Tavaly az MTA növényvédelmi kutató olyan poloskacsapda kifejlesztésén kezdtek el dolgozni, amellyel jelentősen csökkenhető majd a kártevő rovarok egyedszáma. Az agrárszektor.hu kérdésére az akadémia egyik munkatársa azonban elmondta, hogy azóta sem sikerült előrébb jutniuk a védekezés kidolgozásával kapcsolatban sőt, szabályosan küszködnek a kártevőkkel.
Idén sokkal hamarabb megjelent a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska Magyarországon - mondta az agrárszektor.hu-nak Aponyi Lajos a Növényorvosi Kamara főtitkára. Ennek az az oka, hogy az évben sokkal hamarabb kitavaszodott, így korán előjöttek az áttelelő poloskák, jelenleg pedig már tart a szaporodás, ami azt jelenti, hogy a lárvák és a kifejlett rovarok egyaránt megtalálhatók. A főtitkár kiemelte, hogy idén jóval több az ázsiai márványospoloska az országban, mint a zöld vándorpoloska, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a trópusi hőséget, amely a mostani nyárra jellemző, ez a faj sokkal jobban szereti. Tény, hogy mindkét poloskafaj egyaránt veszélyes, mert nagyon széles az a növénykultúrakör, amit károsítanak, a zöldségféléktől a gyümölcsfélékig szinten mindent szeretnek.
A poloskák jelenleg leginkább a bogyós kulturákat károsítják, de ahogy elkezd érni a paradicsom, a paprika és a padlizsán, akkor ott is egyre nagyobb számban jelennek majd meg. Voltak, akik már sárgabarackon is észlelték a kártevőt. Rovarölő szerekkel érdemes ellenük védekezni, leginkább akkor, amikor már nagyobb számban vannak - hangsúlyozta Aponyi Lajos. A pusztításukat már most el kell kezdeni, jelenleg ugyanis még viszonylag kevés növény érik, és ezeken még biztonsággal lehet használni a különböző növényvédő szereket. A poloskák szinte bármelyik felszívódó vagy kontakt szertől elpusztulnak, arra azonban mindenképp figyeljünk oda, hogy amikor már érnek a növényeken a termések, ne feledkezzünk meg az egyes szerek élelmezésegészségügyi várakozási idejéről - tette hozzá a szakember.