverékkel és a pontosan megállapított vetőmagmennyiséggel tudjuk biztosítani. A kialakítandó összetevők meghatározásához elengedhetetlen az adott területen található ősgyep növényi összetételének meghatározása, különösen akkor, ha nem intenzív hasznosítású gyep kialakítása a célunk. A vetőmagkeverék összeállításánál irányelvnek kell tekinteni, hogy azt lehetőség szerint 5-6 komponensből állítsuk össze.



Legelő telepítésnél megközelítőleg 60: 20: 20 százalék az aljfû, szálfû és a pillangósok aránya, kaszálónál a szálfüvek dominálnak, az aljfüvek és pillangósok azonos arányban szerepeljenek.



Az egyes fûfajok agresszivitását a keverékek arányánál, a vetőmag mennyiségének meghatározásánál, figyelembe kell venni. Különösen az angol perjére kell figyelemmel lenni, ha a keverékünkbe lassú fejlődésû tarackos aljfüveket, vagy tarackos szálfüveket szerepeltetünk.



A tartós gyep kialakításának feltétele az évelő gyomnövényektől mentes, tápanyagokkal jól ellátott, kedvező vízgazdálkodású, aprómorzsás szerkezetû talaj. E feltételeket az elővetemény helyes megválasztásával, a preventív gyomirtás alkalmazásával, vízrendezéssel, a gyepnövények kezdeti fejlődését elősegítő okszerû tápanyagellátással teremtjük meg.



A telepítés idejének helyes megválasztása -különösen akkor, ha nincs öntözési lehetőség-, nagyban meghatározza a telepítés sikerét. Elméletben nyárvégi és tavaszi telepítési lehetőség között választhatunk. Az utóbbi évek gyakorlati tapasztalatai azt mutatták, hogy a nagyobb területeken történt gyeptelepítések esetében a nyárvégi telepítések eredményesebbek voltak. A nyárvégi telepítés (VIII. 25 - IX. 15.) előnye, hogy a talaj -előkészítéshez, magágy készítéshez több idő áll rendelkezésünkre. Víztakarékos talajmûvelési módszerekkel a talaj vízkészlete megőrizhető, mely az őszi csapadékkal kiegészítve elegendő a gyepnövények egyenletes keléséhez, fejlődéséhez és a tél beálltáig kellően megerősödnek. A gyomnövények túlzott mértékû elszaporodásától ez esetben nem kell tartani, mivel a tél folyamán kifagynak, a tavasszal kelő gyomok a már megerősödött fûfélékkel szemben alulmaradnak. Nyárvégi telepítést követően a következő évben csaknem teljes termést tudunk betakarítani.



Öntözés nélküli gyeptelepítés esetén az alábbi technológiát alkalmazhatjuk: 

  • rövid tenyészidejû hüvelyes elővetemény betakarítása utáni tarlóhántás
  • a tarlóhántás gyûrûshengerrel történő lezárása
  • alapmûtrágya kiszórása (foszfor, kálium)
  • altalajlazítás
  • szántás 30-35 cm mélyen, boronával összekapcsolva
  • gyûrûs hengerezés
  • N- mûtrágya kijuttatása
  • magágy előkészítés kombinátorokkal
  • gyeptelepítés ASZV-3 vetőgéppel
  • hengerezés (gyûrûshengerrel, vagy rét hengerrel).

A telepítés technológiáját, eszközeit az elővetemény, a talaj szerkezete, tápanyag ellátottsága határozza meg, így minden esetben az adott termőhelyen kell eldönteni ezek alkalmazásának sorrendjét. Szerves trágyát az elővetemény alá az őszi mélyszántás előtt célszerû kijuttatni. Az alapmûtrágyázásnál - a talajvizsgálati eredmények mellett- figyelembe kell venni, hogy a foszfor és kálium ellátást több évre kell biztosítani, így nagyobb adagot célszerû kijuttatni. A N- mûtrágya a kezdeti fejlődéshez nagyon fontos, de a kimosódás veszélye miatt 100k/ha hatóanyagnál többet nem célszerû alkalmazni.



A leromlott gyepterületeink újragyepesítése során eredményesen alkalmazhatjuk a korszerû totális gyomirtó szereket, ezt követően a direkt vetőgéppel történő felülvetést, vagy újratelepítést.



Legelő telepítéshez komponensektől - és a vetőmag használati értékétől függően 45- 60 kg/ha vetőmag igénnyel számolhatunk.



Talajvédelmi célból (szőlő és gyümölcsösök) telepített gyepkeverékbe sekélyen gyökerező, zárt állományt alkotó szárazságtûrő fûfajokat (fajtákat) alkalmazunk.



A különböző célú gyeptelepítésekhez a komponensek összeállításánál magam részéről mindig előnybe részesítem a hazai nemesítésû szárazságtûrő, jobb télállósággal rendelkező fajtáinkat, melyek okszerû gyephasználat mellett a hosszabb élettartamot is garantálják.



Dr. habil. Makai Sándor

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Készítsük fel talajainkat!

Készítsük fel talajainkat!

A fenntartható fejlődés két fontos alapeleme Magyarországon talajkészleteink észszerű hasznosítása, védelme, állagának megőrzése, sokoldalú funkciókép...

Aprómag vetése

Aprómag vetése

Megjöttek az esős napok is így Medárd táján. Egyre többször találkozunk különböző fórumokon repcevetőmag-reklámmal. Így hát eljött az ideje a repce ve...

Talajművelés – de hogyan?

Talajművelés – de hogyan?

A koronavírus-járvány által kialakult helyzet ellenére a szemnek igen kellemes látvány, ahogy a mezők alakulnak. A szárazság és a késői fagyok ellenér...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?