Hozzáadott értékkel a termesztési rizikók csökkentésére

Agro Napló
Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! – a tőle megszokott lendületes felvezetéssel kezdte előadását Szanyi István Szegeden, a Gabonakutató Dél-Alföldi Fórumán. Meg kell találnunk azokat a pontokat – hangsúlyozta –, amelyekhez kapcsolódva, a globális trendekhez és irányokhoz alkalmazkodva gazdaságosan és biztonságosan tudunk termeszteni.

A klímaváltozás, a kiszámíthatatlan időjárás például rendkívül nagy hatással van a növénytermesztésünkre, azon belül is a kukoricatermesztés sikerére. A hazai kutatás-fejlesztés is abba az irányba halad, hogy e termesztési rizikókat csökkentse. Szükség van erre, hiszen az előrejelzések szerint a világ kukoricaigénye az elkövetkező öt évben várhatóan 63 millió tonnával nő, a folyamatos igénynövekedést ez idáig főként területnövekedéssel oldották meg, amely persze véges és nem fenntartható. A szegedi kutatóbázison felhalmozott tudás óriási érték, Szanyi István kiemelte például az előbb említett rizikófaktor csökkentésére kínált korai és igen korai kukoricahibridek jelentőségét. E hibridek a Gabonakutató birtokában lévő hozzáadott értékkel, vagyis a termőhelyi sajátosságok ismeretében a hibridhez rendelt tőszám, vetésidő, tápanyagreakciós kísérletek eredményeinek alkalmazásával garantálják a termelők sikerét. Az információ átadásához új platformot is biztosítanak, a www.gabonakutato.hu megújult honlapjuk, illetve a márciustól elérhető hírleveleik által.

Szegeden széles körű termesztési kísérleteket állítanak be a szakszerű termesztési ajánlások megtételéhez, illetve megkülönböztetett figyelmet szentelnek a betegség (csőfuzárium) ellenállóságnak – hangsúlyozta Szél Sándor vezető kukoricanemesítő. A kutatócsoportjuk által végzett kísérletek kiterjednek a korai, közép és a hosszú érésidejű kukoricákra, előadásából a szuperkorai és az igen korai hibridekre irányuló legfrissebb eredményeket közöljük. A szuperkorai hibridek piacra kerülése az utóbbi évek átütő eredménye. Az első állami elismerést a TK 175 hibrid kapta 2012-ben, egyúttal az ország legkorábbi hibridje címet is kiérdemelve ezzel. A szupergyors érésidejű kukoricáikat a termelői igények keltették életre, például, hogy alkalmasak legyenek a legkorábbi betakarításra, illetve másodvetésre, vagy akár megkésett vetések esetére is. A FAO 100-as csoportba tartozó TK 175, GKT 211 és GKT3213 szuperkorai hibridjeikkel Szél Sándor és csapata 2015. április 14-től május 19-ig hat alkalommal állított be vetésidő kísérleteket. Korábbi vetésnél ezek a hibridek már augusztus végén betakaríthatók, míg rövid tenyészidejük miatt megcsúszott vetés esetén is biztonsággal beérnek és alacsony szemnedvességgel takaríthatók be. A szuperkorai és igen korai hibridjeik plasztikusságát és alkalmazkodóképességét jól jellemzi, hogy az április 14. és május 5. közötti első négy vetésidőben termésük csak igen kis mértékben maradt el a 100%-tól, vagy akár meg is haladta azt. A május 12-ei és május 19-ei vetésű kísérletekben a hibridek virágzása már július elejére tolódott, amikor két hőhullám is elérte az országot, és közrejátszott az alacsonyabb termés realizálásában. A július első napjaiban vetett szuperkorai és igen korai hibridek már csak silóként hasznosíthatók, a magas csőaránynak köszönhetően kiváló silóminőség érhető el. A másodvetésnél azonban fel kell hívni a figyelmet, hogy csak olyan területekre ajánlható biztonsággal, ahol a június végi és július eleji száraz körülmények között kelesztő, illetve a későbbiek során a fejlődést serkentő öntözéssel lehet segíteni az intenzív növekedést. Szél Sándor a szuperkorai kategóriában kiemelte a portfólió új tagját, a GKT 3213-t, mely a NÉBIH kísérletekben éréscsoportja sztenderdjeit 25%-kal meghaladó teljesítménnyel múlta felül. Az igen korai kategóriába ismertetett GKT 270 korán vethető, egyedülálló a kezdeti fejlődése, korai virágzása miatt a hőstressz és aszálytűrése átlagon felüli, a GKT 288 termőképessége pedig vetekszik a FAO 300-as hibridekével. A Sarolta kiváló termőképessége mellett rendkívül jó alkalmazkodóképességgel rendelkezik. A FÁK országokban is széles körben ismert, vetőmagját sok gazdaság vásárolja. Bio vetőmagja is rendelkezésre áll.

A szója termesztésének hazai tapasztalatait, ezen belül a szegedi fajták előnyeit ismertette Virágné Pintér Gabriella. A kereskedelmi osztály vezetője utalt arra, hogy hazánkban a csapadék mennyisége ugyan elegendő a szójatermesztéshez, de annak eloszlása és a levegő páraszegénysége akadályozhatja az eredményes termesztést. Öntözés nélkül is termeszthető a szója, mivel jól hasznosítja a talajok víztartalékait. Terméketlen, homokos talajokra nem való, és a hideg, mély fekvésű agyag és szikes talajokon sem termeszthető. A szójatechnológia sarkalatos pontjait hangsúlyozva felhívta a figyelmet arra, hogy a szója az ország klasszikus szójatermű területeit leszámítva igényli a fajspecifikus rizóbiummal történő oltást. A legjobb megoldás erre az oltópor és a gombaölő szer egyidejű felvitele a mag felületére. Kísérleteik igazolják, hogy az oltott szója termésmennyiségben és a nyersfehérje-tartalomban is jelentősen felülmúlja a nem kezelt szójáét. A tápanyagellátásnál a szóban forgó talaj tápanyagadottságait kell figyelembe venni. A PK hatóanyagot már ősszel is kijuttathatjuk, a nitrogént inkább tavasszal (karbamidot kerüljük). A szója a gyökerén megtelepedő gümőknek köszönhetően képes N-igényének jelentős részét önmaga fedezni, ezért tavasszal nem javasolt több nitrogént kijuttatni, mint hektáronként 30–40 kg-nak megfelelő hatóanyagot. Egy nagyobb dózis fékezheti, meggátolhatja a gümők kifejlődését. Ha a szójaállományban a kelést követő 1–1,5 hónap után nem találunk gümőt, valószínűleg szükséges a N-pótlás, ami részben lombtrágyával is végezhető. A szegedi szójafajták sorában szerepel a több díjjal is kitüntetett Pannónia kincse, e fajta foglalja el a hazai vetésterület 25 százalékát. Öntözve terméspotenciálja eléri a 6 tonnát, öntözés nélkül is jó eredménnyel termeszthető. Az alacsony TIU-tartalmú szegedi szójafajták termése, így az Aries, Bahia és a Hilario magja korlátozás nélkül – az ajánlások betartásával – etethető a szarvasmarhával. A sertéstakarmányozási kísérleteik folyamatban vannak.

-an-

A cikk szerzője: Agro Napló

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Szegeden „három a magyar igazság”

Szegeden „három a magyar igazság”

Három jelentős szakmai eseményt is rendezett a szegedi Gabonakutató Kft. az elmúlt rövid időszak alatt. Decemberben ünnepelték az intézmény fennállásá...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?