A "keleti nyitásként" emlegetett kormányzati stratégia részeként minden korábbinál kézzelfoghatóbb közelségbe került a hazai marhahúsok Kínába irányuló kiviteli lehetősége - tudta meg az agrarszektor.hu. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint a Kínába irányuló magyar marhahúsexport feltételeit rögzítő protokollt március 7-én már ellenjegyezték a felek, de annak tényleges elfogadásához miniszteri szintű aláírás kell. Magyarország arra számít, hogy ez még az idén megtörténhet, de a konkrét időpont kínai döntéstől függ - közölte az FM.
A tárca tájékoztatása szerint a hazai szarvasmarha-ágazat ma döntő részben élőmarhákat exportál, elsősorban a közel-keleti országokba és Oroszországba. Eredetileg Peking kezdeményezte, hogy a magyar szállítások lehetősége nyíljon meg Kínába is, és ez az igény találkozott a magyar export bővítésére irányuló kormányzati erőfeszítésekkel. Úgy tudjuk, Kína azért keres új marhahús-beszerzési lehetőségeket, mert évekkel ezelőtt betiltotta az USA-ból, illetve Brazíliából származó marhahúsok bevitelét az ottani szivacsos agyvelőgyulladásos (BSE) állategészségügyi megbetegedések miatt, és e zárlatot a mai napig nem oldotta fel.
MTI-fotó: Bugány János
A magyar marhahúsexport kínai elindítása és fejlesztése komoly feladat, amelyhez szükséges a marhahús-előállításban részt vevő szereplők, vágóhidak aktív közreműködése is - állítja az FM. Marhahús exportunk abban az esetben tud érdemben elindulni Kínába, ha kialakulnak az ehhez szükséges vállalati kapcsolatok, és megfelelő konkrét szándék merül fel Kína részről is a magyar marhahússzállítmányok fogadására.
Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója szerint a hazai termelők nem tömegárut szállíthatnának Kínába, mivel az óriási népességű ország olyan kereslettel áll elő, amelyet a mi méreteink és korlátozott kapacitásaink miatt nem tudunk kielégíteni. Sokkal inkább egyedi, különleges termékekkel kell megcéloznunk egy piaci rést vagy szegmenset, lehetőség szerint szűkebb földrajzi helyekhez kötött konkrét felvásárlási megállapodásokkal biztosítva a piacra jutást.
Ugyanakkor a protokoll aláírása egyik fontos, de nem elegendő feltétele az export tényleges megindulásának. A Kínába irányuló, állati eredetű élelmiszer-szállítások engedélyezése ugyanis többlépcsős folyamat, így a megállapodás miniszteri szintű ellenjegyzése után a Kínai Igazolási és Engedélyezési Hivatal (CNCA) feladata lesz az exportra jelentkezett magyar üzemek ténylege auditálása, illetve akkreditálása. Az erről készült listának fel kell kerülnie a CNCA honlapjára is, vagyis a szállítások elvileg ezután indulhatnak csak meg. Azt még a minisztérium sem tudja megmondani, hogy pontosan mikor.