Jövőbe mutató megoldásokkal a sikeres repcetermesztésért

Agro Napló
2011-óta formálódik az a társulás, akik technológiai megoldásaikkal kívánták a ma ismert repcetermesztést még hatékonyabbá, profitorientált befektetéssé tenni Magyarországon.
A Valkon Kft., KWS Magyarország Kft. és a Bayer CropScience kooperációban mindenki a maga hozzáadott értékével, azaz a gépészeti megoldással, vetőmaggal és növényvédő szerrel járul hozzá a sikeres repcetermesztéshez. 

A repcetermesztés állt a középpontban

A csökkentett menetszámú talajelőkészítés és a széles sortávú vetés régóta kiemelt téma az angliai, valamint nyugati gépgyártók körében. A Great-Plains Simba gépgyártó hazai forgalmazója a Valkon Kft. 2010 óta keresi a lehetőségét annak, hogy meghonosítsa a magyar gazdálkodói körben a technológia előnyeit. A szeptember elején Baja-Bács-
bokod térségében megtartott, a repcetermesztést érintő szakmai rendezvényen, valamint az azt követő szántóföldi bemutatón – az újonnan bemutatott gépek kíséretében – ismét feltűntek azok a munkaeszközök, amelyek segítségével menetszám-csökkentett, költségtakarékos repcetermesztés valósítható meg.

A közreműködők részéről fontos volt kihangsúlyozni, hogy a sikeres termesztéshez egy ideális talajállapot kialakítása szükséges. Angliai kísérletekre és brit gazdák eredményeire alapozva (AN 2013/4. szám, 82-83.) vallják, hogy ha nagyobb figyelmet fordítanak a talajra, akkor a talajélet beindítása mellett kevesebb menetszámmal jobb magágy készíthető. Ehhez olyan eszközöket ajánlanak, mint a Great-Plains Simba 3 méter munkaszélességű Flatliner altalajlazítója, amelyen a V-alakban elrendezett kapák átrepesztik a talajt minimális rögképzés mellett.
A hátsó szekcióban elhelyezett DD henger tömöríti a talajt és annak élei megvágja azt, hogy egy ideális kapilláris vízmozgás jöjjön létre.


  

A nehezebb talajokra a forgalmazó a Great-Plains Simba SLD 600 kultivátort szánja. A technológiában először bemutatott gép egy menetben alakítja ki az ideális talajállapotot és ápolja a talajt. A laprugókra szerelt tárcsalapok a talajhoz képest dupla szögállással bírnak, amelyek gondoskodnak a szármaradványok bekeveréséről. A következő szekciókban egy kapasor gondoskodik a lazításról maximum 30 cm mélységig, amit egy újabb tárcsasor követ. A lezárásról és a rögök repesztéséről a már említett DD henger gondoskodik.

A Valkon Kft. bemutatóin rendszeresen szerepel a technológiába illő DTX 300. A tárcsás kultivátor teljesítményigénye legalább 180 LE. Felépítését tekintve elöl egy maximum 40 cm mélységig állítható lazító kapasorból és két sor, az SLD-hez hasonló felfüggesztésű tárcsából és egy DD hengerből áll. A kultivátor a lazítás, szármaradvány-bekeverés és a lezárás mellett a géppel egy menetben elvégezhető a repcemag-kijuttatás a rászerelt OSR vetőegységgel. A sávosan kijuttatott vagy teljes szélességében szórt magszám elektronikusan szabályozható, az erőgép fülkéjéből pedig nyomon követhető a vetés menete.


Igazi szenzációval is készült a hazai forgalmazó. A tavalyi évben már bizonyított az YPE 625A ikersoros vetőgép, ami kukorica után most repcevetési kísérletekben is szerepel. A Bács-Kiskun megyei bemutatóra egy európai kivitelű gép érkezett. A vetőkocsik a Great Plains amerikai gyárában készülnek, míg a vázat és az egyéb részegységeket a Great Plains angliai gyáregységében készítik, és itt is szerelik komplettre a vetőgépet. A vetőkocsik egy ideális kukorica elrendezést adnak, a sortávolság 10,5–55–10,5 cm. A vetésmélység-beállítás egy kar segítségével egy mozdulattal megoldható. A vetőgépen egy elektromos meghajtású mikrogranulátum-szóró egység is helyet kapott, valamint egy nagyméretű műtrágyatartály is. Összességében az ikersoros vetéssel egy ideális növény térállás, nagyobb gyökértömeg és kisebb vízveszteség érhető el jobb tápanyag- és vízfelvétel mellett. Nem utolsó sorban megnő a telepített növényállomány és a hozam. 

Mi van még a palettán?

A megfelelő talajelőkészítés mellett a Valkon nagy hangsúlyt fektet a talajkímélésre is. Tavaly ősszel nyerte el a kecskeméti székhelyű vállalkozás a Challenger traktorok kereskedelmi jogát, amely nem mellesleg jól illeszkedik az egymenetes talajművelés koncepciójába. A Challenger gyár volt az első, aki elhatározta, hogy hevederes járószerkezetű traktorokat gyárt. Céljuk, hogy nagy felfekvő felületen jobb tapadást érjenek el akár puhább talajon is. Forgalmazói vélemény, hogy a nagy vonóerőt gumihevederrel lehet a talajra vinni, minimális talajtaposással és tömörítéssel. A bemutatóra összesen két Challenger érkezett: 865 C és 765 D. A 865 C típusjelű erőgép 407 kW (550 LE) névleges teljesítménnyel bír. Erőforrása egy Caterpillar motor, amit jövő évben levált az E-szériával érkező AGCO SISU motor. Hasonló változás érinti a kisebb, „mindössze” 259 kW (350 LE) teljesítménnyel bíró, hathengeres motorral szerelt 765 D-t is. A 700-as sorozatból kikerülő traktorokat 2015-ös E-széria bevezetésével már héthengeres AGCO SISU motorral látnak el.


