Minden olajosmagból kevesebb áll a feldolgozóipar rendelkezésre idén, de különösen a repce sínylette meg a száraz tavaszt. Ez azért baj, mert Európa egészét tekintve ez a legnagyobb területen termesztett olajos növény, amelyre igényt tart a biodízelipar. Az öreg kontinensnek várhatóan több szójababra, szója- és pálmaolajra lesz szüksége, de takarmányozási célra is több szójalisztet és -darát kell majd importálnia - vélekednek az USDA elemzői.
A termőterületet tekintve a repce a legnagyobb olajos kultúra Európában, csaknem 6,9 millió hektárontenyészett idén, és ezzel átlépte az elmúlt öt évben mért területnagyságot. A növekvő vetésterület ellenére idén 13 százalékkal volt kisebb a
repcetermés, mint tavaly. A 19,2 millió tonnára becsült végeredmény 2008 óta a legkisebbnek számít ebből az
olajosmagból.
Jön az év egyik legnagyobb agráreseménye! Agrárszektor Konferencia november 28-29-én. Az agrárium legforróbb témái két napban. Gazdák, agrár- és élelmiszeripari vállalkozók, döntéshozók, szakpolitikusok egy helyen és időben, csak a siófoki Agrárszektor Konferencián!
A napraforgó termőterülete és hozamai is csökkentek valamelyest az egy
évvel ezelőttihez képest. A legnagyobb napraforgótermesztő országok közül csak Spanyolországban
nőtt a növény termőterülete, míg a franciáknál, a magyaroknál, a
bolgároknál és a románoknál csökkent az elvetett terület nagysága. Összesen szűk 4,3 millió hektáron termeltük idén ezt a növényt, így ebből a terményből is 4 százalékos
mínuszra számít az USDA, a végeredmény 9,5 millió tonna mag lehet. Zsugorodott a szója vetésterülete is, 950 ezer hektáron termeltünk az unió 28 tagállamában. Terméseredménye 2 százalékkal lehet kevesebb, mint tavaly volt.
Az aszály nálunk alig érezhető terméscsökkenést okozott, de uniós szinten kevés a napraforgómag
EZ IS ÉRDEKELHET
Mivel a repcéből most kevés áll az olajütők rendelkezésére,
a szója viszont kifejezetten versenyképes áron szerezhető be, ezért az amerikai elemzők arra számítanak, hogy az USA-ból több szójabab érkezhet az öreg kontinensre. Az USDA szerint a repceolaj visszaszorulása a közlekedésben (biodízel) az észterezett pálma- és szójaolajnak kedvez a piacon. Az elemzők megjegyzik: mivel a takarmányipar idén szintén nehézségekkel küzd - ugyanis gabonafélékből is jóval kevesebb termett - , ezért az olajgyártás takarmányozásra alkalmas melléktermékeire is fokozódik az igény, ennek nyertesei szintén az amerikai szójadara és -liszt lesznek, de kukoricából is több érkezik majd az Egyesült Államokból.