A szõlõ károsítók növényvédelmi elõrejelzése

Agro Napló
A szőlő három legfontosabb betegségének - a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkepenész - fellépésére szinte minden évben számíthatunk. Az évjárattól függően változik, hogy melyik lép fel járványosan, de sajnos volt már példa arra is az elmúlt évtizedben, hogy mindhárom betegség súlyosan károsította a szőlőt. Mindhárom kórokozó esetében fontos, hogy elõrejelzésre alapozottan, de megelõzõ jelleggel védekezzünk ellenük.
A peronoszpóra járványok kialakulását döntő mértékben a csapadék mennyisége és gyakorisága határozza meg, de emellett fontos szerepe van a napi középhőmérsékletnek is. A tavaszi elsődleges fertőzésre a 2-3cm-es levélnagyság elérése után akkor számíthatunk, ha a napi középhőmérséklet tartósan meghaladja a 10-12OC-t és 1-2 napon belül min. 10mm csapadék hullik. A tenyészidőszak további részében a másodlagos fertőzésekhez már 2-5mm csapadék is elegendő, ha a levelek felülete minimum 2 óra hosszat nedvesen marad. A másodlagos fertőzések bekövetkezésében a többszöri és tartós reggeli harmatképződés is jelentős szerepet játszhat. Ha május-június-július csapadékösszege eléri a 250mm-t, és az eloszlása viszonylag egyenletes erős járvány alakulhat ki.



A szőlőperonoszpóra inkubációs idejének
tartama a hőmérséklet függvényében (ISTVÁNFFY és PÁLINKÁS, 1913 nyomán)
Napi közép-
hőmérséklet
Lappangási idő napokban

Átlagos időjárásnak
megfelelő időszak
(°C) levélen fürtön  
10-13 13-18 15-18 Május közepéig
14 12-15 12-15 Május végéig
15 11-13 11-13 Június elejéig
16 9-11 9-11 Június közepéig
17 6-7 11-13 Június vége
18-19 5-6 13-15 Július-augusztus
20-25 4-6 14-18 Július-augusztus
A szőlőlisztharmat szintén régóta ismert betegsége a szőlőnek. A lombozat az egész vegetáció alatt érzékeny a betegségre, míg a bogyók mintegy 2-3 hetes korukig fertőződhetnek. A betegség előrejelzését és az ellene való védekezést nehezíti, hogy a kórokozó enyhébb teleken a rügyekben is áttelelhet gombafonalakkal, de a tőkék felületén termőtestekben (kleisztotéciumokkal) is. Mivel az elmúlt télen tapasztalt -15OC alatti lehûlések nemcsak a szőlőt károsították, hanem a rügyekben telelő lisztharmatot is, és az utóbbi évek kutatásai, megfigyelései azt igazolták, hogy a kleisztotéciumos áttelelési forma a dominánsabb az ország több borvidékén, az idei évben a kleisztotéciumokból kiinduló aszkospórás fertőzésre számíthatunk elsősorban. A Thomas,Gubler és Lewit által kidolgozott, hazánkban is alkalmazott előrejelzési modell szerint a tavaszi elsődleges (aszkospórás) fertőzés feltétele min. 10mm csapadék és ezt követő 13-15 órás levélnedvesség, 10- 30OC hőmérséklet. Később a „másodlagos” konídiumos fertőzésveszély megállapítása a napi hőmérséklet értékek alapján meghatározott indexszámokkal történik.

Indexérték Járványveszély
60-100 Erős
40-50 Közepes
0-30 Minimális ill. nincs

Minden olyan nap 20-as indexet kap, amikor a hőmérséklet minimum 6 órán keresztül 21-30OC között van. Járványveszély akkor következik be, ha legalább 3 egymást követő nap kap 20-as indexet.

A kórokozó szaporodásához, betegség járványos fellépéshez legoptimálisabb a meleg (25-28OC) és párás (>96% relatív páratart.) időjárás.

A szőlő szürkepenész fertőzésveszélye meleg (18-25OC), csapadékos időjárás esetén a legnagyobb. Mivel a kórokozó sokgazdás és erőteljes a sebfertőző képessége megbízható előrejelzésre nincs lehetőség. Az ellene való megelőző védekezés fontos elemei: mechanikai sérüléseket kerülni kell és szellős jó légátjárható, könnyen felszáradó lombozatot kell kialakítani a zöldmunkák során. Tartósan csapadékos járványveszélyes időszakban a fiatal hajtások, ill. a fürtvirágzat, majd később a fürtök védelmére speciális szürkepenész elleni készítményeket használhatunk.

