V. Németh Zsolt elmondta: az uniós társfinanszírozás aránya a kevésbé fejlett régiókban 75%, a fejlettebb régiókban 53% lesz. Változás, hogy az ÁFA támogathatóvá válik, ha a nemzeti jogszabályok alapján nem igényelhető vissza. Főként a beruházások tervezésénél lesz jelentősége, hogy a hétéves ciklus után az eddigi plusz kettő helyett plusz három évig lehet elszámolni a forrásokkal.
Az államtitkár ismertette az uniós prioritásokat is, kiemelve, hogy csak olyan fejlesztés valósítható meg, amely kapcsolódik valamelyik elemhez. Az EU a tudásátadást és az innovációt, a versenyképesség fokozását, az élelmiszerlánc kockázatkezelését, az ökoszisztémák megőrzését, javítását, az erőforrás-hatékonyságot, a társadalmi befogadás erősítését és a szegénység csökkentését támogatja. A térinformatika az ökoszisztémák megőrzésében nyújthat segítséget.
A következő időszakban több fontos változás is lesz a vidékfejlesztési program lebonyolításában. Megszűnik a tengelyes felosztás, ehelyett egy intézkedéscsomagból válogathatnak a tagállamok. Lehetőség lesz tematikus alprogramok indítására, hazánk biztosan indít majd ilyet a fiatal gazdák támogatására és a rövid élelmiszerláncok ösztönzésére. Hangsúlyosabb szerepet kapnak a közösségek által irányított helyi fejlesztések. A forrásoknak legalább 25%-át az éghajlatváltozás mérséklésére kell fordítani.
A kedvezőtlen adottságú területek ezután Természeti Hátránnyal Érintett Területek (THÉT) lesznek, amelyeket 8 biofizikai kritérium (pl. szárazság, túlzott talajnedvesség, meredek lejtő) alapján jelölnek ki. A térinformatika a földterületek lehatárolásában kaphat szerepet - húzta alá V. Németh Zsolt.