„Én és a kukoricám”

Agro Napló
A kukorica állt idén a DuPont Növényvédelmi Konferenciák fókuszában. A 2016-os évben jelentősen csökkent a hazai növényvédőszer-felhasználás, ennek ellenére a cég növelni tudta forgalmát – tudtuk meg a siófoki rendezvényen Rácz István marketingigazgatótól. Rögtön év elején, a vállalatok között elsőként nyitotta a DuPont a növényvédelmi konferenciák sorát. Siófok, Debrecen és Orosháza adott otthont tanácskozásainak.

A DuPont forgalmának jelentős részét a kukorica védelmét szolgáló készítmények generálják, amelyek elsősorban a gyomirtást, valamint a molykártevők elleni sikeres védekezést teszik lehetővé. Több éve stabilan második a hazai hagyományos posztemergens piacon a kakaslábfű legfőbb ellensége a DuPont™ Principal® Plus Gold csomag, amely vezérterméke a kukorica gyomirtó szer palettájuknak. Bármilyen gyomösszetétel esetén alkalmazható, rendkívül széles hatásspektrumú készítmény.

Dr. Kádár Aurél a vegyszeres gyomirtás egyik legnagyobb hazai alakja meghívott előadóként hangsúlyozta, a kukoricater­mesztőknek van lehetőségük a nagy termések elérésére, de ehhez nélkülözhetetlen a gyomkonkurencia időbeni kiiktatása. A gyomirtás sikerességének fontos feltétele az alkalmazástechnika, valamint a permetezési időpont gyomosodáshoz igazított megválasztása. Még ha a 15–20 cm-es gyomokat ki is iktatjuk a területről, azok negatív hatása már addigra érvényesül, vagyis veszítettünk a termésből. A kukorica gyomirtás terén a gazdáktól elvárható alaposabb tudást és felkészültséget szorgalmazta az elismert szakember.

A bevezetőben már említett Principal® Plus Gold a 2012-es piaci bevezetése után rövid idő alatt az egyik legnépszerűbb kukorica gyomirtó lett a hazai piacon. A gyártó idén is ösztönzi a vásárlását azon gazdálkodó részére, aki 2017. március 10-ig jelzi kereskedőjénél az igényét a termékre, 10% kedvezménnyel vásárolhatja meg a csomagot. A Principal® Plus Gold gyomirtó csomagot öt évvel ezelőtt azzal az üzenettel adták a kukoricatermesztők kezébe, hogy a készítmény megvédi az állományt változó talaj-, csapadék- és gyomnövény viszonyok között is. Azóta igencsak eltérő évjáratok követték egymást, a készítmény pedig folyamatosan bizonyított, mindez több kedvező tulajdonság együttes jelenlétének köszönhetően. Ezek közül kiemelendő az öt hatóanyag megléte, a rugalmas felhasználhatóság a kukorica 7 leveles állapotáig, a csapadékviszonytól független hatáskifejtés, illetve a tartamhatás.

Az extenzív kukorica rovarölő szeres állománykezelései az elmúlt évtizedben terjedő, újszerű technológiai elemek. Az amerikai kukoricabogár megjelenését követően – annak háttérbe szorulásával – a lepkehernyók  (kukoricamoly, gyapottok bagolylepke) kártétele vált dominánssá e kultúrában. A jelenség hátterében a globális felmelegedés és a jóval korábban kezdődött iparszerű kukoricater­mesztés kialakulása áll. E változás legkézzelfoghatóbb következménye a lárvák okozta közvetlen termésveszteség kiváltása mellett a toxinproblémák kárkomplexuma. A kialakult növény-egészségügyi állapot Dr. Keszthelyi Sándor szerint mindenképp lépéskényszerbe hozta a gyakorlati élet szereplőit. A kialakult szituáció megköveteli a kukoricabogár elleni permetezések mellé beiktatott, további állománykezelés(ek) technológiai sorba illesztését. Saját kísérleti adataira hivatkozva alátámasztható a molykártevők elleni beavatkozások kártétel mérséklő hatása, annak közvetlen mikotoxin-terheltség mérséklő hatásának feltérképezése viszont az elkövetkezendő hazai kutatások fő célkitűzési lehetnek.

A toxinfertőzéseknek kaput nyitó kukoricamoly és gyapottok bagolylepke kártétel elleni készítménye a DuPont-nak a Coragen® rovarölő, amely megtérülő ráfordítást biztosít a gazdáknak, alkalmazásával a fertőzöttségi foktól függően a termésünk közel 10%-a menthető meg. A hatékony védekezés érdekében a kár­tevő megfigyelésének fontosságára buzdítanak a szakemberek, a rajzás követésében már több éve rendelkezésre áll a felhasználóbarát DuPont™ Evalio® AgroSystems internetes kártevő-monitoring oldal, amelyen mindenki megtalálhatja a közelében működő rovarcsapdák fogási eredményeit. A kukoricamoly elleni hatékony védekezés kulcseleme a jó időzítés, a Coragen® alkalmazása a rajzáscsúcs után öt–hét nappal ajánlott.

A rendezvények főként a kukorica növényvédelméről szóltak, de helyet kapott a gabona gyomirtás és betegségek elleni védelem kérdése, illetve szó esett a repce védelméről is.

A DuPont a változó körülményekhez és igényekhez igazítva folyamatosan fejleszti gabona gyomirtó szer palettáját. 2017-től a Granstar® SuperStar és a Pointer® Star megnövelt fluroxipir hatóanyag-tartalommal Granstar® SuperStar New és Pointer® Star New néven kerül forgalomba, és az eddig megszokott eredményességén túl extrém körülmények között is erőteljesebb és gyorsabb hatást biztosítva.

A tavaszi időszak egyik legveszélyesebb kártevője repcében a fénybogár. Az ellene engedélyezett rovarölő szerek többsége a piretroidok csoportjába tartozik, amelyek esetében csökkent hatékonyságot tapasztaltak Európa-szerte. A DuPont kínálatában szereplő Avaunt® rovarölő szer minden más, a repcefénybogár ellen engedélyezett inszekticidtől eltérő hatásmechanizmusú, rezisztenciatörő, ezáltal a piretroid rezisztens populációkon is sikerrel alkalmazható.

-ga-

Csak tiszta forrásból

A hamis termékek elleni védelemben csak a széles körű összefogás vezethet eredményre – vallja a DuPont, amelynek fontos részét képezi a felelős fogyasztói magatartás is. Csak engedéllyel rendelkező készítményt vásároljunk meg, arról minden esetben kérjünk számlát – figyelmezteti évről évre a termelőket. Győződjünk meg a csomagolás sértetlenségéről, esetleg keressük a speciális azonosító jeleket, mint például a DuPont termékeken található háromdimenziós IZON® hologramot. Ha problémát észlelünk, arról értesítsük az érintett cégeket, szakhatóságokat!

A cikk szerzője: Gáspár Andrea

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kezelésből ötös!

Kezelésből ötös!

Az FMC optimista hangulatban tartotta meg évindító növényvédelmi fórumát, amely méltán az egyik legszínvonalasabb online rendezvénnyé nőtte ki magát a...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?