„Egészséges élelmiszerrel – egészséges versenyben…” (x)

Agro Napló
Dr. Nagy István agrárminiszter elismerő gondolatokkal és köszönettel kezdte ünnepi beszédét az OMÉK 2019 kiállítás ünnepélyes megnyitóján. Az emberi élet alapjait jelentő egészséges élelmiszer előállítóit, termelőit méltatta, akik pl. az Árpád-Agrár Zrt. elnök-vezérigazgatója, Dr. Csikai Miklós szerint éjjel 3 órakor kelnek, 5 órakor az üvegházakban, a földeken dolgoznak, ő azok, akik igazán elismerést, megbecsülést érdemelnek.

Itt az ideje annak, hogy a magyar gazdáknak köszönetet mondjak, köszönetet azért, amit egy olyan időszakban, amikor az éghajlatváltozás nap, mint nap kísért bennünket, teljesítettek, hiszen több mint 20 millió ember ellátására tudtak élelmiszert előállítani. Nekik köszönhetjük azt, hogy minden nap friss és jó minőségű élelmiszer van az asztalunkon.

Kedves Magyar Gazdák, köszönet és hála ezért a teljesítményért! 

Az OMÉK a hazai és a határon túli gazdák ünnepe. Több mint egy évszázada rendre bemutatja a magyar Föld legjavát, mindazt, ami táplál, éltet és megtart bennünket a Kárpát-medencében. Nem véletlenül lett az idei OMÉK mottója; „A fejlődés hagyománya…”

E gondolat pontosan kifejezi, hogy a magyar agrárium, korszakváltás küszöbén áll, ahol egyedülálló agráradottságainkra és értékeinkre építve korszakos jelentőségű fejlesztéseket, a tudás és információ alapú gazdálkodás széleskörű terjesztését tűztük ki célul.

A mezőgazdaság teljesítménye 2018-ban elérte a 2.720 milliárd forintot. 2010-2018 között 33%-al emelkedett, ezzel a legjobb eredményt érte el hazánk az európai unióban.

A nagy múltú szentesi Árpád-Agrár Zrt. is hozzájárult ehhez a teljesítményhez, amit az esemény keretében, a kertészeti ágazatban Magyar Termékdíjjal is elismertek.

A cégcsoport vezérgondolata szerint; „A 60 éves szakmai múlt és hagyomány kötelez…” folytatni kell és szükséges mindazt, amit elődeink ránk hagytak.

Dr. Csikai Miklós elnök-vezérigazgató elmondta; soha nem a díjakért dolgozunk, kelünk fel reggel és fejlesztünk, de mindenképpen felemelő érzés a múlt és a jelen visszaigazolása. A kertészmunkatársaim éjjel 3 órakor kelnek fel, hogy már 5 órakor az üvegházban dolgozhassanak délig, amíg elviselhető körülmény van a legkorszerűbb üvegházban is, amikor kint 35 fok van, bent legalább 10-el több. Így végzik ezt a kemény munkát, ami számos dolgot igazol, leginkább azt, hogy megküzdünk azért, amiért elismernek minket, de hangsúlyozom, hogy nem a díjakért tesszük ezt, hanem meggyőződésből és szeretettel és azért is, hogy jogosan mondhassuk azt, hogy ez értékteremtő tevékenység. A vegyszermentes primőr zöldségre szükség van és a jövőben is ebbe az irányba kell fejlesszünk, korszerű üvegházakat építsünk. A díj kapcsán a palántanevelés került kiemelésre a minisztériumi értékelésben. Az elmúlt heteimet Budapesten töltöttem és nagyon sok itt élő emberrel találkoztam, hoztam nekik mintákat a legkülönbözőbb zöldségekből, koktélparadicsomokból, paprikákból és ennyi pozitív visszajelzést szakmai körökből még soha nem hallottam. Azt mondták, hogy ilyen illatú gyümölcsöt, - mert a „sweetelle paradicsomot” gyümölcsként kell fogyasztani -, még soha nem ettek. Lehet kapni az áruházakban, az ALDI üzletekben és érdemes megkóstolni, mert van olyan példám, hogy egy ismerősöm gyereke nem eszik paradicsomot, de ezt megkóstolta és azt mondta, hogy apu ez nagyon finom.

