Veszélyben a tehenek - Mi fáj még nagyon Simicskának?

agrarszektor.hu
Automatizált, körforgó rendszerű fejőházat adott át csütörtökön a Lajta-Hanság Zrt. károlyházi tehenészeti telepén a Mezort-csoport; a 6,1 milliárd forintos - öt fejőház, több istálló, valamint sertéstelep építését jelentő - beruházás költségeinek kétötödét uniós forrásból, a fennmaradó hányadot önerőből fedezték.

A tehenészeti telep a Mezort Zrt.-hez tartozik, azaz Simicska Lajos és Nyerges Zsolt közös mezőgazdasági érdekeltségébe. A nyilvános cégadatok szerint a 6 magánszemély tulajdonában álló Mezort Általános Befektetési Zrt. 2001. április 5-én kezdte meg tevékenységét, majd 2004. április 30-án egyesült a Hanság Management Rt-vel, és az Agromen 2001 Rt-vel, oly módon, hogy ez a két részvénytársaság a Mezort Zrt.-be beolvadt, ezzel egyidejűleg a Hanság Management Rt. és az Agromen 2001 Rt. megszűnt, és azok általános jogutódjaként a Mezort Zrt. működik tovább.

Preiner József, a Lajta-Hanság Zrt. vezérigazgatójának közlése szerint az 50 férőhelyes körforgó rendszerű fejőház lehetővé teszi, hogy a károlyházi tehenészeti telep termelékenysége a másfélszeresére növekedjen, hiszen egy óra alatt akár 300 állatot is meg tudnak így fejni.

Purgai Ferenc, a Mezort Zrt. vezérigazgatója közölte, a Mezort csoport ma a magyar élelmiszeripari piac egyik legnagyobb szereplője, több mint 14 ezer állattal, 4800 tejelő tehénnel, miközben 600 embert foglalkoztat. Az elmúlt öt évben összesen mintegy 12 milliárd forintnyi beruházást hajtottak végre. A közlemény szerint 10 évvel ezelőtt fogott össze három nagy agrárcég, hogy együtt jobb lehetőségekkel induljanak a piacokon.

A cégvezető szerint érthetetlen, szükségtelen és káros az 1200 hektár feletti nagybirtokok területalapú támogatásának teljes elvonása. "Azzal együtt, hogy jövőre megszűnik a tejkvóta rendszer, és egyelőre azt sem tudni, mikor indul újra az agrár-környezetgazdálkodási program, a Mezort cégcsoport milliárdos nagyságrendű kieséssel számol" - idézi szavait a közlemény.

A társaság konszolidált mérlege szerint tavaly a belföldi értékesítés árbevétele 6,6 milliárd forint, a külföldi 2,7 milliárd forint volt, összesen 9,4 milliárd forint nettó árbevételt ért el, az előző évi 7,6 milliárd után. A társaság mérleg szerinti eredménye 1,2 milliárd forintról csaknem 1,7 milliárd forintra nőtt.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?