Időpont: 2017. május 25. (csütörtök)
Helyszín: Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar
Tessedik Campus Szarvas, Tessedik terem (Szarvas, Szabadság út 1-3)
A részletes programot tartalmazó meghívóért kattintson ide!
Néhány adalék a tritikáléról az egy éve megrendezett nemzetközi konferencia kapcsán (forrás: MTI)
Kedvező termesztési tulajdonságai és kiváló beltartalmi értékei miatt egyre fontosabbá válik a tritikále takarmányként történő hasznosítása - közölte a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. igazgatója a kalászos termesztéséről és hasznosításáról rendezett nemzetközi konferencia megnyitója előtt az MTI-vel.
Bóna Lajos, aki a kilencvenes évek elején indította el a rozs és a búza állandósult hibridjeként 120-130 éve létrehozott gabonaféle szegedi nemesítési programját, hangsúlyozta, az egészséges hús előállításának feltétele az egészséges takarmány biztosítása, a tritikále pedig az egyik bázisa lehet ennek. Beltartalmi értékei és bioaktív komponensei miatt egyre több állattartó gazdaság és takarmány-előállító cég alkalmazza is. Hozzátette: újdonság, hogy nem csak a szemtermést használják föl, hanem a zöld növényt is a szarvasmarhák tömegtakarmányának dúsítására a kukorica siló mellé.
Bóna Lajos kitért arra, a takarmányozás mellett a humán élelmezésben is egyre nagyobb szerepe lehet a gabonafélének az egészségtudatos táplálkozás térhódításával. A tritikáleőrlemény a kedvező rostösszetétel és a magas beltartalmi értékek miatt jól alkalmazható élelmiszeripari célokra.
Az elmúlt négy-öt évben némileg emelkedett a növény termőterülete, Magyarországon hozzávetőleg 130-140 ezer hektáron termesztenek tritikálét, ezzel a búza és az árpa mögött a harmadik legfontosabb gabonanövény.