Olyan neves kockázati befektetőket győzött meg a helyben termesztés ötlete, mint az Atomico, amelyik Európa egyik legnagyobbjának számít ebben a szegmensben. A bevont tőke nagysága alapján ez a legnagyobb befektetés, amit az utóbbi években a német agrotech ipar megmozgatott, és egyben azt is jelzi, hogy a mezőgazdasági innovációk egyre jobban érdeklik a befektetőket.
"Az Európában élőknek egyre fontosabb a minőségi, lehetőleg fenntartható gazdaságból származó élelmiszer. Ezt az igényt szolgálja ki a mi technikai megoldásunk" - magyarázza az érdeklődés okát Osnat Michaeli, az egyik cégalapító. Az Infarm-berendezések külsőre úgy festenek, mint valami üvegből készült hűtőszekrény, amelyikben az egyes polcokon - mesterségesen megvilágítva és tápoldatban - növények fejlődnek. Gyakorlatilag egy kicsinyített vertikális farmról van szó.
Három évig tartott, amíg az ötletgazdák kifejlesztették a növények automatikus táplálásához és a mesterséges klíma kialakításához szükséges algoritmusokat. Michaeli két társa ebben Erez és Guy Galonska volt. A három izraelita máig 200 Infarm-masinát adott el szerte Németországban, jellemzően szupermarketeknek és éttermeknek, további 150 pedig német, luxemburgi, svájci és francia nagykereskedőkhöz került.
A 100 millió dolláros friss tőkével a cégalapítók most felturbózhatják a gyártást és terjeszkedést. Eddig negyedévente 50 új berendezést tudtak eladni,
Előbb Nagy-Britanniába lépnek át, majd a tervek szerint az USA-ban és Ázsiában is megjelennek a termékükkel. Berlin azért vált a fejlesztés és a cég központjává, mert az alapítók kezdettől fogva tudták: a fő célpiacuk Európa lesz, Európa központja pedig Berlin. A frissen alapított cég máris 250 alkalmazottal dolgozik a célok érdekében.
- mondta a handelsblatt.com-nak Hiro Tamura, az Atomico befektetési csoport partenere. "A zöldségek és gyümölcsök előállítása a világ néhány klímazónájához köthető, ezért a termelés és a fogyasztás helyszínei gyakran 2500 kilométeres távolságban vannak egymástól. Ez az egyik oka annak, hogy a globális széndioxid-kibocsátásból az élelmiszertermelés 17 százalékkal részesedik“ - tette hozzá.
A jövő a befektetők szerint mindenképpen a termelés fogyasztókhoz vitelében van. Az automatizált üvegházak a felhőkarcolók tetején is működhetnek, így kulcsfontosságúak lesznek a 21. század nagyvárosainak táplálásában. Az ötlet mintegy 50 éve foglalkoztatja az agroökonómusokat, mostanra vált megvalósíthatóvá.
A vertikális farmok előnyei így foglalhatóak össze:
- minimális helyigény a normál termesztőberendezésekhez képest
- nulla növényvédőszer-használat
- 75 százalékkal kevesebb műtrágya és
- 95 százalékkal kevesebb víz felhasználása
A technika azonban jóval drágább, mint a konvencionális termelésé, például a világításhoz felhasznált áram miatt. Ezért addig, amíg ezt nem lehet hatékonyabbá tenni, az így megtermelt áru csak kevesek számára megfizethető - teszi hozzá a holland Wageningen Egyetem egyik professzora.
Németországban a legnagyobb kereskedelmi lánc, az Edeka, amelyik máris csatlakozott a projekthez, de ott van a Metro és a Globus is. Az Edeka ezzel indokolja a döntését: "A filozófiánk, hogy meg kell különböztetni magunkat a versenytársaktól". A mesterséges termesztőberendezés ráadásul nyereséges döntésnek bizonyult.
Az Infarm-csapat hetente egyszer kiszáll, hogy elültesse a következő adag növényt, egyébként a masina teljesen önállóan, a távolból irányítva dolgozik. Hetente 100-150 növénykét állít elő, amelyek darabonként jellemzően 1,30 euróért értékesíthetőek. Ezt azt jelneti, hogy a gépezet havonta 500-700 eurós bevételt generál a szupermarketeknek. Ma már egyébként léteznek házi használatra is hasonló minifarmok Németországban. Mintegy 3000 euróért bárki hazavihet egy kétszintes minigazdaságot, amit odaállíthat a hűtőszekrénye mellé.