A múlt hét második felében már csak foltokban hullott 1 millimétert meghaladó csapadék, így a sokfelé szeles időben a hét elején esett kiadósabb esők által átnedvesített talaj felső rétege erőteljesen száradni kezdett. A mélyebb rétegek nedvességviszonyai igen eltérőek az országban a talaj szerkezetétől és a lehullott csapadéktól függően.
A júliusi csapadékösszeg az Alföldön, a Kisalföldön és a nyugati határszélen az átlagos érték alatt alakult, az északi országrészben és a múlt heti esők következtében a Dunántúl nagy részén viszont valamivel az átlag fölötti értékeket mértek. A kukoricának szükséges 100 millimétert azonban csak foltokban érte el a júliusi csapadék - írja a met.hu.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek északon és a Dunántúl nagy részén 850-950 foknap körül, az ország délkeleti részén pedig 1000-1100 foknap körül alakulnak. Nyíregyháza és Kaposvár hőösszegei jóval az átlag fölött, délen a tavalyi értékeket is egyre inkább meghaladva járnak.
A meteorológiai portál legfrissebb vegetációs index (NDVI) térképén jól nyomon követhető a már learatott területek (barnás foltok) növekedése. Az NDVI két időlépcső között (8 nap alatt) bekövetkezett változásának térképe szerint a termésképződés fázisában lévő növényeinknél sem növekszik már a zöldtömeg nagysága.
Jellemzően napos idő várható egész héten, kevés fátyol- és gomolyfelhővel. A forró, napos időben fennáll a perzselés veszélye, illetve az erős napsugárzás napégést is okozhat a gyümölcsökön. Egy-egy zápor, esetleg zivatar főként az északi országrészben illetve a Dunántúl nyugati és északi részén fordulhat elő, a legnagyobb eséllyel vasárnap. Ezzel együtt is jellemzően száraz idő lesz igen erős párolgással.
A főként délies, a hétvégén északira forduló szél csak helyenként, főként a Dunántúlon élénkül meg, a mérsékelt vagy gyenge szél az ország nagy részén nem fokozza az amúgy is erős párolgást, ugyanakkor a forróság érzetünket sem enyhíti. A hőmérséklet a legtöbb helyen éjszaka sem csökken 20 fok alá, napközben pedig a legmelegebb órákban a 35 fokot is meghaladja, és a hét második felében elsősorban délkeleten a 39-40 fokot is eléri. Így az előttünk álló hét az idei nyár eddigi legforróbb hetének ígérkezik. A hőségben a szabadban dolgozó emberek megfelelő vízutánpótlása mellett fokozottan oda kell figyelni az állatok megnövekedett ivóvíz igényére is.