Az mindenképpen elmondható, hogy az előző évek során a talajaink vízkészletei igencsak megcsappantak, melyek ebben a meglehetősen csapadékos időjárásban most feltöltődtek, így a természetnek is lehetőséget adva a regenerálódásra. Sajnos ennek a nagy mennyiségű csapadéknak az áldásos hatását jelenleg nem érezzük, de egy jövőbeni aszályos időszak alkalmával még jól jöhet kultúrnövényeink számára, viszont hozzá kell tenni, hogy az elmúlt időszakban a hirtelen lehullott nagy esőzések feladják a leckét a Pest megyei gazdálkodóknak is.
A napraforgó állományok tekintetében idén a természetes beérésre csak kevés esetben lehetett számítani, ezért a gazdák általánosságban alkalmazták az érésgyorsító, illetve a deszikkáló kezeléseket. Az elmúlt időszak kiadós esőzései igencsak megnehezítették a kezelések végrehajtását, valamint a használt szerek sem tudták hatásukat teljes mértékben kifejteni. Nagyon sok volt továbbá, a kórokozóktól (szklerotinia/peronoszpóra) fertőzött állomány, melyek esetében a károkozás csak betakarítás után derült ki.
A termésátlagok tekintetében kijelenthető, hogy az eddig betakarított tételek gyengén szerepeltek, mivel először a fertőzöttebb és gyenge hozammal kecsegtető táblákat takarították be, kármentés végett. Ezekben a kultúrákban akár 50%-os terméskiesés is előfordult, valamint a betakarítás is az optimálisnál jóval magasabb nedvességtartalom mellett került elvégzésre, ami megint csak a gazdák költségeit fogja gyarapítani a szárítás során.
A kukorica állományoknak is sok volt már ez a vízmennyiség, ennek következtében a silózást csak késve (körülbelül 2-3 héttel később) tudták megkezdeni a gazdák, magas víz- és alacsony szárazanyagtartalom mellett. A termésátlagok viszont kiválóak, akadnak táblák, ahol a hozamok az 500 t/ha-t is elérik. A szemes kukorica állományok szemrevételezésre is szép képet mutatott. Minőség tekintetében már árnyaltabb a kép, mivel az előrejelzések alapján a fuzárium fertőzés egyes fajtáknál elég erősen jelen van, toxinttartalom viszont csak a betakarítás után lesz nyilvánvaló.
2014-ben is a legeredményesebb és legsikeresebb növényünk a repce volt, ebből kifolyólag mindenki időben el szerette volna vetni, amit, mint tapasztaltuk, az időjárás igen megnehezített. Jelenleg a kérdés az, hogy az időjárás mennyire tudja kompenzálni ezt a késedelmet. A több részletben elvetett repceállományok gyomirtási és növényvédelmi munkái nagyrészt megtörténtek, melyet a csapadékos időszak utáni jó időjárás mellett gyorsan el lehetett végezni. A mihamarabbi gyomirtás az állományok szempontjából is igen fontos, mivel a gyomok a csapadékos és hideg éjszakákon is nagy intenzitással fejlődnek. A megfelelő rovarvédelemre is muszáj odafigyelni, mivel idén sok a bolha kártevő és rengeteg repcedarázs települ át a szomszédos árvakelésekből az újonnan kikelő kis repcenövényekre, ahol lerakja petéit és az ezekből kikelő álhernyók igen nagy károkat tudnak okozni a levélfelület lerágásával. Ezek ellen célszerű lassú hatástartalmú (klór-pirifosz) szerekkel védekezni. Viszont ki kell emelni, hogy megjelent egy „új” kártevő is, a spanyol csiga. Ez rejtett életmódot folytat, így a kártétel főleg éjjel jelentkezik, és ekkor károsít a levélzet lerágásával.
Az őszi talaj-előkészítési munkák is döcögve haladtak a sok csapadék és a telített talajok végett, de az utóbbi napok jó időjárása ezt is felgyorsította. Az is elmondható, hogy sok esetben a munkák megkezdése előtt totális gyomirtást kellett végezni, hogy a talaj-előkészítést meg lehessen kezdeni és művelhető legyen a terület.
A GabonaMarket.hu adatai szerint a termények tekintetében a következő piaci árak (felvásárlási ajánlatok) alakultak ki Pest megyében:
GabonaMarket.hu
A cikk szerzője: Dózsa Gergely László