Egy siófoki ismerősöm pedig azt kérte, hogy mondjam meg a nevét és ő bárhonnan is, de beszerzi a magot. Mondtam neki, ne szerezze be, mert kicsit bonyolultabb ennek a termesztési technológiája, szóljon és mi nevelünk neki palántát. Mindezt azért mondtam el, mert úgy gondolom, hogy az értékteremtő emberi élet csak munkával érhető el, aminek én nagyon örülök és amiért szabad erre vállalkoznunk. 

A cégcsoport vezető munkatársai meghívására 100 dolgozó is tiszteletét tette a standon, akik arcán boldogság volt látható. A megbecsülés jele, amit kitartó és szorgalmas munkájukkal érnek el.

Vígh Tibor technológusként 17 éve dolgozik az Árpád-Agrár Zrt.-nél, aki így fogalmaz;

Jelen pillanatban 3,5 ha üvegház tartozik hozzám és szerencsére a munkámnak köszönhetően nagyon sok változás történt, előre léphettem a ranglétrán. Én a kertészkedésbe születtem bele, mindig nagyon szerettem és fogom a jövőben is. Vannak kihívások , ha minden jól megy, akkor kapunk egy új üvegházat, aminek még inkább örülünk, mert fejlesztünk és mi  is fejlődni tudunk ez által.

Jobbnál jobb díjakat kap, hoz el a cégcsoport. Téged hogy érint ez a dolog?

Büszkeséggel tölt el és úgy gondolom, hogy manapság ahhoz, hogy ilyen díjakat elérjünk, kapjunk, valamit le is kell tegyünk az asztalra. Az jól látszik, hogy az Árpád tud valamit.

Milyennek tartod a standot?

Nagyon szép, ötletes és jövőbe mutató azzal, hogy a legfinomabb termékeinket mutatjuk be ez alkalommal is.

Az, hogy ti ma itt vagytok, az számomra azt jelenti, hogy megbecsülik a munkátokat. Te hogyan értékeled mindezt?

Egy kis részem ebben nekem is van, mert szeretem szervezni az ilyen csoportos kirándulásokat, és szerencsére támogatásban részesülünk. Szeretjük azt, hogy akik a zöldségeket előállítják, vagy a palánta nevelésében vesznek részt, azok is megtekinthetik a standot és részt vehetnek ebben is.

Ha belenézel ebbe a prospektusba, mit látsz meg elsőként? Talán azt is, hogy világra szóló mindaz, ami 60 év alatt történt és történni fog a jövőben is?

Van hova fejlődni és van is ahonnan! Ezt látom ebben a prospektusban, ami kiválóan sikerült. Nagyon elegáns, tartalmas és korszerű, de ehhez is szükséges az, hogy legyen amiről beszéljünk és rengeteg dolog, amit megmutatunk, amire büszkék vagyunk. Közelítünk a csúcshoz, vagy már ott is vagyunk  és most már ezt kell megbecsülni, tovább vinni és átadni.

Szabó Attila értékesítési vezetőként dolgozik a cégcsoportnál, s mint mondja, 1993 óta, 26 év alatt nagyon sok dolgot megtanult és ma is szomjazik a tudásra, az újdonságokra.

Rendszergazdaként kerültem ide és gazdálkodóként, utána kerültem értékesítési vezető beosztásba.   

Kiemelnél egy-két emlékezetes pillanatot, ami a 26 év alatt a te életedben meghatározó volt?