  

Újdonság volt a szántóföldi bemutatón a Hagie önjáró permetező.
A Valkon Kft. idén májusban írt alá kereskedelmi szerződést az amerikai gépgyártóval. A bemutatott gép egy 27,5 m keretszélességű, 2 m
szabad hasmagassággal bíró permetező. Permetlétartája 4400 liter, ami nagyjából 5 perc alatt feltölthető a beépített 1000 liter/perc átfolyási teljesítményű beépített szivattyúval. A gépen kézmosó és tisztavizes tartály is helyet kapott. Kétféle kormányzási mód közül választhat a kezelő: front és összkerék. Táblavégi fordulónál négykerék-kormányzás használatával csökkenthető a taposási kár, mivel a hátsó kerekek követik az első kettő nyomvonalát. A kerekek teljes szélessége (kerékaggyal) 45 cm, amivel további taposás okozta problémától szabadul meg a felhasználó. A kerekeket egy-egy légrugós felfüggesztéssel szerelik, így nem szükséges a fülke vagy a vázszerkezet további csillapítása.

Az újdonságok és repcetermesztési megoldások bemutatása mellett a Valkon Kft. a termékkínálatukban szereplő erő- és munkagépeket is ismertette a látogatókkal. A bokodi helyszínen összesen a következő gépek, gépkapcsolatok voltak láthatók:


A rendezvényről készült képek megtekinthetők az Agro Napló facebook oldalán

 

 

 

Az őszi káposztarepce magasabb termésátlagainak elérése csökkentett vetőmag-felhasználás mellett” célt tűzte ki a KWS Magyarország Kft. és a VALKON. Hazai viszonyok között tesztelik a széles sortávú vetéstechnológiát sávos vetésben „A kevesebb több” kulcsa a gyökértömegben rejlik. A gyökértömeg relatív nagyságának számos limitáló faktora közül az egyik az adott területen lévő egységnyi növényszám és azok egymáshoz képesti elhelyezkedése. Egyszóval a „növényünk komfortérzetét” növelhetjük tudatosan. A KWS hazánkban először definiálja ezt a technológiát, és ennek az új technológiának a védjegye a WRD (Wide Row Design). Számos kritériumnak kell egyidőben megfelelnie azoknak a hibrideknek, melyek a WRD tanúsítványt megkapják:

  • Erősebb vegetatív részek
  • Nagyobb gyökértömeg
  • Nagyobb asszimilációs felület
  • Intenzívebb korai fejlődés
  • Alacsonyabb állomány
  • Horizontális fejlődés
  • Sokkal több elágazás

A jövőben azok a hibridek kaphatják meg a WRD védjegyet, amelyek átestek egy tesztelési folyamaton üzemi körülmények között, és melynek eredményei alapján kiérdemlik azt.

  

A szemenkénti repcevetéshez a KWS Magyarország Kft. egy újonnan fejlesztett, drazsírozott hibrid vetőmaggal állt elő. A korábbi években voltak próbálkozások ilyen drazsírozott technológiával készülő magelőállításra más gyártók részéről, azonban kevés sikerrel. A cukorrépa vetőmaggyártási tapasztalataikra alapozva a KWS egy olyan egyedülálló vetőmagfajtát hívott életre, amely a szemenkéntvető gépekhez kiválóan illeszkedik.

  

A KWS 2006-tól indította el Bácsbokodon, Hegedűs József gazdálkodó közreműködésével a repce technológiában rejlő lehetőségek felkutatását. Olyan megoldásokat kerestek, melyek nemcsak a genetikai oldalról való megközelítést tartják szem előtt, hanem ráfókuszálnak az agrotechnika adta lehetőségekre is. 2010-ben indították el azt a kísérletsorozatot, mely a széles sortávban vetett repcetechnológiát vizsgálta, s az önmagukért beszélő terméseredményeket realizálva jutott el a KWS oda, hogy ma már bátran ajánlja ezt a technológiát repce kultúrában. Ennek a sikeres együttműködésnek a zárásaként adta át Pintér János marketingvezető a „WRD bölcsője Bácsbokod” díjat Hegedűs Józsefnek, megköszönve magas szintű és áldozatkész szakmai munkáját. A kísérletek természetesen tovább folytatódnak, mégpedig a már említett drazsírozott vetőmag frontján, mely a széles sortávú repcevetés még szélesebb körben való elterjedését teszi lehetővé, azáltal, hogy ez a megoldás már nem igényli a széles sortávban elvetendő repcék drága gépi hátterének meglétét.


Pintér János és Hegedűs József
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Minden időben, mindent időben

Minden időben, mindent időben

6 éve dolgozik az AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjának csapatában Földing Csaba. De a mobil alkatrész értékesítőnek ennél már jóval korábbi...

Szegeden „három a magyar igazság”

Szegeden „három a magyar igazság”

Három jelentős szakmai eseményt is rendezett a szegedi Gabonakutató Kft. az elmúlt rövid időszak alatt. Decemberben ünnepelték az intézmény fennállásá...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?