A brüsszeli székhelyű lobbicsoport augusztus 26-án kiadott közleménye szerint a földgáz ára Európában sokkal magasabb, mint az Egyesült Államokban, ráadásul az árkülönbség még nagyobb az eltérő műtrágyaipari központok esetében - írja a NAK. Ez azt eredményezi, hogy az európai termelők nem tudnak versenyezni a belső- és a világpiacon. Sürgős és határozott, EU által irányított válságkezelési intézkedés szükséges a műtrágyagyártás helyreállítása érdekében, mivel az EU stratégiai autonómiájának biztosítása kulcsfontosságú a műtrágyák terén. A hosszú távú élelmezésbiztonság csak így garantálható!
Az európai gázpiacon kialakult helyzet válságba sodorta a teljes műtrágyaipart. A rekord magas gázárak, amelyek az iparág termelési költségeinek 90%-áért felelősek, lehetetlenné teszik az európai műtrágyagyárak számára, hogy versenyképesek maradjanak. Ennek következtében az európai termelési kapacitás több mint 70%-kal csökkent. Ha a helyzet továbbra is így marad a még működőképes gazdaságok is veszélybe kerülnek
- mondta Jacob Hansen, a Fertilizers Europe főigazgatója.
A kialakult válság gyors és határozott fellépést követelne az EU és a nemzeti döntéshozók részéről mind az energia-, mind a műtrágyapiac tekintetében - hangsúlyozta a főigazgató. A jelenlegi gázpiaci intézkedéseket felül kell vizsgálni, - az EU-n belüli műtrágyagyárak támogatása és a piac bizalmának helyreállítása érdekében. A politikai döntéshozóknak komolyan fontolóra kell venniük a műtrágyaipar válságkezelési politikáját, hogy csökkentsék az EU élelmezésbiztonságára gyakorolt hosszú távú negatív hatásokat -hozzátette, hogy "az orosz energia- és nyersanyagellátástól való függőség csökkentésére, nem az a megoldás, hogy bezárjuk a gyárakat, üzemeket és Európán kívülre helyezzük át a munkahelyeket. Az iparág vezetője hangsúlyozta, hogy az EU-nak erős, belső műtrágyaiparra van szüksége ahhoz, hogy a gazdálkodók folytatni tudják az élelmiszertermelést.