Kisebb jelentőségû betegsége a szőlőnek a szőlőorbánc. Elsősorban a hegyvidéki termőhelyeken veszélyeztetheti a szőlőt, ha több (2-5) csapadékos évjárat követi egymást. Mivel a peronoszpóra ellen alkalmazott készítmények zöme hatékony ellene, azzal együtt elhárítható az orbánc fertőzésveszély is.

A szőlő rügyfakadása és hajtásnövekedése idején a szőlőt károsító atkákra kell figyelni elsősorban. A szőlő levélatka és a szőlő gubacsatka a rügypikkelyek és a kéregrepedések alól tavasszal jön elő majd a hajtástengelyen és a levél fonákán kezdik meg a táplálkozást. A hajtásnövekedéssel a fiatal levelekre vonulnak és károsítanak. A szőlő levélatka kártétele hatására a hajtások rövid szártagúak lesznek, rendellenesen fejlődnek, a levelek torzulnak, kanalasan zsugorodnak, áteső fényben a leveleken apró foltokat látunk. A szőlő gubacsatka az utóbbi két évben hívta fel magára a figyelmet. A szívogatásuk hatására a szőlő felső, fiatal levelein kialakulnak a zöld, sárga, vagy világos vörös dudorok. A levél fonákán károsító gubacsatka a dudorokban szőrösödést idéz elő, a levél zsugorodni kezd. Erős levélfertőzés esetén és a virágzat megtámadásával okozhat kárt. Előrejelzésükre a ragacsos fogóöveket használják, amelyet a rügyek mellé a szálvesszőre rögzítenek és az előjövő atkákat ezzel fogják fel. A másik módszer a rügyvizsgálat, amikor a rügyek boncolásával a tél végén megállapítják a telelő atkák számát és faját. Ellenük rügyfakadás előtt a lemosó permetezéssel, majd a fakadás után atkaölő szerrel védekezhetünk. Mindkét atka ellen a legkíméletesebb eljárás a ragadozó atkák (Typhlodromus pyri) ültetvénybe telepítése. Az országban több helyen beszerezhető ragadozó atkák betelepítése után egy - két évvel már nem kell védekeznünk a szőlőt károsító atkák ellen.

A tarka és nyerges szőlőmolynak évente 2 (nyerges), 3 (tarka) nemzedéke fejlődik. Lárvái a fürtök károsításával, sebfelületet nyitnak a szürkepenészes rothadás és más kórokozók számára, ezért az ellenük való védekezés súlyozottan fontos feladat. Megfigyelések szerint, a szárazabb években a tarka szőlőmoly, a csapadékosabb években a nyerges szőlőmoly szaporodik el nagyobb számban. A kártevő bábjai telelnek át a kéregrepedésekben, majd a rajzás, rendszerint április végén kezdődik. Az első nemzedék a virágzatba, a második nemzedék a szőlőbogyókra rakja tojásait. A tojásokból 10 - 12 nap múlva kikelő lárvák a rügyeken és a virágzaton, ill. a szőlőbogyókban táplálkoznak. A szőlőmolyok előrejelzésének leghatékonyabb módszere a szexferomon csapdával történő rajzásvizsgálat. Az április végén kihelyezett illatkapszulákkal a rajzáskezdet, a rajzáscsúcs is meghatározható. A hasznos szervezeteket védő biológiai védekezés során Bacillus thuringiensis ssp. tartalmú szereket használhatunk, amelyet a rajzáscsúcs után közvetlenül kell kijuttatnunk. A kémiai védekezést a rajzáscsúcs után 8 - 10 nappal kell elvégezni.

A szőlőilonca lárvái a telelőgubóból rügyfakadáskor jönnek elő. Először a rügyeket rágják, majd a fejlődő legfiatalabb leveleket lyuggatják. A leveleket összeszövik és búvóhelyet készítenek. Az összeszőtt hajtások között gyakran a fürt sem tud kifejlődni. Védekeznünk csak akkor kell, ha az első kártételüket észleljük, mert nem jelennek meg minden évben.

Nagy Krisztina- Veszprém Megyei NTSz
Prohászka Péter- Komárom-Esztergom Megyei NTSz
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Jól jönne egy kis eső

Jól jönne egy kis eső

A napokban folytatódott a száraz és enyhe időjárás, mely kedvező körülményeket teremtett a mezőgazdasági munkákhoz. Viszont a már elvetett búza kelésé...

Még mindig hiányzik az eső

Még mindig hiányzik az eső

Örömteli, hogy idén a Fagyosszentek meleget hoznak, viszont a májusi csapadékkal ismét sok a probléma. Az elmúlt napokban ugyan többfelé alakultak ki...

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Március utolsó napjaiban úgy tűnik, megérkezhet a várva várt eső, az év első három hónapjában azonban rendkívül kevés csapadék hullott hazánkban, ami...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?