2024. november 24. vasárnap Emma

Tejválság: magyar gazdák is tüntetnek Brüsszelben

agrarszektor.hu
Magyar tejtermelők is részt vesznek azon a brüsszeli demonstráción, amelyet európai érdekképviseletek szerveznek szeptember 7-re, az uniós mezőgazdasági és halászati tanács rendkívüli ülésének idejére. Az elégedetlenséget az okozza, hogy az EU-s - így a magyarországi - tejárak az idén drasztikusan csökkentek az uniós tejkvóták eltörlése és a túltermelés miatt, az árzuhanás pedig már a tejtermelés jövedelmezőségét is veszélyezteti.

Demonstrációt szervez Brüsszelben a tejpiaci válság miatt szeptember 7-re az Európai Tejtanács (EBM), illetve az európai termelőket és szövetkezeteket tömörítő Copa-Cogeca. A tüntetést arra az időpontra időzítik, amikor az uniós agrárminiszteri tanács rendkívüli ülést tart. A szervezetek ma jelentik be a demonstráció részleteit, illetve elemzik a kialakult helyzetet.

A magyar tejtermelők is csatlakoznak a tiltakozáshoz - tudta meg terméktanácsi forrásokból az agrárszektor.hu. Körülbelül tizenöt gazdálkodó képviseli majd - terméktanácsi és kamarai közreműködéssel - a magyar állattartókat a megmozduláson.

Mint ismert, az állattartók az elmúlt hetekben már több tagországban is megmozdulásokat tartottak a tejpiaci nehézségek miatt. A mai válságot az EBM szerint az okozza, hogy több tagállamban is 25 cent/ liter felvásárlási áron értékesítetik a termelők a tejet, miközben egy liter tej előállítása 40 centnél is többe kerül. Az uniós tejkvóta áprilisi eltörlése után ugyanis nagy mennyiségű piaci felesleg halmozódott fel, ez pedig drasztikus árcsökkenést okozott. Hasonló a helyzet Magyarországon is, mivel nálunk az önköltség literenként 90-100 forint körül mozog, miközben a felvásárlási átlagár csak 70-75 forint körül alakul, így a tejtermelés sok gazdánál az uniós támogatásokkal együtt is veszteségessé vált.

Az EBM úgy véli, cselekedni kell, és a politikusoknak, gazdáknak és törvényalkotóknak együtt kellene kidolgozniuk egy olyan válságmechanizmust, amely hosszú távon segít a szektor szereplőinek. A Copa-Cogeca ehhez hozzáteszi, hogy az unióban sok termelőnek kell(ett) felhagynia a gazdálkodással, mivel az eddigi brüsszeli intézkedések nem kompenzálják a gazdák bevételkiesését.

Mint ismert, a hazai piaci szereplőket tömörítő Tej Terméktanács nemrég tizenkét pontos javaslat- és követeléscsomagot nyújtott át a kormánynak. Az intézkedések egyik eleme az a tejpor-felvásárlási akció lett volna, amelyet a kormány még májusban jelentett be, de máig nem történt semmi. Az agrárszektor.hu információi szerint azért nem, mert a kabinet brüsszeli állásfoglalást kért az ügyben, az Európai Bizottság pedig az elképzeléseket végül tiltott állami támogatásnak minősítette.

 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?