Denisz Marcsuk, az Összukrán Agrártanács helyettes vezetője elmondása szerint nincs lehetőség teljes anyagi fedezet biztosítására. A háború egyik következményeként a gazdálkodók még az aktív gabonaértékesítés időszakában sem kapták meg a piaci árat, emellett a logisztika is költséges. Hozzátette, a gazdálkodóknak 2022-ben még volt némi anyagi tartalékuk, és a hitelprogram is működött. Jelenleg mindössze 90 millió hrivnya limittel vehető fel kölcsön, ez az összeg azonban nem elegendő a közepes méretű mezőgazdasági vállalkozások minden igényének fedezésére. Marcsuk szerint ezt a határt legalább 180 millió hrivnyára kellene emelni. A szakértő hangsúlyozta, a háború miatt az idén mintegy 5 millió hektárt nem vetnek be Ukrajnában - írja a Világgazdaság.
Az agrárpolitikai és élelmiszerügyi minisztérium számításai szerint 2023-ban 206,5 ezer hektárral kevesebb területen, 5,7 millió hektáron vetnek tavaszi kultúrákat. A gabona és a hüvelyesek esetében a 2022-eshez képest idén körülbelül 89%-os termelés várható. A szakértők előrejelzései szerint 2023-ban az őszi árpában várják a legnagyobb visszaesést - mintegy 32,7%-ot -, amit azonban a tavaszi árpa növekedése valamelyest kompenzál. Mindemellett komolyabb mértékben csökken a rozs (-24%) és a rizs (-29%) termesztése is. A hajdina esetében is lehet csökkenés, de a mennyiség még így is jelentősen meghaladja a korábbi években elért szintet.
Mi a helyzet Kárpátalján?
Kárpátalján sem rózsás a helyzet, beszámolók szerint megyeszerte gyengén haladnak a munkálatok, több helyen üres, félig megművelt parcellák láthatók. Sok tábla marad megműveletlen, azok a gazdák, akik viszont folytatják munkájukat, kifejezetten erős állománnyal dolgozhatnak tovább - ez pedig bizakodásra ad okot a termés mennyiségét illetően. Az időjárás az ottani gazdák életét is megnehezítette, hiszen egy extrém száraz nyár után a téli csapadék nem töltötte fel a talaj vízkészleteit. Tavasszal viszont megérkezett a csapadék is, méghozzá igen bőségesen, szinte már túlságosan is feltöltődtek a vízkészletek, így jelenleg ez is nehezíti a tavaszi munkálatok elkezdését.
A legfájóbb mégis az, hogy a felvásárlási árak nem követik a hatalmas műtrágya-, vetőmag- és vegyszerköltségeket, így a sikeres szezont zárók is legfeljebb nullára jönnek ki
- mondta a Pro Agricultura Carpatika falugazdásza, Molnár Ildikó.