A tej kvótakat harmincegy évvel a bevezetésük után szüntették meg. A rendszert 1984-ben eleinte ideiglenesen vezették be a túlkínálat ellen. Az Európai Bizottság először 2008-ban javasolta a megszüntetését, és az átmenet érdekében 2009 és 2014 között évente egy százalékos kvótaemelést ajánlottak - tájékoztat a bruxinfo.hu
Miután 2009/2010-es évben mindössze három tagállam (Dánia, Hollandia és Ciprus) termelt többet a megengedett kvótánál és a többi tagországban nulla felé közelítettek a tejkvóta árak, a brüsszeli testület megerősítette a kvótarendszer 2015. április elsejei kivezetését.
Az Európai Bizottság szerint a tagországok tökéletesen felkészültek a rezsim felszámolására. Úgy vélik, hogy a világpiaci kereslet folyamatosan bővül, a tej és tejtermékek iránti globális kereslet évente átlagosan 2, 1 százalékkal növekszik.
Phil Hogan uniós agrárbiztos szerint április elsejével lezárul egy fejezet Európa - és igazából a világ - tejszektorának történetében, és megnyílik egy másik, termelési megkötések nélküli korszak. Brüsszelben ugyanakkor arra is emlékeztettek, hogy a kvóták kivezetését több éves előkészület előzte meg, ezért egy ideig még hatályosak a védelmi és a támogatási mechanizmusok.
Magyarszágon megoszlanak a vélemények arról, hogy a hazai piaci szereplők nyernek vagy vesztenek a változtatásokkal. Az agrárszektor.hu e témában született korábbi cikkeit itt olvashatja: