Egy korábbi törvényi szabályozásnak köszönhetően mára jelentősen bővült a biztosítási védelemmel lefedett termőföldek aránya Magyarországon, ráadásul a korábbi 3 milliárddal szemben 2016 óta már 4 milliárd forint díjtámogatás ösztönzi a gazdálkodókat arra, hogy növényeiket biztosítsák az időjárási károk ellen. A szabályozás értelmében maximum 65%-os támogatásban részesül az a mezőgazdasági termelő, aki él a díjtámogatott mezőgazdasági biztosítás lehetőségével.
Az OVB Magyarország véleménye szerint a mostaninál is tovább bővülhet a biztosítással védett termőterületek aránya, hiszen a rendszernek köszönhetően azok is megvédhetik terményeiket, akik azelőtt ezt nem engedhették meg maguknak, pedig egy-egy természeti kár akár 30-50%-os terméshozam veszteséget is okozhat. Magyarországon évente több mint 100 milliárd forintos kár éri a mezőgazdaságot, érdemes tehát már jó előre biztosítást kötni a termésre.
Az „A” típusú mezőgazdasági biztosítás többek között árpára, búzára, rozsra, napraforgóra, kukoricára, káposztarepcére, almára, körtére, szőlőre köthető jégeső, tűz, vihar, aszály, felhőszakadás, árvíz, téli, tavaszi és őszi fagyok okozta károkra. A második, „B” típusú biztosítás jégeső, vihar, tűz, téli és őszi fagyok okozta károkra köthető például dinnyére, málnára, paprikára, paradicsomra, zabra, szilvára, barackra, vagy cseresznyére. A harmadik, „C” típusú biztosítás ugyancsak jégeső, aszály, árvíz, téli, tavaszi és őszi fagyok, felhőszakadás, vihar és tűzkár ellen köthető különböző növénykultúrákra.
A szélsőséges időjárás az előrejelzések szerint májusban is folytatódhat, bármikor számíthatunk erős széllel kísért zivatarokra, akár jégesőre is, amelyek komoly károkat okozhatnak a gazdáknak. Az OVB Vermögensberatung Kft. szakemberei azt tanácsolják, hogy ha bekövetkezne a baj, akkor a kárt az arról való tudomásszerzést követően, két napon belül írásban jelentsük is be a biztosítónak.