NÖVÉNYKONDICIONÁLÁS ÉS LOMBTRÁGYÁZÁS FELSŐFOKON ALMÁBAN (x)

Agro Napló
A Huminisz Kft. által gyártott és forgalmazott Kondisol növénykondicionálók és Solvitis lombtrágyák felhasználása nem csak szántóföldön, hanem szőlő-gyümölcs és zöldségtermesztésben egyaránt folyamatosan növekedett az elmúlt 4 évben.

Gyümölcs- és szőlőtermesztő partnereinktől is folyamatosan pozitív visszajelzéseket kapunk készítményeink sokrétű hatásával kapcsolatban, pl. a mennyiségi és minőségi paraméterek javulásán túl a relatív és az abszolút tápanyaghiányok, az időjárás okozta stresszhelyzetek (jég és szélverés, aszály, magas hőmérséklet, valamint a fagyhatás) gyors és hatékony kezelésében.

A Huminisz Kft. munkatársai a fulvosav tartalmú termékek gyártása, valamint az ezzel kapcsolatos termesztéstechnológia terén több mint 10 éves tapasztalattal rendelkeznek.

Ennek köszönhetően a különböző növénykultúrákban, így az alma-termesztés technológiájában is a termékeink alkalmazásával elért eredmények nem ritkán a versenytárs készítmények hatását - ár/érték vonatkozásában is - lényegesen meghaladják.

A Huminisz-technológia lényege az, hogy adott fenofázisban a Kondisol termékcsalád megfelelő tagja mellé Solvitis lombtrágyáinkkal elengedhetetlenül fontos mikro- és mezoelemeket, illetve makroelemeket biztosítunk a növény számára jól felvehető formában.

A rendelkezésre álló üzemi eredmények és tesztek megerősítése céljából cégünk 2014. év elején megbízást adott a Zala Megyei Kormányhivatal Növény-és Talajvédelmi Igazgatóságának egy minőségi és mennyiségi paramétereket egyaránt magába foglaló kísérlet elvégzésére kisparcellás körülmények között.

A kísérlet helyszíne a Zalaagrár Kft. telephelye melletti almaültetvény (Pókaszepetk - Zala megye) volt. A kísérletet végezte: Tüh Annamária növényvédelmi előrejelző, regulátor- és tápanyag-gazdálkodási szakelőadó. A növényvédelmi kezelések a cég kivitelezésében és eszközeivel történtek Az alábbiakban leírtak az összefoglalásig a jelentésből származnak:


Nagyításhoz katt a képre!

 

Kísérlet beállításának körülményei:

A kisparcellás (10 db fa/parcella) kísérletet fiatal (éppen termőre forduló) gyümölcsösben állítottuk be 6 ismétlésben, Idared fajtában.

A készítményeket egyéb növényvédőszeres kezelésekkel egy menetben juttattuk ki.

Kísérlet értékelésének eredményei:

A termés termőfánkénti darabszáma és a termés mennyiség (kg/ha) is statisztikailag igazolhatóan magasabb volt a Huminisz-technológiával kezelt parcellákon a kezeletlen kontrollhoz viszonyítva. A kezelt kontroll és a kezelt terület ugyanolyan mennyiségű szilárd műtrágyát kapott. A szignifikáns különbség F-próba: P 5 %-os szinten alakult ki.

A kísérlet során betakarított gyümölcsök átlagos átmérője kisebb volt a kezelt parcellákon (F-próba: P10 %-os szinten szignifikáns), amely a nagyobb termőfánkénti darabszámmal magyarázható (F-próba: P10 %-os szinten szignifikáns). A kezelések gyümölcskötődésre gyakorolt kedvező hatása valószínűsíthető (figyelembe véve a bór tartalmat is), de kísérletünk során az erre irányuló vizsgálatok technikai okok miatt elmaradtak.

A Kondisol és a Solvitis Ca készítmény hatására a gyümölcsök nagyobb mértékben színeződtek (29,17%), mint a kezeletlen kontroll parcellákon (22,75%), (F-próba: P5 %-os szinten szignifikáns), hatására az almák egészségesek maradtak, keserűfoltosság nem fordult elő. A fenti adatok figyelembevételével alacsonyabb tárolási veszteség valószínűsíthető a kezelt területről származó gyümölcsök esetében.

A laboratóriumi vizsgálatok alapján a gyümölcsök savtartalma - amely elsősorban az idei év rendkívül csapadékos időjárásával magyarázható - jelentősen csökkent. A kezeletlen kontroll átlagosan: 9,87 g borkősav/l, kezelt átlagosan: 6,96 g borkősav/l értéket mutatott (F-próba: P10 %-os szinten szignifikáns).

A kezelt területről származó gyümölcsöknek lényegesen kedvezőbb volt a cukor/sav aránya.

 

Összefoglalás:

Természetesen a termelők számára a készítmény hatása mellet nagyon fontos szempont - különösen a kialakult piaci helyzetben az alacsony felvásárlási árak mellet -, hogy a fent leírt technológia milyen hektárköltséget képvisel. A kísérletben szereplő Kondisol és Solvitis dózisokat és kezelési gyakoriságokat intenzív termesztéstechnológiában javasoljuk. Mindezzel együtt megállapíthatjuk, hogy a 31 ezer Ft/ha költség, tekintettel az eredményekre, igen kedvező, versenyképes ár. Almatermésűeken kívül más gyümölcsök és szőlő esetében már 3 kezelés is elegendő, közel ½ hektárköltség mellett a kívánt hatás eléréséhez.

A terméseredményeken túl a Kondisol készítmények idős szőlő/gyümölcs ültetvényekben a növények kondíciójának fenntartásához fiatal ültetvényekben pedig erőteljes kezdeti, valamint hosszútávon is stabil és kiegyensúlyozott fejlődéséhez nyújt támogatást.

Pais István Ügyvezető, Kereskedelmi vezető

06-30/4744-229, Huminisz Kft.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?