A házigazda Üzbegisztán és a FAO meghívására 31 miniszter és miniszter helyettes, továbbá 51 ország több mint 270 képviselője vett részt az első virtuális ülésnapon. Magyarországot az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára képviselte. Hozzájuk csatlakoztak civil és nemzetközi szervezetek, mint az Európai Unió, és a privát szektor képviselői.
A FAO főigazgatója, Csü Tung-jü kiemelte, hogy a térség bár egy gazdasági és mezőgazdasági "erőmű", mégis számtalan nehézséggel kell megbirkóznia. Ezek között található a természeti erőforrásokra nehezedő nyomás, a talajromlás, a vízhiány, az éhezés és az elhízás, a vidéki és városi térségek között fennálló különbségeket, a nemek között egyenlőtlenséget és a szegénységet. A FAO főigazgatója megjegyezte, hogy az innováció és a digitális technológiák kulcsfontosságúak a modern, fenntartható mezőgazdaság és a vidék fejlődése szempontjából.
- mondta Csü Tung-jü.
A konferencia elnöki posztját Üzbegisztán agrárminisztere, Jamshid Khodjaev tölti be. A tárcavezető elmondta, hogy a térség agrár-élelmezési rendszerei sokfélék és eltérő kihívásoknak vannak kitéve. Ilyenek például a költségvetési források szűkössége, a természeti erőforrások kérdése és egyéb társadalmi-politikai tényezők. A koronavírus felnagyította ezeket a gyengeségeket és egyúttal kihangsúlyozta az ellenálló élelmszer-ellátási rendszerek fontosságát.
2021-ben az ENSZ össze fogja hívni a csúcstalálkozóját, mely az élelmiszer-ellátási rendszereket állítja a középpontba a 2030-as Fenntartható Fejlődési Ütemterv viszonylatában. Erről Agnes Kalibata, az ENSZ különmegbízottja beszélt a konferencia résztvevőinek, megköszönve a FAO és a római székhelyű ENSZ szervezetek segítségét ebben.
- tette hozzá Csü Tung-jü.