Az eseményt Labancz Krisztina, az Országos Meteorológiai Szolgálat Éghajlati és Levegőkörnyezeti Főosztályának vezetője, H. E. Tove Skarstein, a Norvég Királyság budapesti nagykövete, valamint Bonifertné Szigeti Márta, a Közép- és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) ügyvezető igazgatója együttesen nyitották meg. Labancz Krisztina köszönetét fejezte ki az EGT Támogatási Alapnak és a Norvég Királyságnak, hogy segítséget nyújtanak a hazai klímakutatásokhoz és kiemelte a hazai és a nemzetközi együttműködések fontosságát, és az OMSZ szerepét ezen a téren. Tove Skarstein felhívta a figyelmet a helyi szintű hatékony alkalmazkodás szükségességére, valamint arra, hogy a kétoldalú kapcsolatok erősítése az EGT és a Norvég Alapok egyik fontos célkitűzése. Kiemelte: „Azok a programok, amelyekben a donor és a kedvezményezett államok között valódi kapcsolat és együttműködés van, számtalan értéket és előnyt jelentenek mindkét fél részére.” Bonifertné Szigeti Márta bemutatta a REC stratégiáját, ezen belül az „Alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz” program helyét, hátterét, működési elveit. A program legfontosabb céljai a régió környezetvédelmi problémáinak megoldása, s az éghajlatváltozás hatásaival és a sérülékenységgel kapcsolatos ismeretek növelése. A KRITéR projekt is e program keretében valósul meg.
A nyitóbeszédek után a projekt hátterét és céljait bemutató szakmai előadások következtek. Iványi Zsuzsanna, a REC munkatársa az „Alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz” programról szóló előadásában elmondta, hogy a program egyik legfontosabb eleme egy tudományos alapokon nyugvó információs rendszer kidolgozása, folyamatos fejlesztése és kiterjesztése minél több ágazatra, segítve ezzel az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképesség növelésének tervezését és megvalósítását. Kajner Péter, a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) kiépítését célzó projekt menedzsere ismertette a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet és a Nemzeti Alkalmazkodási Központ által létrehozott információs rendszert, amely mérföldköve a megfelelő fenntartható adaptációs és mitigációs stratégiák kidolgozását célzó hazai klímapolitikai döntések előkészítésének. Végezetül Bihari Zita, a KRITéR projekt koordinátora mutatta be a célkitűzéseket és a várható eredményeket. A 2015 decemberéig tartó projekt az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetésével az Országos Környezetegészségügyi Központ (OKK), a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék és a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Gazdaságföldrajzi és Jövőkutatási Tanszék együttműködésével valósul meg. A vizsgálatok a hőhullámok okozta többlethalálozásra, a szélsőségesen meleg nyári és a hideg, csapadékos téli időjárási helyzetek közúti balesetekre gyakorolt hatásának vizsgálatára és a turisztikai klímapotenciált leíró indexek elemzésére irányulnak. A sérülékenységi mutatók kidolgozásának alapja a jelen klímát jellemző referencia időszak homogenizált, interpolált mérései és az OMSZ-ban a várható változások becslésére használt regionális klímamodell eredmények. Az OKK a járási szintű halálozási adatok és a mért hőmérsékletek felhasználásával érzékenységvizsgálatot végez a referencia időszakra, majd 2021–2050-re és 2071–2100-ra az OMSZ-ban futtatott ALADIN-Climate regionális klímamodell 10 km-es felbontású napi hőmérsékleteredményei alapján meghatározza a többlethalálozásban várható változást. A BM OKF baleseti statisztikáinak felhasználásával a nyári meleg és a veszélyes téli helyzetek időjárási indikátorai alapján történnek a hatásvizsgálatok az éghajlatváltozás és a közúti balesetek összefüggésének feltárására. Az éghajlatváltozás turizmusra gyakorolt hatásának vizsgálata az OMSZ-ban és SZTE-en kifejlesztett kétféle turisztikai klímaindex alapján a BCE ágazatra vonatkozó gazdasági mutatóival egybevetve valósul meg.
A projekt során kifejlesztett módszertan és a különböző indikátorok a NATéR részét fogják képezni, amit a hatásvizsgálatokat végző szakemberek és a döntéshozók fel tudnak használni a kutatások és az alkalmazkodási stratégiák kialakítása során.
A rendezvény a KRITéR projekt első hivatalos eseménye volt, mely alkalomra rövid ismertető anyag készült a célkitűzések és a tervek összefoglalásával (melléklet). A projektről további információ található a kriter.met.hu honlapon.