1. Mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés egyszerûsítésének lényeges elemei:
a, A falugazdászok által végzett, a munkamûveletek elvégzésére vonatkozó előzetes igazolás kiadás megszûnik.
b, A munkamûveletek elvégzéséről és a földterület jogszerû használatáról, a vonatkozó számlák adattartalmáról a mezőgazdasági termelő a jövedékiadó-visszaigényléséről benyújtott bevallásában nyilatkozik.
c, A vámhatóság az igényjogosultságot kockázatelemzési és ellenőrzési tevékenysége keretében fogja vizsgálni és az ellenőrzésre kiválasztott visszaigénylő esetén a munkamûvelet elvégzése tekintetében elektronikus úton megkeresi a mezőgazdasági szakigazgatási szervet, illetőleg a vízügyi hatóságot, amelyek a megkeresésre 10 napon belül elektronikusan válaszolnak.
d, A földhasználatot szintén a vámhatóság ellenőrizheti a TakarNet rendszerből.
e, A mezőgazdasági termelőnek 2013. január 1-jétől a papír alapon benyújtott bevallás esetén sem kell csatolni a gázolaj adózott voltát igazoló számlákat (2014. január 1-jét követően a mezőgazdasági termelők kizárólag elektronikus úton érvényesíthetik jövedékiadó-visszatérítési igényüket).
f, A jövedékiadó-visszatérítés feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő a gázolajvásárlásáról vagy a gépibérmunka-szolgáltatás igénybevételéről saját nevére szóló, a bevallás benyújtását megelőző öt éven belül kiállított számlával rendelkezzen.
Azon kiemelt adózók, akiknek a székhelye a Közép-magyarországi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóság illetékességi területén található, jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó igényjogosultságukat a Kiemelt Ügyek és Adózók Vám- és Pénzügyőri Igazgatóságán érvényesíthetik, amelynek elérhetősége 2013. január 1-jével az alábbi: Budapest, 1077. VII. kerület Dob u. 75–81.
2. A csekély összegû „de minimis” támogatási – a gyümölcsös, szőlő mûvelési ágban –
kérelmet kizárólag a tárgyévet követő évben évente egyszer a gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó éves bevallásban lehet benyújtani, melyet a vámhatóság megküld a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal részére.
Az MVH 182/2012. (XII. 21.) számú közleménye
A fiatal mezőgazdasági termelők indulásához a 2009. évtől nyújtandó támogatás keretében a támogatási összeg 90%-ára vonatkozó kifizetési kérelem benyújtási feltételeiről
A 2009. szeptember 15. és október 31. között benyújtott támogatási kérelmekhez kapcsolódóan támogatási kérelemnek helyt adó vagy részben helyt adó határozattal rendelkező ügyfelek a támogatási összeg 90%-ára vonatkozó kifizetési kérelmet legközelebb 2013. január 1. és 31. között nyújthatnak be, jelen közlemény mellékletét képező nyomtatványon.
Azon ügyfelek, akiknek a 2009. évben benyújtott támogatási kérelemre vonatkozó jóváhagyó határozata 2012. július 31. után emelkedett jogerőre, a 2012. október 1. és 31. közötti benyújtási időszak az első kifizetési időszaknak minősül. Ezen ügyfelek legkésőbb a másodikként ténylegesen megnyíló kifizetési időszak végéig, azaz 2013. január 1−31. között kötelesek a támogatási összeg 90%-ára vonatkozó kifizetési kérelmet benyújtani.
A kifizetési kérelem benyújtása
A kifizetési kérelmet 2013. január 1. és 31. közötti időszakban kell az illetékes MVH megyei kirendeltségéhez postai úton benyújtani egy példányban.
