2024. november 17. vasárnap Hortenzia, Gergõ

Tömegtakarmány elkészítése SiloSolve® készítményekkel

Agro Napló

Egy teljes év egy napi munkában

A tejtermelő tehenészetekben évről évre a legösszehangoltabb feladat és egyben a legnagyobb beruházás is a jó minőségű tömegtakarmányok elkészítése, a szükséges mennyiségben és a lehető legjobb minőségben.

A betakarítás folyamata egy-egy takarmánynövényünk esetében csupán egy nap munkafolyamatot vesz igénybe, mégis döntően ez az egy nap határozza meg a következő év jövedelmezőségét.

Egy, a megfelelő időben és vegetációs stádiumban batakarított takarmánynövényünk esetében is törekednünk kell arra, hogy minőségének és kívánt beltartalmának megőrzése érdekében, minél gyorsabban biztosítsuk a fermentáció legoptimálisabb környezeti, mikrobiális feltételeit.

A ViTAL-FEED Kft., mint a Chr. Hansen cégcsoport magyarországi disztribútora, az elmúlt évek során elvégzett kísérleti eredményekkel kívánja felhívni a figyelmet, ill. alátámasztani, miért és milyen adalékanyagokat használjunk, hogy tömegtakarmányaink fermentációs folyamatának legideálisabb mikrobális környezetet teremtsünk.

Chr. Hansen precíziós robotikának köszönhetően a termékeiben alkalmazott baktériumtörzseket ún. szuperszelekcióval választja ki. Figyelembe véve a szenázsok és a szilázsok erjedési folyamatainak legáltalánosabb és leggyakrabban előforduló hibáit.

Különös figyelmet szentelve a hőmérséklet emelkedés, rossz irányba indult erjedési folyamatoknak. Az elmúlt évek tanulmányai ugyanis egyértelműen igazolják, hogy a silózási adalékanyagok összeállításánál „végzett nemzetség-faj-törzs” szelekciónak komoly létjogosultsága van, hiszen egy-egy adalékanyag funkcionalitását nem a törzsek, sokkal inkább az „alkalmazott fajok” határozzák meg. Ez a képesség teszi egyedülállóvá a Chr. Hansen termékeit a világon.

A SiloSolve® portfólió a silózás, és szenázsolás során fellépő legtöbbször előforduló hibákat hivatott javítani, így biztosítva az általános jó minőséget és annak gazdasági megtérülését.


Magas szárazanyag-tartalom

A jobb aerobstabilitás és jobb fermentáció következtében akár 35%-kal csökkenthetjük takarmányaink szárazanyag-veszteségét. Amikor tömegtakarmányaink levegővel való érintkezésnek, oxigénnek vannak kitéve (akár a megbontás után is), elszaporodnak az élesztő és penészgombák, nagymértékben emelkedik a hőmérséklet a szenázs vagy zsilázs belsejében. Ezek a folyamatok a fermentáció során komoly szárazanyag-veszteséghez vezetnek.

Magas szárazanyag-tartalommal betakarított takarmányaink vagy olyan takarmánynövényeink esetében, melyek nagyon magas szárazanyag-tartalommal rendelkeznek, mint például a silókukorica ezen folyamatok koordinálása a legfőbb feladatunk.

A SiloSolve® FC jobb aerobstabilitást eredményez, gátolja a penész és élesztőgombák szaporodását. Egy egyedülálló „oxigénbefogó” törzskombinációval a Lactobacillus Lactis0224, mely a gombafajok elszaporodását hivatott gátolni, valamint a Lactobacillus Buchneri (heterofermentatív törzs), mely ecetsavat termelve gátolja a káros mikroorganizmusok elszaporodását. Így biztosítva takarmányaink kiváló aerobstabilitását.

A grafikonon egyértelmű szignifikáns kölönbség figyelhető meg az aerobstabilitás tekintetében, a silódomb belsejében lezajló hőmérsékletváltozás és az eltelt idő függvényében.

Ugyanis a kezeletlen takarmány esetében már a 96. órában a takarmány hőmérséklete átlépi a környezeti hőmérséklet maximumát, míg a SiloSolve®-val kezelt termék esetében ugyanez a jelenség csupán a 186. órában figyelhető meg, mindösszesen 3,6 oC-fokkal, majd szinte azonnal beáll egy állandó értékre.