Az egész egy nagy pillanat, mert tulajdonképpen az a fejlesztés, ami az Árpádban történik, az szerintem világraszóló. Most is folytatódik az üvegházépítés, ami mögött tudás és helyi adottság is van és ennél nagyobb csoda nem lehet és nem is kell.

Az elismerések számodra mit jelentenek?

Számomra azt jelenti, hogy ehhez én is hozzátettem a munkámmal és büszke vagyok rá. Ezek a díjak, elismerések ugyanazt jelentik a legegyszerűbb munkát végző dolgozók számára,  mint a legmagasabb vezetőknek. A megbecsülésnek is nagyon nagy szerepe van a munkahelyi hangulatban, a kommunikációban, ez mindig felszínen van és megnyilvánul. Ha mindenki tudja, hogy mi a feladata és azt nyugodtan tudja megcsinálni, akkor sokkal hatékonyabbak és hasznosabbak lehetünk egymás számára. Én úgy gondolkodom, hogy nem az a fontos, hogy kivel dolgozol együtt, hanem az, hogy a feladatot becsülettel elvégezd és képes legyél tolerálni a másikat.

Az együtt gondolkodás, a szövetkezés, a nemzeti és a helyi adottságokra épülő gazdaságfejlesztés az egyetlen út, amely megtarthat és előre vihet. Ennek szellemében mutatkoztak be az „A” pavilon 301 szám alatt a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Termétanács  által felállított stand társkiállítói, a Délalföldi Kertészek Szövetkezete, az Árpád-Agrár Zrt., a Dombegyházi EURO TÉSZ és a Hortico-Régió 2009 Kft.

Ledó Ferenc, a FruitVeb elnökeként nagyon fontosnak tartja, hogy a termelőkkel, értékesítőkkel közösen jelenjenek meg a hazai és a nemzetközi rangos eseményeken, ahol a versenyképes magyar termékek színes palettáját ismerhetik meg a látogatók, a fogyasztók.

Miért tartod fontosnak az összefogást, a szövetkezést?

Mindenképpen lényeges, hiszen ez másképp nem is működhetne. Az Árpáddal mindig együtt szoktunk kiállításokra járni. A külföldi események közül nagyon fontos számunkra a berlini Fruit Logisztika Kiállítás. A FruitVeb szakmaközi szervezetnél vannak termelők, kereskedők és TÉSZ-ek is. Mindenkit és mindenkivel próbálunk összehangolni annak érdekében, hogy a termelők és a kereskedők között párbeszéd alakuljon ki. Egymás támogatásával könnyebb a terméknek piacot találni és versenyképes terméket előállítani. Az árverseny nagyon meghatározó, ebben is próbálunk szerepet vállalni, hogy ne egymás ellen alakítsanak árakat a termelők.

December elején van egy szakmai konferencia, ahol a különböző szekciókban összefoglaljuk azokat az éves tapasztalatokat, amelyeken változtatni szükséges, vagy a bevált gyakorlatokat folytatni és együtt tovább fejleszteni. Ez a szervezetünk egyik fontos feladata és én azt mondom, hogy egy ilyen kiállításon meg kell jelenni, de azt is tudni kell, hogy minden kis termelő nem tud itt lenni. Ezen próbálunk azzal segíteni, hogy a különböző fórumokon keresztül őket is eljuttatjuk a nagyközönséghez, bemutatjuk a termékeiket és a lehető legtöbb eszközzel népszerűsítjük őket.

Szerencsére, hogy erre a célra a TÉSZ-ek tudnak támogatást is szerezni, amiből egy ilyen eseményen való megjelenés felét finanszírozhatják. Nézzük példaként ezt a standot, amit a DélKerTész szervezett, ezzel ugyanis nem kell szégyenkezni, mert kiválóan van felépítve, berendezve és a termékek elhelyezése, bemutatása is mindenkit megállít a kiállító térben. Az OMÉK-on ez már hagyomány, amióta létezik a DélKerTész, mindig együtt jelenünk meg az Árpáddal. A Dombegyházi EURO TÉSZ is társkiállítónk, akivel az export piacokon nagyon jól ki tudjuk egymást egészíteni.

