2024. november 24. vasárnap Emma

A fertőtlenítést megelőző vegyszeres tisztítás jelentősége állattartó telepeken

Agro Napló
A fertőtlenítés eredményessége nem csupán egy hatékony, széles hatásspektrumú fertőtlenítőszer használatán múlik, hanem az azt megelőzően szakszerűen elvégzett tisztítási folyamaton is. A telepi járványvédelmi programok részeként a fertőtlenítésre kiemelt figyelmet kell fordítani.

Az általános gyakorlat szerint a trágya eltávolítását követően az istálló felületeit hideg vízzel mossák le, majd fertőtlenítenek. Ahhoz, hogy hatékony fertőtlenítést végezhessünk, a falakra, padozatra, technológiai berendezésekre rakódott szennyeződéstől teljesen meg kell szabadulnunk, melyre kizárólag vizet használva esélyünk sincs. A szerves (pl. trágya, takarmánypor) szennyeződések eltávolítására lúgos, a szervetlen (pl. rozsda) szennyeződések eltávolítására savas kémhatású tisztító vegyszerek alkalmasak. A nagy létszámú állattartó telepeken a magas állománysűrűség és a speciális mikroklimatikus viszonyok (meleg, párás környezet) következtében főként szerves anyagok rakódnak le az istállóban. Ezekben a szerves anyag rétegekben a mikroorganizmusok jelentős ideig képesek túlélni, fokozott veszélyt jelentve a soron következő állomány egyedeire. A tisztítószer használata teszi lehetővé a fertőtlenítőszer számára, hogy elérje a még épületekben maradt kórokozókat. Termelési körülmények között elvégzett vizsgálatok igazolják, hogy eredményesen fertőtleníteni kizárólag a szennyeződésektől megtisztított felületeket lehetséges, tehát az előbb említett rétegeket feltétlenül el kell távolítani a fertőtlenítés megkezdése előtt. Természetesen az ivóvízrendszerben előforduló egyéb szerves (pl. biofilm) és szervetlen (pl. vízkő) eredetű szennyeződések eltávolítása, és az ivóvízrendszer (és ahol szükséges, ott az ivóvíz) fertőtlenítése, valamint a telepi személy-, jármű-, anyag- és eszközforgalom szintén kiemelt fontosságú. Cikkünkben az istálló felületeire és a technológiai berendezésekre rakódott szerves szennyeződésekre koncentrálunk, ezért tekintsük át, hogy miként működnek a legújabb generációs lúgos tisztítószerek.

A jó tisztítószer ismérve, hogy már a lehető legkisebb vegyszer koncentrációban egyszerű kolloid részecskék (stabil micellák) képződjenek, mely révén az oldat felületi feszültsége csökken, így sokkal jobban benedvesíti az adott felületet. A „CMC” (Critical Micelle Concentration=kritikus micella koncentráció) az a pont, ahonnan már a koncentráció növelése nem csökkenti tovább a felületi feszültséget.


Minél alacsonyabb tehát a „CMC” pont, annál gazdaságosabban alkalmazható a vegyszer. A felületen hosszan megmaradó habot képez a tisztítószer (kiválóan tapad), mellyel jelentősen növelhető a kontaktidő.

A kiváló penetráló képesség révén a kijuttatást követően a szennyeződés mélyebb rétegeibe hatolva fellazulnak a lerakódások, barnuló hab jelzi a szennyoldás folyamatát, így vékonyabb trágyaréteg esetén akár az előáztatás is feleslegessé válhat.

Lúgos tisztítószer alkalmazása előtt gyakran aggódnak az állattartók a technológiai berendezések épségéért. Ezek a vegyszerek azonban rendkívül alacsony koncentrációjú munkaoldatban kerülnek kijuttatásra (0,5–1%). A különösen felületbarát formula következtében a mezőgazdaságban általánosan használt legtöbb felülettípuson (pl. rozsdamentes acél, vörös- és sárgaréz, nyers és eloxált alumínium, galvanizált vas) hosszú használatot követően sem jelentkezik korrózió.

A korszerű lúgos tisztítószerek gyártása során kiemelt figyelmet kap a környezetvédelem, így a munkaoldat több mint 95%-a a lemosást követően a környezetbe jutva gyorsan lebomlik.

A tisztítószerek használatakor a következőkre érdemes figyelmet fordítani:

Ügyelni kell a munkabiztonságra: elengedhetetlen az egyéni védőfelszerelés használata (pl. vízhatlan overál, kesztyű, maszk, védőszemüveg stb.).

Alkalmazás előtt a vegyszert mindig ki kell próbálni egy kis felületrészen, meggyőződve arról, hogy nem károsítja a kezelendő felületeket.

Kijuttatáskor alaposan be kell fedni a habbal a tisztítandó felületet, de a gazdaságosság miatt ügyelni kell arra is, hogy egy-egy felületrészt kétszer-háromszor már ne érintsünk. Túl vastag habot nem kell képezni, mert a vegyszer így lecsúszik a felületről, és nem lesz elég ideje arra, hogy kifejtse hatását.

Mindig a gyártó vagy a forgalmazó által előírt koncentrációt használjuk. Sok esetben a drágább termékből alacsonyabb töménységű munkaoldattal kell dolgozni, így végül relatíve olcsóbb lesz a munkafolyamat költségigénye.

Tartsuk be a hatóidőt. Amennyiben megfelelő vastagságú és állagú habot képeztünk, akkor általában 30 perc elegendő a szennyoldáshoz. A jó minőségű tisztító vegyszerek habja még ennyi idő eltelte után is a felületeken marad, nem csepeg és nem csúszik le.

Zárt rendszerek (pl. itatórendszer) tisztításához habképző vegyszer nem használható, mert károsíthatja az alkatrészeket.

A hatóidő letelte után a tisztítószert alaposan le kell öblíteni, majd a felületeknek teljesen meg kell száradni.

A mosóberendezésből alaposan ki kell üríteni a tisztítószert, mert az a habosító fejbe száradhat.

 A tisztítást követő fertőtlenítést csak a már száraz felületeken lehet elkezdeni, így a fertőtlenítőszer felhígulásától nem kell tartani.

Látható, hogy a szervizperiódusban nem elég kizárólag fertőtlenítő vegyszert használni a kórokozók elleni küzdelemben. A legjobb fertőtlenítőszer használatát is meg kell előznie egy hatékony tisztítószer alkalmazásának. Megfelelő tisztítószer használatával egyáltalán nem szükséges a tisztítást követően a gyártó vagy a forgalmazó által javasoltnál két-háromszor nagyobb mennyiségű fertőtlenítőszert használni.

A korszerű tisztítószerek számos fontos kritériumnak megfelelnek, melyek közvetve fokozzák a telepi hatékonyságot, használatuk számos előnnyel jár: egyfelől jelentősen növelhető a fertőtlenítés hatásfoka, másfelől vizet, energiát, időt és munkaerőt takaríthat meg a gazda.

Litz Tamás

HAT-AGRO Higiénia Kft.

A cikk szerzője: Litz Tamás

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Állattartó telepek járműforgalma

Állattartó telepek járműforgalma

A termelésre veszélyt jelentő kórokozók számos úton érhetik el az állomány egyedeit. Mivel az állattartás rengeteg szállítási feladatot igényel (pl. á...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 24. 14:02