A két cég szövetségének célja az, hogy építve az egymást kiegészítő erősségekre a növénykultúrák, a kutatás-fejlesztés és a vetőmagpiac területén, nemcsak az Európai Unióban, hanem a kontinens más államaiban is – beleértve például Ukrajnát és Oroszországot is – a mezőgazdasági piac megkerülhetetlen szereplője legyen.
Ezzel a fúzióval a Lidea bekerült a 10 legnagyobb, globális szerepet betöltő, vetőmaggal foglalkozó vállalat közé. Az egyesülés a magyar termelők számára is számos előnnyel jár.
A Lidea vállalat létrehozása ugyanis lehetőséget teremt arra, hogy még nagyobb források álljanak rendelkezésre a kutatás-fejlesztésre (K+F) alapozott beruházásokra, mivel ezek nélkülözhetetlenek a korszerű vetőmagok előállításhoz. Így várhatóan felgyorsul az a folyamat, aminek eredményeképpen még több új, kiváló képességű vetőmag válik elérhetővé a gazdálkodók számára szerte a világon, így Magyarországon is.
A most létrehozott cég portfóliójában gyakorlatilag az összes, Magyarországon köztermesztésben lévő szántóföldi növény megtalálható. Így a Lidea kínálta lehetőségekkel élve: „több növényes megoldásokat tudunk javasolni a hazai termelők számára egész évben” – mondta Farkas Ferenc.
Farkas FerencEgy új cégidentitás
Ezekben az időkben, amikor a mezőgazdaság alapvető változásokon megy keresztül, a vetőmagtermesztő szakma új dimenziót kap; kreativitásunknak és innovációs képességünknek több problémával kell szembesülnie, mint a múltban – fogalmazott a cégvezető.
Kiemelte: „képesnek kell lennünk másképp gondolkodni a vetőmagokról, hogy segítsünk a mezőgazdaságnak reagálni az összes kihívásra”.
Az új vállalat számokban
A magyarországi Lidea érdekeltség vezetője arról is beszélt, hogy több mint 2000 alkalmazott dolgozik a globális vállalatnál. A cég éves forgalma eléri a 350 millió eurót, ami mintegy 120 milliárd forintot meghaladó összeg. A Lidea-nak 8 vetőmagüzeme van, Franciaországban, Romániában, Ukrajnában, Spanyolországban és hamarosan Oroszországban is befejeződik az üzem építése. A folyamatos fejlődést 17 kutatóállomás biztosítja Európa-szerte. A Lidea-nál évente több, mint 34 millió eurót – azaz több, mint 10 milliárd forintot – fordítanak az ipari és K+F beruházásokra. Fémzárolt vetőmagot 8 országban, 47.000 hektáron állítanak elő. Ezek a növényi kultúrák: kukorica, napraforgó, repce, kalászosok, takarmány- és takarónövények, szója, cirok, hüvelyesek.
„Azon vagyunk, hogy kereskedelmi hálózataink harmonizálásával és területi lefedettségünk növelésével, kollégáink még több partnerünk munkáját tudják segíteni személyre szabott tanácsadással, ami a küldetésünk” – hívta fel a jelenlévők figyelmét a cégvezető.
Balogh László termékmenedzser a Lidea termék portfólióját mutatta be. A két cég egyesülésével egy nagyon erős és egymást kiegészítő, jelenleg 9 csoportra bontott portfólió jött létre – emelte ki a szakember.
Balogh LászlóKukorica
A Lidea a világ 5. legnagyobb kukoricavetőmag-előállító cége. 2020-ban 3.000.000 zsák kukoricát értékesített szemes siló és biogáz szegmensben. A saját kutatási és fejlesztési programok eredményeképpen minden gazdaságilag fontos éréscsoportban kiemelkedő Lidea hibridek érhetők el, amelyek kiváló tulajdonságaik miatt keresettek a termelők, az állattenyésztők, valamint a feldolgozók részéről.
Napraforgó
A cég a 3. legnagyobb a napraforgó világpiacán 15%-os részesedéssel. 2020-ban 3.000.000 hektáron vetettek Lidea napraforgót Európában. A résztulajdonában lévő Soltis napraforgó-nemesítő vállalatnak köszönhetően a Lidea rendelkezik az egyik legszélesebb és legváltozatosabb portfólióval, ami lefedi a legfontosabb piaci igényeket: linolsavas, magas olajsavas, organikus, szádorrezisztens, Clearfield®, Clearfield Plus®, Sulfo… szegmensekben.
Kalászosok
8 kalászos értékesítése Európában: őszi búza, durumbúza, őszi és tavaszi árpa, tritikálé, rozs, őszi és tavaszi zab.
Szója
Lidea szója a vezető genetika Európában. 1975-ben indult a cég szójakutatási programja, amely eredményeképpen jelenleg a cég a legnagyobb GMO-mentes szójanemesítő Európában. Fajtái piacvezetők Európában.
Cirok
A legnagyobb cirok portfólió Európában. A Lidea és a résztulajdonában lévő Eurosorgho cégek rendelkeznek a legnagyobb európai cirokkutatási programmal és termékeik piacvezetők a takarmány, élelmiszeripari és az egyéb felhasználásra termelt cirkokban.
Repce
A két cég egyesülésével egy nagyon erős és széles repce portfólió alakult ki. Minden éréscsoportban elérhetők a termelők eltérő termesztési körülményeihez és termesztési intenzitásukhoz leginkább megfelelő korszerű Lidea repcék.
Takarmánynövények
A Lidea által forgalmazott takarmánynövények termesztésével az állattenyésztők költséghatékonyan és még kiegyensúlyozottabb és jobb minőségű takarmányt tudnak előállítani.
Takarónövények
A Lidea elkötelezett a hosszabb távon fenntartható mezőgazdálkodási gyakorlat mellett, amely egyik fontos eleme az általa forgalmazott, speciálisan, a termelői igények figyelembevételével összeállított takarónövények/zöldítő keverékek vetése.
Hüvelyesek
A Lidea az agrár-élelmiszeripar speciális igényeinek megfelelő hüvelyesek széles választékát kínálja. A minőségi ételekhez minőségi és gazdaságosan termelhető alapanyag kell – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a nagy termékcsoportokról Balogh László.
A rendezvényen Hegedüs Erika kommunikációs menedzser bemutatott még egy kedvcsináló kiadványt is, egy cirok ételek receptjeit tartalmazó szakácskönyvet. Ennek a gabonafélének a termesztése ugyanis folyamatosan nő a világban, és Magyarországon is.
Hegedüs Erika -an-