Fokföldi ibolya
A fokföldi, más néven afrikai ibolya elviseli a szárazságot az öntözések között eltelt időben, éppen ezért nem okoz gondot neki, ha egy ideig nem kap vizet - mondja Andrew Bunting, a Pennsylvaniai Kertészeti Társaság kertészeti alelnöke. Ennél a növénynél különösen a virágzás után kell ügyelni arra, hogy ne öntözzük, ilyenkor pihentetni érdemes az ibolyát. Fontos, hogy jó vízelvezetésű közegbe ültessik a növényt. A szakember szerint öntözésnél figyelni kell, hogy a lombozatot ne érje víz.
Kaktusz
A kaktuszok kimondottan nem szeretik a sok vizet, éppen ezért ezeknek a növényeknek különösen fontos a megfelelő vízelvezetésű talaj biztosítása. A kaktuszok az időnként érkező csapadék hosszabb ideig történő tárolására, vagyis a száraz periódusok elviselésére rendezkedtek be. Épp ezért vannak tüskéik levelek helyett, mert így nem párologtatnak annyi vizet. Mivel zömök, húsos alakjuk van, ezért sok nedvességet képesek elraktározni, van olyan kaktusz, ami akár 3 évig is életben marad egy csepp víz nélkül.
Hegedű füge
Bunting szerint a hegedűlevelű fügének és sok más fikusznövényfajtának fontos a víz a virágzáshoz, ám a túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet. Ennek a jeleit a levelek sárgulásában mérhetjük le, ami jelzi, hogy a növény túl sok vizet kapott. A szakember éppen ezért azt javasolja, hogy hetente egyszer öntözzük csak meg őket.
Pozsgás növények
A pozsgás növények a világ száraz részein nőnek, és a szobanövényként is hasonló körülményekre vágynak. Ha túl sok vizet adunk nekik, akkor az - hasonlóan a Hegedű fügéhez - gyökérrothadáshoz vezethet.
Aloe Vera
Mint sok más pozsgás növény, az aloe vera is a jó vízelvezetésű talajt igényel, mondja Bunting. Ahhoz, hogy az aloe vera virágozzon, kis mennyiségű vízre van csak szükségünk és ha lehet várjuk meg, hogy a talaj két öntözés között teljesen kiszáradjon.
Begónia
A begóniának fontos a rendszeres öntözés, de sose hagyjuk, hogy a talaj túlságosan megtelítődjön. A túl sok víz a levelek sárgulását, valamint a szár- és gyökérrothadáshoz vezethet itt is.