Az ASP április végi Heves megyei, májusi Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, majd októberi Borsod-Abaúj-Zemplén megyei megjelenését követően Borsod megye újabb területén azonosították a vírust - írja közleményében a Nébih. A fertőzést Hangony község határában, a betegség szempontjából magas kockázati besorolású területen igazolta 2019. január 13-án egy elhullott vaddisznóból a hatóság laboratóriuma. Az elmúlt négy hónapban az e területről beküldött több mint 150 - főleg az állománygyérítés során kilőtt vaddisznókból származó - minta eddig mind negatív eredményt adott.
Az ASP megállapítását követően az országos főállatorvos - a korábbi esetekhez hasonlóan - minden szükséges intézkedést haladéktalanul elrendelt. Ezek közé tartozik többek között, hogy kijelölik a fertőzött, valamint azon belül, a járványügyi védekezés szempontjából fontos, szigorúan korlátozott területet. A fertőzés megjelenésének mikéntjére a járványügyi nyomozás adhat majd magyarázatot.
Fontos, hogy az afrikai sertéspestis az emberre nem veszélyes, a jelentőségét az a gazdasági kártétel adja, ami egyrészt a megbetegedett állományok leöléséből, másrészt a kereskedelmi korlátozásokból adódik. A betegség nem csak természetes úton, hanem illegális sertésszállítással, ragályfogó tárgyakkal és fertőzött húst tartalmazó élelmiszerekkel is gyorsan tovább terjedhet. Fontos, hogy az állattartóknak tilos a sertéseket állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal ("moslékkal") takarmányozni, illetve ha valaki sertésállományában hirtelen lázas megbetegedést, elhullást, vagy vérzéses tüneteket észlel, 24 órán belül értesítse az állategészségügyi szolgálatot!