Drámai helyzet - Ezt okozta az idei aszály

agrarszektor.hu
Drámaian csökken az idén a csemegekukorica jövedelmezősége, elsősorban a csapadékhiány miatti alacsony termésátlagok, illetve a magas öntözési költségek miatt. A hazai termőterület is zsugorodott, de továbbra is Magyarországon vannak Európa legnagyobb feldolgozó-kapacitásai. Ráadásul még mindig a világ legnagyobb konzerv- és fagyasztott csemegekukorica exportőrei közé tartozunk, annak ellenére, hogy extrém időjárási körülmények nehezítették a 2015-ös szezont.

A szűkülő exportlehetőségek, illetve Oroszország és Ukrajna valutájának leértékelődése miatt idén kevesebb területen termesztenek csemegekukoricát Magyarországon. Így 33 ezer hektárra esett vissza a kedvelt élelmiszernövény termőterülete, amely a tavalyi évhez viszonyítva tíz százalékos csökkenést jelent - közölte Pereczes János, a Syngenta nagymagvú zöldség üzletágának vezetője a vállalat hajdúszoboszlói szakmai rendezvényén.

A visszaesés ellenére még mindig kiemelkedünk a többi csemegekukorica-termelő európai ország közül. Ez azzal magyarázható, hogy a francia, a szerb, a moldáv és az ukrán termelés a hazainál is nagyobb mértékben csökkent, Lengyelországban és Oroszországban pedig elmaradt a növekedés.

Ebben az évben - a termesztésben - a legnagyobb kihívást az extrém meleg időjárás és a fokozott rovarkártétel elleni védelem jelentette. Ráadásul az átlagosnál kevesebb téli csapadék után a tavaszi-nyári csapadék mennyisége is csökkent. A szokatlanul meleg, kánikulai időjárás az öntözetlen területeken 25-50 százalékos terméskiesést okozott, de az öntözött területek állományát is megviselte a magas hőmérséklet.

A vetésterületek negyedének betakarítása után látható, hogy a feldolgozók többsége nem tudja felvásárolni a tervezett és szerződött nyersanyag-mennyiségeket, főként a legnagyobb termelési övezetnek számító Hajdúság aszályos időjárása miatt. Az öntözetlen területeken a csapadékhiány okozta alacsony termésátlagok, az öntözhető területeken a magas öntözési költségek miatt drámaian csökken a csemegekukorica jövedelmezősége, a gazdálkodók jelentős része veszteséggel zárhatja az idei termelést. Pereczes János szerint ezért növelni kellene az öntözhető területek arányát ahhoz, hogy megőrizzük a versenyképességünket, de számottevő növekedés csak az exportlehetőségek bővülése és a válságövezetek gazdasági helyzetének javulása után várható.

Az utóbbi években a 450-500 ezer tonnás éves magyar csemegekukorica-termés döntő hányada feldolgozókba került. Kétharmadából konzerv készült, a többiből pedig gyorsfagyasztott csöves, vagy morzsolt termék lett. Így a csemegekukorica alig 5 százaléka kerül a magyar háztartásokba, a többit Európa szinte összes országába exportálják.

A csemegekukorica-vetőmag forgalmazók között a Syngenta továbbra is őrzi piacvezető pozícióját - közölte Schipp Márton kukorica kampánymenedzser. A bemutatón normálédes és szuperédes új fajtákat mutattak be. A GSS 3071 középkorai és a GSS 5829 középérésű szuperédes, valamint a GH 11754 normálédes hibridek a legígéretesebbek az eddigi kísérleti eredmények alapján.

Schipp Márton szerint a csemegekukorica érzékeny a különböző betegségekre, ezért növényvédelme fokozott figyelmet igényel. Fontos, hogy a gyomirtást szelektív készítménnyel végezzük el. A Lumax a kukorica magról kelő, egy- és kétszikű gyomnövényei elleni alap-, illetve korai posztemergens kezelésre javasolt készítmény.

Az utóbbi években egyre több problémát okozó rovarkártevők ellen az Ampligo rovarölő permetezőszert ajánlja a vállalat. A csemegkukoricában is használható rovarölő szer lepkekártevők (kukoricamoly és gyapottok bagolylepke) ellen nyújt megfelelő védelmet.

Schipp Márton hozzátette: a Quilt Xcel kukoricában használható gombaölő készítmény, amely a szármegnyúlás időszakától a virágzásig használható. Két felszívódó hatóanyagának (azoxistrobin és propikonazol) köszönhetően megfelelő preventív védelmet nyújt a kukorica helmintospóriumos levélfoltossága ellen.

Gombaölő hatásán kívül kedvezően befolyásolja a csemegekukorica élettani folyamatait és jelentős mértékben csökkenti a szárazság miatt fellépő stressz káros hatásait, segíti a megtermékenyülést és lassítja a cukrok keményítővé alakulását. Így hozzájárulhat a termés növeléséhez és a minőségének javításához.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!