A palántadőlést több, mikroszkopikus méretű, talajlakó gombafaj jelenléte és elszaporodása idézi elő - írja a www.balintgazda.hu. Ezek különösen akkor nagyon aktívak, ha a palántanevelő edény talaja tömött, levegőtlen, savanyú kémhatású, ha a talajban túl sok a nedvesség, és ha a helyiség hőmérséklete - különösen éjszaka - a kelleténél melegebb (26-28 fok).
A jelenség ellen a legbiztosabb védekezés a megelőzés. Palántanevelésre minden esetben csak friss, fertőtlenített virágföldet használjunk. Ha ilyen föld nem áll rendelkezésünkre, akkor a kiszemelt földet a konyhai sütőben 60-80 fokra hevítsük fel, hogy a benne levő gombaspórák megsemmisüljenek.
Az internetes tapasztalatok szerint a kamillateás beöntözéssel megelőzhető a palántadőlés. Az alkalmazás előtt azonban győződjünk meg róla, hogy az általunk palántaföldként használt ültetőközeg steril és a cserepek is tiszták, valamint biztosítsuk a palánták környezetében a megfelelő légáramlást, é ne ültessük a magokat túl közel egymáshoz. Emellett figyeljünk arra is, hogy ne öntözzük túl a földet és a felszín sose legyen folyamatosan nedves.
Ha megfelelően előkészítettük a palántákat, akkor főzzünk egy gyenge kamillateát, és ha kihűlt, tegyük egy szórófejes flakonba. Hetente 2-3 alkalommal permetezzük a palántaföldre a teát, így a tapasztalatok szerint nagyobb eséllyel megóvhatjuk a palántákat a palántadőléstől. Szintén megelőzésképpen érdemes vetés előtt a magokat 2-3 órára beáztatni a kamillateába, mert olyan gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, amellyel eredményesen felvehetjük a harcot a talajban található kórokozók ellen.