Különleges állat került be Magyarországra: te találkoztál már vele?

Különleges állat került be Magyarországra: te találkoztál már vele?

agrarszektor.hu
2005-ben - amikor még talán senki sem gondolta, tudta, hogy másfél évtized múlva a valamikor nagy becsben tartott gyapjúra nem lesz kereslet - került be az országba a dorper juh a Debreceni Egyetem révén, Svájcból keresztezési partnerként egy kísérleti sorozat részeként (a hazai szőrös juh program keretében). Bár a dorper fő vonzereje a gyapja vedlése, ez nem egyöntetű a fajtában, hanem egyedektől függő, változatos.

A gyapjút évekig tárolni, eladni nem tudó juhtartók, juhtenyésztők e fajtában gondolták, gondolják megtalálni a megoldást. Hiszen a dorper egy Dél-Afrikában - az 1930-as évektől kezdődően - tenyésztett, az angol hústípusú és a szomáliai feketefejű, zsírfarkú juhok szisztematikus keresztezéséből létrejött vedlőgyapjas fajta. Így indult hódító útjára mint új fajta, elsősorban különböző gyapjas fajták keresztezési partnereként. Idehaza 2022-ben 10 tenyésztőnél már 167 db anya volt - írja a MÁSZ

EZ IS ÉRDEKELHET

Bár a dorper fő vonzereje a gyapja vedlése, ez nem egyöntetű a fajtában, hanem egyedektől függő, változatos. A márciusi ellések után, a külső hőmérséklet emelkedésével kezdődik, hasaljon, oldalon, fartőnél, ami az állatok őrült dörgölőzésével is jár. A hodályban feltehető, minden hegyes tárgy, jászolsarok, drankavég segít ebben, s a nyomát viseli. Mindenütt maroknyi vagy még nagyobb csomó fehér, szinte nemezzé összeálló szőrcsomók jelzik a vedlés nyomait. Az amúgy is szelíd, nyugodt állatok dörgölőznek az emberhez, türelmesen állják, hogy valaki segítsen megszabadulni viszkető takarójuktól (foltokban le lehet tépkedni).

Érdekes kép alakult ki a keresztezett egyedek esetében. Vannak egyedek, amelyek vedlése júniusban meg sem indult, de vannak olyanok is, amelyek gyorsan megvedlenek, ilyenek például azok az anyák amelyeknek a báránya elhullott az ellés környékén. Feltűnő és elgondolkodtató a fiatal, 2022-es, 2023-as születésű állatok esete. Ezek már vagy teljesen, vagy kétharmadnyira levedlettek ilyenkorra. Az idősebb anyák esetében, amelyek 2020-as és 2021-es születésűek, megfigyelhető két változat: vagy a teljes bőrfelület szinte nullásra lenyírtnak néz ki, vagy 1-2 cm-es durva szőrfelület van az elhullatott alatt. Említést kell tenni a levedlett anyag feltakarításáról is. Amíg 30-50 egyed szintű az állomány még napi karámfeltakarítással, felhajtóúton való összeszedésével viszonylag egyszerűen megoldható, addig egy 2-300-as állomány feladja a leckét a gazda számára. 2023-ban megnyírták az állomány. A nyírók szerint nagyon rossz nyírni a fajtát - a gazda szerint inkább csapni való volt a munka minősége.

EZ IS ÉRDEKELHET

E fajta másik nagyon fontos ismérve, hogy különlegesek a szaporasággal összefüggő tulajdonságai. Érdekes és valós megállapításokkal találkozunk különböző szakmai kiadványokban, szakkönyvekben. Például ilyen, hogy a jerkék éves korukra ellethetők. Ez tény, sőt, a 30-40 kg-os bárányokat ivar szerint ajánlott szétválogatni! Egyébként jó tartási, takarmányozási körülmények között nincs gond az elléssel, sem a felneveléssel, még ikerellés esetében sem. Az előbbi szakirodalmi megállapítás folytatása, hogy „szaporítás közben is ivarzanak és fogamzanak” (Veress és mtsai, 1982). Tapasztalatok szerint nyolchónaponként folyamatosan, időzítve ellethető hormonális kezelések nélkül. 

Forrás: Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. október 31. 10:32