A Güttler – mint az ismert – elsősorban a szántóföldre gyárt és forgalmaz munkaeszközöket, ugyanakkor két évvel ezelőtt megcélozták a szőlő, gyümölcs szegmenset is. A 2016-os AGROmashEXPO-n nagydíjat nyert, valamint idén különdíjjal kitüntetett GreenManager zöldítési technológia megoldást kínál a kertészettel és szőlészettel foglalkozó termelőknek is, így nem véletlenül lett ez a technológia az idei rendezvénysorozat központi témája. A flexibilis zöldítés menedzsment technológiát Dr. Wilfried Hartl (Bio Forschung Austria) professzor ötlete alapján egy háromtagú konzorcium valósította meg, a Güttler magyarországi leányvállalata gyártóként vállalt szerepet a folyamatban.
A GreenManagerrel bevethető az ültetvény sorköz, nemcsak fűmag, hanem magkeverékek egyidejű kijuttatására is alkalmas az osztott magtartálynak, a kapák mögött elhelyezett vetőegységnek és a szórva vetőnek köszönhetően. – hangsúlyozta Vörös Endre értékesítési vezető. Lehetőség van egyszikűek mellett nagyobb magvak vagy pillangósvirágúak kijuttatására is. A növénykeverékek csapadékos években segítik a talajban előforduló többletnedvesség felhasználását, míg az aszályos időszakokban az ültetvénnyel már konkuráló növények alávágásával megszüntethető a vízelvonás. Az alávágással egy szőnyeg réteg képződik, ami továbbra is véd az eróziótól és deflációtól.
A zöldítés elősegíti a talajlakók jelenlétét és szimbiózisát, növeli aktivitásukat. Alkalmas a tápanyagok „rögzítésére”, a keverékek által csökkenthető ugyanis a N-kimosódás. A Güttler GreenMasterrel megszüntethető továbbá a kedvezőtlen tömörödés is. Igény szerint HarroFlex borona és simító egységgel is kiegészíthető, így ideális megoldás új vetésre, utánvetésre és gyepápolásra még meredek területek esetén is.
A Güttler GreenManager három; 1,3; 1,6 és 1,8 méter munkaszélességű változatokban készül, Villányban a hazai felhasználók körében is legnépszerűbb 160-as (160 cm széles) változat dolgozott.
A bemutatón a GreenManagerhez hasonló elven működő Güttler Soil IN Jet talajinjektáló eszközt is bemutatták, amely baktériumtrágya kijuttatását teszi lehetővé egy menetben. Az elővágó tárcsákat injektáló kések követik, míg az egyenetlen talajról az eszköz hátsó részén található Güttler-henger gondoskodik.
A prémium kategóriás szárzúzó és mulcsozó gyártó német Müthing hazai képviseletét a Güttler Kft. látja el. Termékeik mind a szántóföld, mind pedig az ültetvényeken egyaránt hasznosíthatók típustól függően, utóbbira jó példa a gyakorlati bemutatón is megjelent gally- és venyigezúzó. A Müthing gépekre egységesen jellemző a speciális hajlított ház kialakítás, az erősített hajtóművek és kardánalagút, valamint a cápauszony alakú álló késsor, ami a gyártó saját szabadalma. Opcionálisan, többek között front és hátsó kerettel, hidraulikus oldalra tolással is rendelhető.
A szárzúzók mellett az olasz gyártmányú Moreni forgóborona kínálat is ismertetésre került. Az olasz gyártó a '50-es évek óta foglalkozik forgóboronákkal, és az 1970-es évektől saját gyártású gépekkel van jelen a piacon. A forgóboronákat 14 féle hengerválasztékkal kínálják, igény szerint Güttler-hengerrel is szerelhetők, továbbá opcionálisan kiegészíthető vetőgép-, illetve bakhátkészítő egységekkel is.
A BORBIRODALMÁNAK VÉDELMÉRE
A gépbemutató házigazdája Günzer Tamás ismert villányi borász, aki már rögtön a legelején biztatta a jelenlévő borásztársakat a GreenManager alkalmazására. Frissen élnek még benne a tavalyi esztendő kihívásai, amikor a laposabb területeken fekvő ültetvényein a tavaszi fagy visszafogta a termést, a csapadékos nyár pedig a gombabetegségeknek engedett teret. Évről évre visszatérő probléma, hogy a prémium kategóriás borainak termőhelyein, vagyis a meredek lejtőkön a hirtelen nagy mennyiségben lehullott csapadék okoz kárt. „Egyenetlen volt a talaj, előfordult, hogy 30–40 cm-en vízfolyások alakultak ki. Ettől kellett mentesíteni a területet úgy, hogy a sorközben a következő tavaszra biztosítsuk az egyenletes talajfelszínt”. 2016 őszén próbálta ki a GreenManagert három műveletben, amikor a talajegyengetést a vetés, majd a visszatömörítés követte. Tapasztalatai alapján kiemelkedő szerep jutott az utóbbinak, a konstrukció lelkének nevezte a Güttler-hengert, ami nem egy laza magágyat hagyott maga után, hanem egy tömör felszínt, amely alkalmassá tette a talajt a traktorral való érintkezésre.
A gyakorlatban egyre többször visszaigazolódni látszik, hogy a Güttler fejlesztései a folyamatos, gazdáktól érkező visszajelzéseken alapulnak, továbbá a hengerről szajkózott ténysor valódisága is megkérdőjelezhetetlen, miszerint kiváló talajkövetést, rendkívüli rögtörő hatást, egyenletes vetésmélységet és a klímakárok kivédését teszi lehetővé a henger alkalmazása.
S hogy miért foglalkozik Günzer Tamás borász a szőlő termesztéstechnológiai kérdéseivel, mi több a talajok állapotával? A kérdésre válaszolva a 45 hektáros szőlőültetvényt lélektani határnak nevezte, amikor még a szőlőtermelő és a borász egy személyben, egy emberként védi a 26 év alatt felépített borbirodalmát.
Günczer Tamás a GreenManagerrel |