Komárom-Esztergom megyében sem „felhőtlen a helyzet”

Agro Napló
Az igen csapadékos nyár, illetve az elmúlt napokban lehullott, a sokévi átlagot jóval meghaladó csapadékmennyiség Komárom-Esztergom megyében is fokozott odafigyelést igényel az állományok kezelését illetően.

A napraforgó kultúrák (kb. 11 ezer ha-on) deszikkálása már Komárom-Esztergom megyében is elkezdődött, de hozzá kell tenni, hogy mindezt a megszokottnál jóval nagyobb víztartalom mellett végzik jelenleg a gazdák! Egyrészt muszáj védekezni a meglehetősen elszaporodott gyomok ellen (parlagfű mivel a gyomirtó szerek a lehullott nagy mennyiségű csapadék következtében már nem tudják kifejteni az elvárt hatást, ezért célszerű is gyomirtó hatású deszikkáló szereket alkalmazni. Másrészt pedig a növényeket védeni kell a gombabetegségek (tányérrothadásos megbetegedések, szklerotínia stb.) további kártételétől, így nem lehetett tovább várni a kezeléssel melyet javasolt a maximum dózisban kijuttatni a hatásfokozó készítményekkel együtt. Meg kell még jegyezni, hogy a rovarkártétel sem elhanyagolható, főleg a gyapottok bagolypille hernyójáé.

Azon kultúrák, ahol a termelők elvégezték a kétszeri gombaölő szeres kezelést, jó állapotban vannak és a hozamok is jónak ígérkeznek.

A kukorica (kb. 28 600 ha) tekintetében sem felhőtlen a helyzet, de azért kedvezőbb, mint a napraforgó állományokat illetően. A megyében megkezdődött a silókukorica betakarítása, a zöld tömeggel nincs probléma, sőt nagyon jónak mondhatóak a hozamok, de a magas víztartalom nehezíti a silózás folyamatát. A már annyiszor említett csapadékos és ennek következtében igen párás időjárásnak „köszönhetően” erős a fuzáriumos megbetegedések jelenléte, valamint a rovarkártétel (kukoricabogár, gyapottok bagolypille hernyója) is jelentősebb, mint az előző években. Amennyiben a gondos gazdák minden kezelést időben és a kellő dózisban elvégeztek, abban az esetben a hozamok biztatónak tűnnek.

Komárom-Esztergom megyében elkezdődött a burgonya betakarítása, de e növény esetében is okozott problémákat az időjárás. A gombabetegségek (fitoftóra, alternária) erőteljes jelenléte következtében nehéz volt az egészséges lombozat megtartása, de amennyiben ez sikerült a hozamokban ez meg is fog mutatkozni. Hasonló a helyzet a cukorrépa tekintetében is, de a megfelelő hozamok eléréséhez itt is szükség van a lombozat egészségesen tartására, gombaölő (lisztharmat, peronoszpóra ellen) kezelésekre.

El kell még mondani, hogy a szőlőültetvényeket is megviseli a csapadékos, párás időjárás, főleg a lisztharmatfertőzések okoznak nagy problémát, mely kialakulásának a már említett tényezők mellett a hideg éjszakák is kedveznek.

Ami a vetéseket illeti, eddig csak a zöldtrágyák vetése történt meg, ahol a mustár az uralkodó növény. A repce talajelőkészítése az időjárás függvényében halad előre, de a vetés ez idáig nem számottevő, inkább csak próbálkozások vannak.

A GabonaMarket.hu adatai szerint a termények tekintetében a következő piaci árak (felvásárlási ajánlatok), illetve tendenciák (2013 júliusa óta) alakultak ki Komárom-Esztergom megyében:

Kukorica és őszi búza tekintetében portálunkon július és augusztus hónapban nem kínáltak fel tételeket eladásra, illetve vételi szándékot sem jeleztek.

 



Dózsa Gergely László

GabonaMarket.hu

 

A cikk szerzője: Dózsa Gergely László

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Lassú lehűlés jön további esőkkel

Lassú lehűlés jön további esőkkel

A folytatásban is többször számíthatunk esőkre, és bár november közepéhez képest enyhe marad az idő, de éjszakánként egyre többfelé hűl már fagypont a...

Meleg, nyár végi idő jön

Meleg, nyár végi idő jön

A hét végéig még szórványosan kialakulhatnak záporok, zivatarok, majd a jövő hét nagyobb részében többnyire napos, meleg, száraz idő segíti majd nyári...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?