A kifizetési kérelemcsomag tartalma
A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtandó támogatás kifizetési kérelmének nyomtatványa: D1028-02 Kifizetési kérelem 90% – Főlap
A kifizetési kérelem kötelezően csatolandó melléklete:
- D0074-05 Igazolás egyéni vállalkozó mezőgazdasági tevékenységéről
- A tagság igazolására kizárólag az alábbi nyomtatvány használható:
- D0068-01 Termelői csoport/TÉSZ tagság igazolása
Az MVH 181/2012. (XII. 21.) számú közleménye
A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtandó támogatás keretében a támogatási összeg fennmaradó 10%-ára vonatkozó kifizetési kérelem benyújtási feltételeiről
A kifizetés igénylésének feltételei
A támogatási összeg fennmaradó 10%-ára vonatkozó kifizetési kérelem benyújtására legkésőbb a támogatási határozat kézhezvételétől számított ötödik év első kifizetési időszakában kerülhet sor.
Felhívjuk az ügyfelek figyelmét, hogy a 2008. évben támogatási határozatot kapott ügyfelek esetében a kifizetési kérelmet legkésőbb a 2013. január 1. és 31. közötti kérelembenyújtási időszakban kell benyújtani az MVH-hoz.
A támogatási kérelemben a 4. évre vállalt EUME-érték meghatározásához a DIVIP Irányító Hatóságának a kifizetési kérelem benyújtásakor hatályos (jelen MVH közlemény megjelenésekor a 9/2012. (II. 29.) IH közlemény) közleményében szereplő SFH-értékeket, valamint a kifizetési kérelem benyújtását megelőző évnek január 1-jén érvényes EKB által közzétett, hivatalos Ft/euro középárfolyamát (314,58 Ft/€) kell figyelembe venni.
A kifizetési kérelemcsomag tartalma
A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtandó támogatás kifizetési kérelmének nyomtatványai:
- Kifizetési kérelem (10%) - Főlap (D1012-02)
- Kifizetési kérelem – Termőföld betétlap (D1008-02)
. Kifizetési kérelem – Állatállomány betétlap (D1009-01)
Az MVH 173/2012. (XII. 07.) számú közleménye
A mezőgazdasági termelők gazdaságátadásához a 2012. évtől igényelhető támogatások részletes feltételeiről
Támogatást vehet igénybe:
- az átadó gazdálkodó, valamint
. az átadó gazdálkodó munkavállalója.
. A támogatási kérelem benyújtására nyitva álló időszak: 2012. december 17.–2013. január 31.
Az MVH 177/2012. (XII. 19.) számú közleménye
A szaktanácsadási szolgáltatások igénybevételéhez a 2013. évben nyújtandó támogatás kifizetésének igényléséről
A támogatási rendelet 8. § (5) bekezdése szerint a kifizetési kérelmet 2013. január 1.−március 3. közötti gyûjtési időszakot követően 2013. március 4-től 2013. március 18-ig lehet benyújtani, tehát a TSZK a kérelmet legkorábban 2013. március 4-én, legkésőbb 2013. március 18-án adhatja postára a TSZK székhelye szerint illetékes MVH megyei kirendeltség címére.
A benyújtás módja:
Az ügyfélnek a kifizetési kérelmét az erre rendszeresített formanyomtatványokon, a vele szolgáltatási szerződést kötött TSZK-n keresztül kell benyújtania egy példányban. Felhívjuk a figyelmet, hogy a kérelem elutasításra kerül, amennyiben az nem a TSZK-n keresztül kerül benyújtásra.
A TSZK a vele szerződésben álló ügyfelek kérelmeit összesítve, a TSZK székhelye szerint illetékes MVH megyei kirendeltségeire postai úton nyújtja be. Az összesített kérelmeket összesítővel együtt kell benyújtani. Az összesítő és a formanyomtatványok a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet elektronikus rendszeréből is nyomtathatók.
Berta Dávid
Hegedûs Szilvia
Dömötör Károly
Forrás:
www.mvh.gov.hu
www.fvm.hu
www.nebih.hu
www.agrarkamara.hu
A cikk szerzője: Hegedûs Szilvia