Az amerikai fagyasztott burgonya piac 97%-át uraló négy vállalat, a Lamb Weston, a Cavendish, a McCain Foods és a Simplot ellen indított perek szerint a cégek 2021 óta kartellbe tömörülve működnek. A vádak szerint összehangolták árpolitikájukat, hogy túlárazással károsítsák meg az élelmiszerüzleteket és a fogyasztókat. A keresetek rámutatnak, hogy a fagyasztott burgonya alapanyagok árai közel 50%-kal emelkedtek az elmúlt két évben. A vádak szerint a négy vállalat napokon belül többször is rendkívül hasonló áremeléseket jelentett be, ami a piaci összejátszás gyanúját erősíti.
A Lamb Weston tavalyi negyedéves jelentésében közölte, hogy profitja több mint kétszeresére nőtt az előző évhez képest. A vállalat azonban tagadja a vádakat, és korábbi nyilatkozatában arra hivatkozott, hogy költségei, többek között a nyers burgonya és a munkaerő költségei jelentősen megemelkedtek. Az élelmiszeripari ágazatban az utóbbi időben megszaporodtak a hasonló vádak. A McDonald's nemrég a húscsomagolókat, köztük a Tysont vádolta meg a marhahús árak emelkedése miatt. Tavaly az amerikai csirkehústermelőknek kellett szembenézniük árrögzítési vádakkal, idén pedig cukorgyártókat, köztük a Dominót és a Cargillt vádolták meg az árak mesterséges manipulálásával.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) a közelmúltban külön csoportot hozott létre a mezőgazdasági ágazatban tapasztalható trösztellenes tevékenységek felderítésére és az illegális gyakorlatok visszaszorítására. Az élelmiszerárak emelkedése komoly társadalmi és politikai kérdéssé vált az Egyesült Államokban. 2019 óta az otthon elfogyasztott élelmiszerek ára 28%-kal emelkedett. Egy felmérés szerint a magas élelmiszerárak a választók 70%-ának legfőbb aggodalma az elnökválasztással kapcsolatban.Az élelmiszeripari vállalatok többsége küzd az eladások és a mennyiségek szinten tartásáért, ami szakértők szerint további vádakhoz vezethet az iparági összejátszással kapcsolatban.