Az EU és az USA közötti transzatlanti szabadkereskedelmi egyezményt (TTIP) napirenden kell tartani - mondta a német kancellár a legnagyobb bajor munkaadói érdekképviselet, a bajor gazdasági egyesület (VBW) müncheni rendezvényén. Angela Merkel szerint a tárgyalások pillanatnyi megfeneklése nem jelenti azt, hogy az egyezmény ne lenne hasznos mindkét fél számára.
Július elején megkötötték a politikai megállapodást az EU és Japán közötti szabadkereskedelmi egyezményről, és halad előre az EU és Szingapúr, illetve az EU és a Mercosur (dél-amerikai közös piac) közötti szabadkereskedelmi megállapodás ügye is. A Donald Trump vezette új washingtoni adminisztrációban nagyon is megvan a hajlandóság a tárgyalások folytatására - hangsúlyozta Angela Merkel.
A transzatlanti kereskedelmi kapcsolatok jelentőségét mutatja, hogy csak a bajor vállalkozások tavaly 20 milliárd euró értékben exportáltak az Egyesült Államokba, ami a tartomány exportjának több mint 10 százaléka. A szabadkereskedelmi egyezmények hasznosságára pedig jó példa a CETA, az EU és Kanada megállapodása, amely fogyasztóvédelmi és ökológiai előírásokat is tartalmaz - emelte ki a német politikai vezető.
Az euróövezet helyzetéről szólva kiemelte, hogy sikerült kilábalni a 2008-ban kiteljesedett világméretű pénzügyi válságot követő államadósság-válságból, így most már valamennyi tagország gazdasága növekedik, és létrejött több millió új állás. Azonban az Európai Központi Bank (EKB) pénzügypolitikája még nem tart ott, ahová el szeretnénk jutni - mondta a független intézmény tevékenységét igen ritkán kommentáló német kancellár az EKB továbbra is zajló kötvényvásárlási programjára, és történelmi mélységben tartott alapkamatára utalva.