Különösen a tél végén és tavasszal szokták a virágkedvelők észrevenni, hogy a cserép talaját fehér lepedék vonja be. Ez az üledék könnyen felismerhető, mivel állaga száraz és morzsálódó. Az effajta lerakódások annak köszönhetők, hogy a növény felhasználja a számára szükséges vizet és a benne oldott tápanyagokat, de a vízben található só illetve mész hátramarad, és összegyűlik a virágföldben. A legegyszerűbb védekezés ellene a talaj felszínének ismételt fellazítása, levegőztetése és az öntözés mérséklése, illetve a talaj felső néhány centiméternyi rétegének eltávolítása, majd friss virágfölddel pótlása.
Bizonyos mennyiségű penészt szinte az összes virágföldben találhatunk, ami jó dolog, mivel a penész - a talajban élő baktériumokkal és rovarokkal együtt - természetes módon bontja le a szerves anyagokat és trágyázza a talajt. Ha azonban a penész olyannyira elterjed, hogy jól látható a bolyhos "vatta" jelent meg a virágföld tetején, az gyakran annak a jele, hogy a növényt nem megfelelően gondozzák. Ha ugyanis túlöntözzük a szobanövényeinket, a talajuk állandóan nedves lesz, ami a penész megjelenéséhez vezet, de akár gombás fertőzés is kialakulhat. A penészes talajt oly módon lehet a legkönnyebben rendbe hozni, ha a növényt kivisszük a szabadba és átültetjük. Előtte azonban minden esetben tisztítsuk meg alaposan a növényt és a cserepet is.
A penészedést ugyanakkor könnyedén meg is előzhetjük:
- Ha friss virágföld van a növényünk körül, akkor a talajt minden locsolás előtt hagyjuk kissé kiszáradni.
- Alkalmanként lazítsuk fel a föld felső rétegét, ami gondoskodik a talaj és a gyökérzet megfelelő szellőztetéséről.
- Ne öntözzük növényeinket túl gyakran, csak akkor, ha szükséges, és akkor se vigyük túlzásba. Figyeljünk arra, hogy a kevésbé napsütéses téli hónapokban, október és március között, a növények vízigénye kisebb, mint nyáron.
- Rendszeresen adjunk elegendő, de ne túl sok műtrágyát az öntözővízhez.
- A lehullott leveleket és virágokat távolítsuk el a talaj felszínéről, mivel az a szürkepenész kialakulásához vezethet.
- A cserepes illetve dézsás növények ültetésekor használjunk magas ásványianyag-tartalmú virágföldet.
- Jó módszer a növényeket alulról öntözni, ami azt jelenti, hogy inkább az alátétbe tegyünk vizet, a pedig felesleget fél óra elteltével öntsük ki.