Egyes EMVA-s beruházásoknál lehetőség nyílt támogatási előleg igénylésére. Mekkora lehet ezen előleg mértéke?
Az előleg mértéke a határozattal jóváhagyott támogatási összeg 30%-a lehet.
Az előleg az alábbi időpontokban igényelhető, még az első kifizetési kérelem benyújtása előtt:
- azon pályázóknak, akik már rendelkeznek támogatási kérelemnek helyt adó/részben helyt adó határozattal, a rendelet hatályba lépését (2012. december 7.) követő 60 napon belül;
- azon pályázóknak, akik még nem rendelkeznek támogatási kérelemnek helyt adó/részben helyt adó határozattal, a későbbiekben átvett határozat jogerőre emelkedését követő 60 napon belül.
Fontos feltétel, hogy az előleg igényléséhez bankgarancia, vagy készpénzletét szükséges biztosítékként az igényelt összeg 110 százalékáig.
Legkésőbb meddig kell kihelyezni az EMVA-s arculatelemeket a nyertes pályázóknak, és milyen mértékben szankcionálják ennek elmulasztását?
Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) elnyert beruházási támogatások (Pl. ÁTK, ÉLIP, turisztika, mikrovállalkozás stb.) egyik alapfeltétele, hogy a nyertes pályázó tájékoztatási és nyilvánosságra vonatkozó arculati elemeket (tábla, matrica) helyezzen el a támogatással érintett eszközön vagy helyszínen.
Az arculati elemeket a beruházás megkezdésekor, de legkésőbb az első kifizetési kérelem benyújtásáig fel kell tüntetni. Amennyiben az ügyfél ezt elmulasztja, úgy akár a támogatási összeg 1%-ának megfelelő, de legfeljebb 500 000 Ft mulasztási bírsággal sújtható. (Az arculati elemek meglétét az MVH ellenőrizheti!)
Fentieken kívül a támogatási kérelemben vállalt kommunikációs elemek megvalósítása is kötelező. (Pl.: újsághirdetés, honlap stb.)
A 2012-es fiatal gazda pályázaton nyertes gazdálkodóknak meddig tart a gazdaság kötelező mûködtetésének időszaka?
A harmadik körös (2012-es) fiatal gazda támogatás esetében a támogatási kérelem benyújtásának éve: 2012, a támogatási határozat átvételének az éve: 2012., a kötelezettségvállalás, azaz a kötelező mûködtetés ideje 2013. január 1-jétől 2017. december 31-ig tart.
Mely állattartó telepek minősülnek nagy állatlétszámúnak?
A vonatkozó jogszabály szerint nagy állatlétszámúnak minősül az a telep, ahol több mint „30 ló vagy 50 szarvasmarha, vagy 200 juh, kecske, vagy 100 sertés, vagy 2000 broiler baromfi, vagy 500 kifejlett baromfi (tyúkfélék, víziszárnyasok, pulyka stb.), vagy 50 strucc, vagy 50 anyanyúl és szaporulata” helyezhető el.
Nitrátérzékeny területen mely esetben megengedett a téli legeltetés?
Amennyiben az állatsûrûségből származóan a kijuttatott trágya nem haladja meg éves szinten a 120 kg/ha nitrogén hatóanyag-mennyiséget, úgy a téli legeltetés megengedett.
Mely AKG-s célprogramok esetén korlátozott a növényvédő szerek használata?
Az alábbi Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) célprogramok esetén a növényvédő szerek használata korlátozásokhoz kötött.
Szántóföldi agrár-környezetgazdálkodási célprogramcsoport:
1. Integrált szántóföldi növénytermesztési célprogram;
2. Tanyás gazdálkodás célprogram;
3. Természetvédelmi zonális célprogramok:
- Szántóföldi növénytermesztés túzok élőhely-fejlesztési előírásokkal célprogram.
- Szántóföldi növénytermesztés vadlúd- és daruvédelmi előírásokkal célprogram.
- Szántóföldi növénytermesztés madár- és apróvad élőhely-fejlesztési előírásokkal célprogram.
Szántóföldi növénytermesztés kék vércse élőhely-fejlesztési előírásokkal célprogram.
Ültetvényekre vonatkozó agrár-környezetgazdálkodási célprogramcsoport:
1. Integrált gyümölcs- és szőlőtermesztés célprogram;
2. Hagyományos gyümölcstermesztés célprogram.
Hová kell postázni a tejkvótával kapcsolatos kérelmeket és jelentéseket?
Eddig – 2011. november 1. napjától – a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. címére kellett megküldeni a kérelmeket, jelentéseket.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) közlése szerint ismét változik a tejkvótával kapcsolatos kérelmek és jelentések beküldésének postázási címe.
A szükséges dokumentumokat 2013. január 1. napjától az MVH címére kell postázniuk: 1385 Budapest 62. Pf. 867.
Hol lehet igényelni új őstermelői igazolványt?
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) módosította az őstermelői igazolványok kiváltásának feltételeit, mely változások 2013. január 1. napjától léptek hatályba. A már kiállított őstermelői igazolványok érvényessége a következőképp alakul:
- a 2009. január 1-je előtt kiadott igazolványok 2012. december 31-ig;
- a 2009. január 1-je és 2013. január 1-je között kiállított igazolványok 2014. december 31-ig;
- a 2013. január 1-től kiadott igazolványok három évig hatályosak.
2013. január 1. napjától egyszerre három adóévre váltható ki az őstermelői igazolvány, valamint a három különböző adóévre szóló értékesítési betétlap. Az igazolványokat továbbra is a falugazdászoknál lehet igényelni.
Amennyiben Önnek is kérdése merül fel, azt várjuk a szaktanacsadas@eurofarm.hu e-mail címen, vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon!
Kérjük, hogy e-mail-ben küldött kérdéseiknél, a levél tárgyában üntessék fel az „Agro Napló” kifejezést!
Az EURO-ECO Csoport országos mûködési területtel rendelkezik, így munkatársai hazánk minden tájáról várják a termelők érdeklődését!