A kukoricacső védelme és más kérdések (x)

Agro Napló
A térben és időben is változó időjárás növeli a legváltozatosabb kártevő- és kórtani helyzetek kialakulását.  Indokoltnak tartjuk, hogy a legfontosabbakra felhívjuk a figyelmet!

Kukoricamoly és gyapottok bagolylepke:

  • Az kukoricamoly áttelelő nemzedékének hernyói a később vetett, közép- és késői érésű hibrideken még elősegíthetik a csőfuzáriumos és aszpergilluszos fertőződést. Esetükben még van esély a továbbfertőzés erősségének csökentésére rovarölő+gombaölő szeres permetezéssel.
  • A kukoricamoly második nemzedékének lepkéi (a korai bábozódásokból) már megkezdték a repülést. A nemzedék felfejlődése augusztus elejére várható. A fejlődési állapot tekintetében hátramaradt táblákon gyülekező lepkék hernyói még érzékeny kárt/befertőzést okozhatnak. 
  • Egyre gyakoribb a gyapottok bagolyepke megjelenése is. Amellett, hogy már a legkorábbi kukoricatáblák fiatal, éppen metermékenyült csövein is megtalálhatók voltak a hernyók, mindaddig, amí tejesérésben van a kukorica, érzékeny kárt okozhatnak. A fiatal kukorica vegetatív részeit is megrágja (pl.: csuhélevélen keresztüli behatolás, amelynek során gombaspórákkal szennyeződnek a hernyók), ezért a F. verticillioides és az Aspergillus flavus gombák bevitelében fontos szerepet játszhat. Érésben előrehaladottabb, viaszérésen túli kukoricákban csak a fejlettebb (L: 4-5-6) lárvastádiumú hernyók képesek kárt okozni, a fiatalabbak rágószerve gyengébb, táplálkozni nem tudnak, ezért elpusztulnak. 
  • Az elvirágzás utáni, vagy akár a csőfejlődésben is előrébb tartó hibrideken a kémiai vagy biológia védekezés már csak kifejezetten a rovarkártevők által vitt gombás befertőződés továbbterjedését fékezheti. A kialakult fetőződésekre a védekezésnek már nincs hatása. 

Dr. Szeöke Kálmán részletes ismertetője a kukorica molyról

Toxikus gombabetegségek

  • A változó időjárás miatt nagy a valószínűsége, hogy a fertőződés mindegyik gombafajjal megtörtént. A továbbiakban az időjárásnak lesz szerepe abban, hogy melyik faj szaporodik fel eléggé ahhoz, hogy az általa okozott toxinszennyeződéssel számolni kelljen. A korai fertőzéseknél (főként csemegekukoricában) a F. graminearum fertőzés jellemző volt. Az elmúlt (és várható) időszak forróságai a két másik veszélyes gombafaj felszaporodására is pozitív hatással lehetett, ill. lehet.

Toxikus gombabetegségek kukoricában...

Kukoricabogár imágó

  • Rágásával inkább csak a termékenyülést akadályozhatja, a gombafertőzések szempontjából kisebb a jelentősége
  • A bibék leszáradása után a csővégen lévő tejes, vagy viaszérésben lévő szemeket is megrágja
  • A védekezés elmulasztása esetén a következő évben odavetett kukoricában a lárvák okoznak kárt a gyökerek elrágásával
  • A kukoricabogár tojásrakásra előnyben részesíti a későbbi érésű hibrideket (üdébbek, zsengébbek a tojásrakás későbbi fázisában)
  • A kukorica-kukorica sorrendben az első évi a hosszabb tenyésziejű, a bogaraknak több esélyük van tojásrakásra
  • A második kukoricát gyakran búza követi, ezért rövidebb tenyészidejű hibridet vetnek
  • A rövidebb tenyészidejű hibridek gyökérzete kevésbé regenerálódik, ezért érzékenyebbek a gyökérkártételre
  • A második kukoricában csapadékos évjáratban kisebb a kár, de viharok hatására a kukorica kidőlhet, ugyanakkor a szárazságot jobban megszenvedi 

Kétfoltos takácsatka

  • Takarmánykukoricában nincs engedélyezett növényvédő szer a megfékezésére
  • Kártételéne következtében a levélfelület elszárad, elhal, az asszimiláció megszűnik, a szemek nem telítődnek ki
  • A száraz-meleg időjárásban gyorsan felszaporodik, s az egyik legveszedelmesebb kártevővé válhat

Dr. Szeöke Kálmán részletes ismertetője

Közeledik a termésbecslés időszaka Már csak hat nap és lejár a XI. Kukorica Termésverseny jelentkezési határideje!

Jelentkezhet: Bárki

aki rendelkezik a versenyterületen folytatott technológia feletti intézkedési joggal (szakértő, tanácsadó közreműködése megengedett!), rendelkezik a felhasznált vetőmag használati jogával (vásárlásból, használati jog átengedésből eredően), és igazolni tudja a mag minőségét.

A parcella részt vehet a versenyben, ha azon csak a terüelileg illetékes országban engedélyezett (elismert) input anyagokat és művelési módokat használták/hajtották végre.

Még gondolkodsz?

Ismered a közmondást:

(A felesleges) "Gondolkodás a tett halála"!

A gyorsan meghozott  jó döntés sokkal több termékeny gondolatot vált ki egy pillanat alatt, mint a terméketlen töprengés akár egy életen át!

Inkább regisztrálj, mint spekulálj!

  • Eddig (2019-ben) 44 parcellát jelentettek be. (Térkép - A térkép átmenetileg korlátozottan látható, de működik. A probléma megoldásán dolgozunk!)
  • Az eddigi rekord egy évben (2011.) 83 bejelentett parcella volt.
  • Az eddigi rekord egy évben (2011.) 67 eredményesen betakarított parcella volt.
  • 2018-ban 71 parcellát regisztráltak, ebből 53 "ért célba" eredményes betakarítással

Az eredménytelenség legfőbb oka rendszerint a Versenyszabályzat és a A versenyző teendői-nek hiányos ismerete és a szükséges kérdezés elmulasztása volt! 

A verseny eddig története számokban

Regisztrációs díj befizetése: Budapest Bank, Székesfehérvári Fiók, 10102952-57437000-01000001; Megjegyzés az átutalásra: "Termésverseny regisztráció" (A regisztráció során kérjük, ellenőrzzék a számlázási nevet és címet!)

(A regisztrációs díj beérkezése után postai úton kűldjük a számviteli bizonylatot!)

Itt kérdezhetsz!

Szabadi Árpád versenyzőnk kérdései a válaszokkal

Forrás: Magyar Kukorica Klub

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Egyre több az amerikai fénybogár

Egyre több az amerikai fénybogár

A repcetáblákban kihelyezett sárgatálakban egyre több bunkós csápú, szárnyfedőjén sárga foltokat viselő, viszonylag nagyméretű, 4–6 mm testhosszúságú...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?