Homlokrakodók traktorokra

Agro Napló
A könnyû- és középnehéz univerzális traktorok a rájuk szerelhetõ homlokrakodóval és annak számos munkaeszközével sokoldalúan kihasználhatók.  

A traktorgyártók, illetve a forgalmazók e téren más-más gyártmányokat ajánlanak, elsősorban azokat a márkákat, amelyek gyártóival szorosan együttmûködnek. Alapvetően azonban minden ismert hazai (pl.: Ferro-Flex, Kaposgép) és külföldi (pl.: Stoll, Hauer, Hydrac, Track-Lift, MX, Alö) homlokrakodó adapter gyártó szinte bármely traktortípushoz kínál az adott traktor teljesítményének, önsúlyának és geometriai méreteinek legjobban megfelelő egységet többféle változatban. A felszerelhető homlokrakodók főbb jellemzői az emelőerő, az emelési magasság, a saját tömeg, amelyeknek összhangban kell lenni többek között a traktor mellső tengelyterhelésével és hidraulika rendszerének teljesítményével. A kiválasztás részleteiről nyújt bővebb információt a német top agrar mezőgazdasági szaklap 2012. évi szeptemberi számában Frank Berning írása.

A mezőgazdasági tevékenység során mind a szántóföldön, mind a majori munkáknál és az állattartás területén is rendszeresen felmerülnek a rakodási, anyagmozgatási feladatok is. A kisebb üzemekben ezek elvégzésére jó megoldást nyújtanak a 35–110 kW (50–150 LE) teljesítményû könnyû és középnehéz univerzális traktorokra felszerelhető homlokrakodó adapterek, azok különböző cserélhető munkaeszközeivel. A traktoros homlokrakodókkal növelhető a traktorok éves kihasználása, amely a gazdálkodás eredményessége szempontjából fontos vállalkozói érdek is.

 

 

Sokan már a traktorok vásárlásával egy időben beszereznek ilyen adaptert, mert a forgalmazók egyidejûleg ezeket is kínálják. Természetesen az adapterek később is megvásárolhatók. Közel húsz gyártó sokféle típusa áll a vevők rendelkezésére, akiktől közvetlenül is lehet ajánlatot kérni szinte bármely traktorhoz. Vannak traktorgyárak, amelyek saját maguk is gyártanak vagy saját márkanévvel gyártatnak homlokrakodót (pl.: John Deere, Fendt, Claas), többen azonban az adaptergyártó specialistákkal együttmûködve kínálnak ilyeneket (pl.: a New Holland, a Case IH, a Steyr, és a Deutz-Fahr, a Stoll céggel, a Valtra és a Massey-Ferguson az Alö céggel kooperál). A homlokrakodó gyártók nagy része azonban a szükséges adaptációs szerelvényekkel egyedi megoldásokat képes legyártani a jelentkező igényekre.

A traktorra szerelhető homlokrakodókat a következő három fő jellemző minősíti:

- saját tömeg (önsúly),

- teheremelő képesség (emelőerő),

- emelési magasság.

 

 


 

Traktoros homlokrakodó munka közben

 

 

A könnyebb munkákhoz, mint a gabonarakodás, elegendő a kisebb önsúlyú (kisebb konzolméretû) változat, míg a nehezebb feladatok elvégzéséhez (pl.: trágya-, bála-, farönkrakodás) inkább az erősített (nagyobb önsúlyú, erősebb gémszerkezetû) kivitelt érdemes választani.

Fontos tudni, hogy az alkalmazni kívánt homlokrakodó paramétereinek, különösen az önsúlyának és a maximális emelőképességének összhangban kell lennie az adott traktor mellső tengelyének (hídjának) terhelhetőségével, ami pedig függ a haladási sebességtől is. Lassú haladásnál magasabb az összterhelhetőség, azaz nagyobb lehet a mozgatható tömeg. A hidakra ezt az összefüggést külön táblázatban adják meg, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a megemelt teherrel mekkora sebességgel közlekedhetünk.

A legfontosabb paraméter a fentiek közül az emelőerő. Általában egy 75 kW-os (100-110 LE-s) traktorra alkalmas homlokrakodó adapter teheremelő képessége 170-180 bar hidraulika olajnyomásnál mintegy 2 tonna, emelési magassága pedig 3,5 m körüli. Ennél nagyobb emelőképességhez már nagyobb konzolmûködtető hidraulika munkahengerekre, ezáltal nagyobb hidraulikus teljesítményre (nagyobb szállítási teljesítményû hidraulika szivattyúra) van szükség.

Homlokrakodók esetében 3,3–3,8 m, míg a nagyobb, 90–115 kW (120–160 LE) teljesítményûeknél 4,0–4,2 m lehet, így mindegyikkel lehetséges a mezőgazdaságban használatos pótkocsik rakodása, feltöltése. A kanalak billentési szöge felfelé (töltési szög) 45–55 fok, lefelé (ürítési szög) pedig 50–60 fok ezeknél az adaptereknél.

A korszerû traktoros homlokrakodóknál a párhuzamvezetés, a túlterhelésjelzés és a veszélyes billenési helyzetekre figyelmeztető stabilitásjelzés már alapvető tartozék. Ugyancsak rendelkeznek lengéscsillapító rendszerrel is, mely ki-be kapcsolható attól függően, hogy álló vagy haladó helyzetben vagyunk.

 

 


 

A homlokrakodó kezelése joystick segítségével

 

 

A traktoros homlokrakodók kezelésére, az egyes hidraulikus körök vezérlésére több lehetőség kínálkozik. A legegyszerûbb a vezetőfülkén kívül elhelyezett klasszikus nyitó- zárókaros vezérlőtömb, míg a legkorszerûbb a vezetőfülkében elhelyezett joystick rendszerû vezérlőkarral és vezérlőgombokkal rendelkező elektrohidraulikus vezérlőberendezés. Ez utóbbival a legérzékenyebb szabályozás valósítható meg.

A traktoros homlokrakodókhoz igen széles választékban állnak rendelkezésre munkaeszközök. Az alapeszközök közé tartoznak a különböző szélességû (1,2–2,2 m) és különböző térfogatú (0,3–0,7 m3) termény-, föld- és gumós kanalak, a trágyavillák, valamint bálatüskék. Rendelhető hozzájuk továbbá bálafogó, raklapvilla, ládaforgató, silóblokk-vágó, farönk-megfogó, sőt, tolólap is. A munkaeszközök nagyrészt a fülkéből kezelve vehetők fel és egyszerûen kioldhatók. A balesetveszélyt csökkenti, ha a lezárt állapotot egy olyan jelzőszerkezet mutatja, amely a kabinból jól látható.

-an-

(kivonatos fordítás a top agrar folyóirat

2012. 09. számából, kiegészítéssel) 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Traktoros homlokrakodók

Traktoros homlokrakodók

Európában a mezőgazdasági rakodási munkák nagyobbik részét a traktoros homlokrakodók végzik. A családi kisgazdaságok szinte mindegyikében megtalálható...

Kék ikon keskeny nyomtávon

Kék ikon keskeny nyomtávon

Már közel 40 éve része a Landini gyár stratégiájának a specializáció és az erőforrások technológiába való integrálása. Az első gyümölcsösök számára te...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?