Az országos hatáskörű szakmaközi szervezet tevékenysége igen kiterjedt és hasznos, érdekegyeztető munkája pedig nélkülözhetetlen.  (bővebben: fruitveb.hu)

Magyarország legnagyobb és legsikeresebb termelő és értékesítő szövetkezete, a DélKerTész, amely 17 éves fennállása óta összefogja és összetartja a Szentes és környéki termelőket, kis és közepes családi vállalkozásokat, gazdaságokat, biztosítva a termék piacra jutását és ezzel a termelők fennmaradását is.

Nagypéter Sándor elnök-ügyvezető számolt be a szövetkezet sikereiről és szerepéről, a versenyképes jó minőségű áru megtartó képességéről;

2017-ben az OMÉK kiállítás keretében a DélKerTész vehette át a Kertészeti Nagydíjat és külön öröm számunkra, hogy a legnagyobb tagunk, az Árpád-Agrár Zrt. kapta az OMÉK 2019. „Kertészet Mezőgazdasági Nagydíjat”, úgy gondolom, hogy méltó helyre, méltó termelőkhöz, termelői közösséghez került a díj ismételten.

A zöldség-gyümölcs ágazat kiemelkedő, amely állandó versenyben van. Ha csak azt vesszük figyelembe, hogy a hajtatott paradicsomfélék kapcsán ma egész Európában milyen nagy a verseny, akkor látható, hogy ebben a versenyben kell fennmaradni és tovább fejleszteni. A paradicsomnál a legjellemzőbb ez, különösen a koktélfajtáknál, fürtös paradicsomoknál, hiszen mind Hollandiában, mind pedig más európai országokban high-tech üvegházakban termesztik ezt és ugyan azon technológiával. Az jelenti a versenyképességet, hogy ki tud minél hatékonyabban, minél jobb minőségben és nagyobb mennyiségben előállítani és egységes, koncentrált áruval megjelenni az áruház láncoknál. A versenytől tehát nem kell megijedni, hiszen az arra sarkal minket, hogy minél magasabb minőségben és hozamot érjünk el, természetesen a hagyományokat megbecsülve, az innovációval tovább fejlesztve és mindezt a környezetvédelmi szempontok szigorú betartása mellett.

Jakab István a Magyar Országgyűlés alelnöke ünnepi beszédében elmondta, hogy a világon az emberek reggelire sehol sem pénzjegyeket és bankkártyákat fogyasztanak, hanem a termőföld adta egészséges és ízletes élelmiszereket. Azért tartjuk fontosnak, hogy a globalizáció, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és egyéb virtuális korszakban, a XXI. században minden népnek legyen valóságos hazája, abban lehetőleg megfelelő termőföldje. Legyenek a földet hittel, tudással, szorgalommal megművelni akaró és képes polgárai.

Ezt tartjuk az emberi élet alapjának!

 „A jó minőségű áru a jó alapanyag gazdálkodásával kezdődik.”

Szerző: Both Ildikó
Fotó: Szűcs Attila Zoárd
www.arpad.hu (még több fénykép a kiállításról, galéria: OMÉK 2019 albumban)
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Adóreformot sürgetnek a kertészek

Adóreformot sürgetnek a kertészek

Hagyományos évnyitó ágazati szakmai rendezvényét tartotta március 1-én a FruitVeb, amelyen az ágazat 2018. évi teljesítményének értékelése mellett a v...

Hódít a szermaradvány mentes jelölés

Hódít a szermaradvány mentes jelölés

Egy felmérés szerint a franciák 79 százaléka úgy véli, hogy az élelmiszerek árthatnak az egészségüknek. Ez csak tovább ösztönözte, hogy az egyik legna...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!