Megváltoztatja az öntözési kultúrát

Agro Napló
A VízŐr kevesebb vízzel csökkenti az aszály okozta kiszáradást

Bemutatta a Water Retainer (VízŐr) nevű új készítményét az Alpha-Vet Kft. A bio minősítést elnyert, organikus alapokon nyugvó talajkondicionáló készítmény csökkenti az öntözővíz-felhasználást és az aszály okozta kiszáradást.

Az aszály és az aszálykárok mérséklésének lehetősége régóta foglalkoztatja az agronómiával, növénytermesztéssel foglalkozó szakembereket, vállalatokat. A csepegtető öntözés feltalálása óta lényegében nem született új, víztakarékos öntözési megoldás. A Water&Soil által kifejlesztett Water Retainer (VízŐr) készítmény gátolja a talaj párolgását, ezáltal akár 50 százalékkal kevesebb öntözővíz szükséges, illetve a kezelt területeken akár 3 hónapon át öntözés nélkül fejlődnek a növények. Az Alpha-Vet Kft. által forgalmazott, bio minősítést elnyert készítmény várhatóan megváltoztatja az eddig követett öntözési kultúrát, főként a nagyüzemekben, a kertészeti ágazatokban és a parképítési, fenntartási területeken egyaránt.  A gyártó és a forgalmazó cégek képviselői bejelentették az Alföldi Állattenyésztői és Mezőgazda Napok április végi rendezvényén, hogy két nagyüzemben, Létavértesben malmi kukoricatermesztésben, valamint az Észak-Alföldi TÉSZ meggyeseiben jelentős területeken meghonosítják az új technológiát.

A hazai vízfogyasztás 35%-a a mezőgazdasági  vízfogyasztás. Ennek 27-28%-át teszi ki az öntözés. A Water Retainer (VízŐr)-rel jelentős mértékű öntözővíz-megtakarítás érhető el, ami hozzájárul ahhoz, hogy fenntarthatóbb, a környezetet kevésbé terhelő, biztonságos mezőgazdasági tevékenységet folytassunk. A növényter-

mesztésben a termésmennyiséget limitáló környezeti tényezők közül térségünkben az aszály a legjelentősebb, mivel a vízhiány gyakran párosul igen magas, néha extrém magasságokat elérő hőmérsékletekkel, ami további terméscsökkenéshez vezethet. A különböző fejlődési (fenológiai) fázisokban jelentkező szárazság eltérő mértékű terméscsökkenést és gazdasági károkat okoz szántóföldi és kertészeti növényeinknél, szőlőinkben, gyümölcsöseinkben.

Az elmúlt három és fél évtized átlagában az aszálykár és a vízkár az összes mezőgazdasági kár 60 százalékát is meghaladta. Bármely évszakban alakuljon is ki az aszály, a legveszélyesebb mindig a vegetációs időszakban bekövetkező légköri és talajaszály együttes jelenléte. A kifejlesztett talajkondicionáló termék, a Water Retainer (VízŐr) az aszály kártételének nagyságát befolyásoló tényezők közül az evaporációt mérsékli, a talaj természetes víztartalmát több hónapig megtartja és szolgáltatja a növények számára. A kísérleteken bizonyított 3 hónapos hatástartam a magyarországi meteorológiai körülmények között a vegetációs periódus legérzékenyebb idején, jellemzően a június–augusztusi meleg hónapokban segíti a kiszáradás elkerülését.

A Water Retainer (VízŐr) egy organikus alapokon nyugvó talajkondicionáló készítmény, amelyet kémiai, mikrobiológiai, illetve állattenyésztési, növénytermesztési szakemberek fejlesztettek ki.

A termék azáltal, hogy megőrzi a nedvességet a talajban, csökkenti az öntözővíz-felhasználást és az aszály okozta kiszáradást. A Water Retainer (VízŐr) segít abban, hogy a talajban stabilabb nedvességszintet tartsunk fenn (a talajból felfelé tartó párát a növény számára hasznosítható vízcseppé alakítja), ezzel pedig jobban hasznosulhatnak az adagolt tápanyagok, és a talaj mikrobiológiai életéhez egészségesebb feltételeket biztosít.

A Water Retainer (VízŐr) talajkondicionáló vízmegtartó készítmény organikus alapú, és azáltal, hogy csökkenti a talaj párolgását (evaporációját), alkalmazásával akár 50%-kal csökkenthető az öntözési költség a szántóföldi növények, zöldségek, szőlő- és gyümölcs-  vagy akár a gombatermesztés esetében is. Öntözetlen művelésben történő alkalmazás esetén jelentősen – akár 1-2-szer – megnő a növények aszálytűrő képessége, az aszálytűrés ideje, ezáltal jobb minőségű és nagyobb mennyiségű termés várható.

A Water Retainer (VízŐr) másodlagos pozitív hatást is gyakorol a talajéletre. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a talaj kiegyensúlyozottabb vízháztartása következtében javulhat a műtrágyák hasznosulása, intenzívebbé válik a talajlakó mikroorganizmusok működése. Mindezek csökkentik a költségeket és a termelés időjárás okozta kockázatait.

Az Alpha-Vet Kft. szakértői kifejtették, az átlagos vegetációs öntözési költségek adatsorából egyértelműen látható a Water Retainer (VízŐr) gazdaságossága, hiszen az egy hektárra jutó költség még önálló kijuttatás esetén sem haladja meg 35–40 ezer forintot (hektáronként 10 liter a szükséges mennyiség).  Ez a költségszint ipari növényeknél, szántóföldi zöldségeknél biztonságot és tervezhetőséget ad a várható termés mennyisége és minősége esetében. Az egyik legnagyobb bizonytalanságtól szabadítja meg a használót, nevezetesen, hogy mennyi eső, és az mikor fog esni.

A Water Retainer-t több területen is tesztelik. Az Agri-Corn Kft. képviseletében Vaszkó László ügyvezető volt jelen a sajtótájékoztatón, ahol elmondta, hogy élelmiszeripari kukorica-feldolgozással foglalkozó cégük számára rendkívül fontos a jól beérett, kiváló minőségű malmi kukorica, s bíznak abban, hogy a Water Retainer ebben segítségükre lesz.


Az Észak-Alföldi Zöldség-Gyümölcs Termelő Értékesítő Szövetkezet nevében Juhász Sándor igazgatósági tag beszámolt arról, hogy szintén nagy várakozással állnak a Water Retainer (VízŐr) előtt, amit az idei évben főként meggy- és tormakultúrákban próbálnak  ki.

Bálint Tóth János

A cikk szerzője: Bálint Tóth János

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Hamarosan jöhetnek az első fagyok

Hamarosan jöhetnek az első fagyok

Az előző héten érkezett frontrendszer jelentős csapadékot hozott. A hét végére érkezett hideg levegőnek bőven van utánpótlása, a szél mérséklődésével...

Megint csökken a csapadék

Megint csökken a csapadék

A hét első felében folytatódott a záporos, zivataros időjárás sokfelé csökkentve számottevő mértékben az aszályt, ugyanakkor vannak területek az orszá...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?