Szembetűnő még az óriási különbség a kezelt és kezeletlen termények között a hőmérsékletkülönbség mértékében és nagyfokú ingadozásában.

 

A fermentáció 90. napján 20oC-os környezeti hőmérséklet mellett a takarmányban  lévő penészgombák száma 98,2%-kal kevesebb, az élesztőgombák száma 99,2%-kal kevesebb a SiloSolve®-val kezelt termény esetében.


Alacsony szárazanyag-tartalom

A másik leggyakrabban előforduló hiba az alacsony szárazanyag-tartalom. Ilyenkor takarmányaink a fermentáció során hajlamosak az ún. klosztrídiumos erjedésre.

A klosztrídiumok elszaporodása nagymértékben csökkenti a szárazanyag-tartalmat és a fehérjetartalmat takarmányainkban.

A SiloSolve® MC és EF termékeket kifejezetten úgy alakították ki, három baktáriumtörzs speciális kombinációjával, valamint enzim felhasználásával:


SiloSolve® EF/MC

  • Enterococcus Faeceum DSM22502/1k20602
  • Lactococcus Lactis DSM16568/1k20720
  • Lactobacillus Plantarum SR3.54(NCIMB30117/1k2083
  • Xylanase (EF)

A törzsek ilyen módon megfelelő kombinációja megakadályozza a nemkívánatos mikrobák, klosztrídiumok elszaporodását. Mindezek mellett javítja az erjedést, csökkenti a szárazanyag-tartalom veszteséget és a fehérjeveszteséget, ízletesebb takarmányt eredményez, mely fokozza a takarmányfelvételt és akár 2–5%-kal magasabb tejhozamot, így jobb megtérülést eredményez.

Az elmúlt évek kísérleti eredményei igazolják, hogy a SiloSolve®-val kezelt és kezeletlen takarmányok között komoly szignifikáns különbségek mutatkoznak a tejsav-ecetsav arány változásában,

 

az általános romlási folyamatokban (a SiloSolve® MC-vel kezelt terményben akár 50%-kal alacsonyabbak a romlási veszteségek),

valamint a takarmány ammónia-N-tartalmának tekintetében is.

 

A SiloSolve®-val kezelt takarmányban 26%-kal kevesebb az ammónia-N felhalmozódása.

A SiloSolve®-val kezelt szenázsok és szilázsok egyértelműen jobb tejminőséget, tejkihozatalt eredményeznek.

Kísérletek tapasztalatai szerint a szomatikus sejtszám alakulása is szignifikáns különbséget mutat.

FCM/DMI vagyis a zsírtartalomra korrigált tejkihozatal a bevitt száraz anyag függvényében.

Levonva a következtetéseket, egyértelműen állíthatjuk, hogy a SiloSolve® használatával a jobb minőségű, jobban emészthető és hasznosuló tömegtakarmányaink biztosabb megtérüléshez vezetnek.

9330 KAPUVÁR, SZENT ISTVÁN KIRÁLY UTCA 3.

+36 20 254 0408 info@ vitalfeed.hu

www.vitalfeed.hu

Elérhetőségek, területi képviseletek:

Szabó Béla, Kereskedelmi igazgató: vitalfeed@t-online.hu, +36 20 254 0408

Csermák István, Területi vezető, Alföld: csermakistvan@vitalfeed.hu, +36 20 468 8687

Vajda Péter, Területi vezető, Dunántúl: vajda.peter@vitalfeed.hu, +36 20 318 6067

Zámborszky Gábor, Területi vezető, ÉK-Magyarország: zamborszky.gabor@vitalfeed.hu +36 20 238 8330

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A repcetermesztés már most elkezdődik

A repcetermesztés már most elkezdődik

Nyár derekán járunk, a tavalyi repcéink már a silókban pihennek, a kalászosok betakarítása pedig befejeződött, vagy a vége felé jár. Ez az a pillanat,...

Végre itt az eső!

Végre itt az eső!

Jelentős fordulat állt be időjárásunkban szerdán, az elmúlt három hónap csapadékszegény időjárása után, ami márciusban csúcsosodott ki, délnyugati ára...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?